Nissan Primera Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Nissan’ın d segmenti modeli olan Primera nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Nissan Primera inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Japon otomobil üreticisi Nissan’ın Renault ile birleşmeden önce üretmeye başladığı ancak ikinci jenerasyonunda biraz Renault izleri taşıyan modeli olan Primera ülkemizde ilk olarak 1994 yılında satılmaya başlamıştır. 1997 yılında makyajlanmış, 2003 yılında ise 2. nesli üretilmeye başlamıştır. 2007 yılında ise satıştan kaldırılmıştır. Özellikle 2. nesli bir kesin tarafından çok beğenilirken, diğer kesim tarafından üretilmiş en çirkin otomobillerden olarak görülmektedir.

Nissan Primera Nasıl Bir Araba?

Oldukça kaliteli ve sorunsuz bir Japon aracı olan Primera D segmentinde yani orta-üst sınıf bir aile otomobili olarak piyasaya çıkmıştır. Özellikle ilk kasası ülkemizde çok daha fazla sevilmiştir. Model yılına göre değişiklik göstermekle birlikte Comfort, GX, LX, SLX, Special, Tekna, Traveler ve Visia donanım paketleri bulunmaktadır. En çok tutulan paketi Tekna olanıdır. Bu pakette “ABS, hava yastığı, yol bilgisayarı, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, elektrikli camlar ve aynalar, sis farları hatta bazılarında geri görüş kamerası” gibi özellikler bulunmaktadır. Birinci nesillerde 4 ileri otomatik, 2. nesillerde 6 ileri CVT şanzıman bulunmaktadır. Ayrıca 5 ileri manuel vites seçeneği de mevcuttur. Pek çok motor seçeneği ile satılmıştır. Ancak en çok tutulan motorlarının teknik özelliklerine bakacak olursak

1.6 Benzinli : 109 beygir ve 144 Nm tork güç üreten bir motordur. En çok tutulan motor seçeneğidir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 9.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Benim kullandığım Primera’da 1.6 motora sahip olanıydı.

İlginizi çekebilir : ” Nissan Almera Nasıl Araba?

2.0 Benzinli : Daha fazla performans isteyenler tarafından tercih edilebilir. Bence bir Primera alacaksanız 2.0 motora sahip olanını tercih etmenizi öneririm. 130 beygir ve 173 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

Dediğimiz gibi Primera’da 1.8, 1.9 dCi, 2.0 TD ve 2.2 TD motor seçenekleri de vardır. Ancak bu motorlar çok fazla tutulmamıştır.

1. Nesil Makyajlı Kasa Nissan Primera

Nissan Primera Kullanıcı Yorumu

Nissan’ın kaliteli bir otomobil olduğunu bildiğimden bir Primera aldım ve 3 yıl boyunca kullandım. Öncelikle içinden başlayacak olursak, rakiplerine göre işçilik ve malzeme kalitesi biraz daha düşüktür. Dışardan her ne kadar büyük gibi görünse de özellikle 2. nesil kasalarının içi geniş değildir. 1.6 litrelik motoru şehir içinde ara hızlanmalarda saç baş yolduruyor. Araba hızlanıp ivmelene kadar tüm arabalar sizi geçmiş gitmiş oluyor. Bu açıdan 1.6 motorlusunu asla önermiyorum. Ancak 2.0 motoru oldukça performanslıdır. Uzun ve yüksek hızlarda gayet güzeldir. 180 ile giderken bile en ufak bir titreme ve güvensizlik hissi vermiyor. İçinde yolculuk ederken verdiği güven hissi üst düzeydir. Yol tutuşu çok başarılıdır. Aynı model yılı pek çok arabaya göre çok daha iyi bir yol tutuşu vardır. Frenleri çok güçlüdür ve kısa mesafede sorunsuzca durdurabilir.

Nissan Primera Alınır Mı?

Evet amacınız sorunsuz bir otomobil almaksa Primera tam size göre bir araba. Çünkü hem ucuz hem de kaliteli bir araba. Ancak performans olarak 1.6 motorlu olanlarından çok bir şey beklemeyim. Tam bir sorunsuzluk abidesi arabadır. Öyle kolay kolay arıza vermez. 1. nesilleri, 2. nesil kasalarına göre daha fazla tutulur. Ayrıca Konya’da bu araba çok rağbet görmektedir. Temiz kullanılmış bir tanesi alınabilir. Yedek parça sorunu bulunmuyor.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Benden Nissan Primera 2004 model 1.6 model benzinli araç var Bir türlü ustasını bulamıyorum tamir için bana yardımcı olur musunuz �stanbul’da yaşıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu