Renault Megane 3 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault Megane serisinin 3 kasası nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Megane III inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault 1995 yılında başladığı Megane macerasına, satış rekorları kıran Megane 2 ile devam etmiş, son olarak 2009 yılında Megane 3’ü çıkartmıştır. Ancak tüm Megane modelleri satış rekorları kırarken serinin üçüncüsü çok fazla tutulmamıştır. Bunun sebebi sadece hatchback kasa olarak üretilmiş olmasıdır. Zaten bu pazarda Golf gibi çok dişli bir rakip olduğundan onun gölgesinde kalmıştır. Megane 3, tüm Dünya ile birlikte ilk olarak 2009 yılında satışa çıkmış ve 2016 yılında yerini çok daha farklı bir araba olan Megane 4 modeline bırakmıştır. Megane 3, 2013 yılında büyük bir makyaj geçirmiştir.

Renault Megane 3 Nasıl Bir Araba?

C segmenti kompakt sınıfta yer alan Megane 3, 5 kapılı hatchback ve 3 kapılı coupe kasa tipleriyle satılmıştır. Megane 3 coupe bana göre bu klasmanda üretilmiş en iyiler arasındadır. Authentique, Business, Color Edition, Dynamique, Exception, Expression, Expression Plus, Extreme, GT-Line, Icon, Impressor, Joy, Legend, Play, Privilege, Sport Edition ve Touch donanım paketleri vardır. Makyajsız kasalarda en boş Authentique iken daha sonra üretlen makyajlı kasalarda en çok paket Joy olmuştur. Yine aynı şekilde ilk kasalarda Privilege en dolusu iken makyaj sonrası İcon ve GT-Line en dolu paketler olmuştur. Donanım seviyeleri için konuşacak olursak en full paketinde, “ABS, ESP, ASR, yokuş kalkış, R-line multimedya, gündüz ledleri, hız sabitleyici ve sınırlayıcı, 8 hava yastığı, deri koltuk döşemeleri, çift yönlü dijital klima, bluetooh konuşma, ve start-stop (anahtarsız çalıştırma) gibi pek çok özelliğe sahiptir. Şanzıman olarak çift kavramalı 6 ileri EDC, şanzımanın yanı sıra 6 ileri otomatik vites seçenekleri mevcuttur. Ayrıca hatchback ve Sport Tourer adında Station Wagon kasa tipleri mevcuttur.  Megane 3’ün motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

Renault Megane 3 Yandan

1.4 T : 2010 – 2011 yılları arasında satılmış turbo benzinli bu motor 130 beygir ve 205 Nm tork güç üretmektedir. Gayet performanslı ve atik bir motordur. Şehir içinde 8.8, şehir dışında 5.2 litre yakıt tüketmektedir.

1.5 dCi : En çok tutulan motor seçeneğidir. Ayrıca Dünya’nın en çok tercih edilen dizel motorudur. Bu motoru Mercedes başta olmak üzere pek çok marka Renault’tan alarak kullanmıştır. 1.5 litrelik bu dizel motor 110 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.1, şehir dışında 4 litre yakıt tüketmektedir. Çok sessiz çalışan ve ekonomik motordur. Emisyon değerleri ise Euro 5 normlarındadır.

1.6 Benzinli : Renault’un uzun yıllardır geliştirdiği dünyanın en sağlam ve ekonomik benzinli motorlarından bir tanesidir. 110 beygir ve 151 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup, şehir içinde 9.7, şehir dışında 5.6 litre yakıt tüketmektedir. En çok tutulan benzinli motorlusudur.

1.6 dCi : Öyle çok fazla tutulmamıştır. 2012 ve 2013 yılları arasında satılmıştır. 130 beygir ve 320 Nm tork gibi harika bir performansı vardır. Şehir içinde 4.8, şehir dışında 3.6 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 T : 2012 model yılında kısa bir süre için satılmış dünyanın en güçlü 4 silindirli 2.0 litre motorlarından bir tanesidir. 265 beygir ve 360 Nm tork gibi muhteşem bir performans sergilemektedir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.6 litre yakıt tüketmektedir.

Renault Megane 3 İçi

Renault Megane 3 Kullanıcı Yorumu

Golf bakarken bir anda tasarımının hoşuma gitmesi sonucunda Renault Megane 3 ile içli dışlı olmaya başladım ve 1.5 dCi motorlu olanından aldım. Öncelikle size arabayı anlatmaktan başlayım. Golf’ten eksik hiçbir yanı olmamasına rağmen nasıl tutulmuyor anlamış değilim. Ön göğüs ve kapı içi gibi yerlerde gayet kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Arka diz mesafesi rakiplerine göre çok daha uzundur. Ayrıca donanım olarak çok tatmin edicidir. Ben 4 yıldır kullanıyorum ve arabamı çok seviyorum. Daha önce Golf sahibi oldum ama Megane 3 ile tanışınca Golf ile hiç alakam kalmadı. Tasarım olarak kendine dikkat çekiyor. 1.5 dizel motorunun performansı çok güzeldir. Öyle şehir içinde bayılma gibi şey olmuyor. İstediğiniz kadar dik ve uzun yokuşu istediğiniz hızda çıkabilirsiniz. Ayrıca çok ekonomik bir motordur. Dizel motorlar arasında en sessizlerinden bir tanesidir. Araba rölantide çalışırken motorun sesini hiç bir şekilde duymuyorsunuz. Yol tutuş ve performans olarak üst düzeydir. Tatile giderken virajlı Toros dağlarının yollarında bile hızla yılan gibi kıvrılıyor. Megane 3’ün içine oturduğunuzda verdiği güven hissi harikadır. Golf’ten alışılmış tok kapı sesinin daha iyisi Megane 3’te mevcut. Hele makyajlı kasalarıyla birlikte gelen o trim seviyeleri sınıfında hiçbir arabada yoktur. Otobanda hız testi yaptığımda hiç zorlanmadan 200 km/s hıza kadar çıkabildi. Frenleme mesafesi olarak sınıfının en iyisi ödülünü almış bir arabadır. Yüksek hızlarda bile direksiyonunda en ufak bir titreme dahi olmuyor. Yolda giderken motor, yol ve rüzgar sesini asla içine almıyor. EDC şanzımanı vites geçişlerini asla hissettirmiyor. Onun dışında DSG’ye göre daha performanslı bir şanzımandır.

Renault Megane 3 Arkadan Görünüşü

Renault Megane 3 Alınır Mı?

Evet bu arabanın piyasada en büyük rakipleri Volkswagen Golf ve Opel Astra olarak karşımıza çıkıyor. Zaten onlar kadar tutulmamasının sebebi rakiplerinin satış ve pazarlama olanaklarının çok daha fazla olmasıdır. Megane 3’ün bilinen hiç bir kronik sorunu yok. Oldukça sağlam ve sorunsuz bir araba. Kullandığım süre boyunca bir kere bile arıza vermedi. Zaten motorunun dünyanın en uzun ömürlü motorları olduğu herkes tarafından biliniyor. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. Golften her konuda daha üstün bir araba. Çok kalitelidir kesinlikle tavsiye ederim. Megane 2 gibi arıza açan bir araba değildir. dci motorunun performansı hem güzeldir hemde yakıt olarak ekonomiktir. Tek kötü yanı golf gibi ikinci elinin güçlü olmaması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu