Daewoo Leganza 2.0 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun Leganza modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Leganza inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Daewoo, 1980’li yıllarda ekonomik krize girmiş 90’lı yıllarda ise Amerikan General Motors’a satılmıştır. General Motor’un o zaman elinde Opel ve Chevrolet gibi markalarda bulunmaktaydı.  Daewoo araçlarında Opel parçaları kullanmaya başlamıştır. Leganza ülkemizde 1998 – 2002 yılında satılmış bir otomobildir.

İlginizi çekebilir : ” Daewoo Nubira Nasıl Araba?

Daewoo Leganza Nasıl Bir Araba?

Jaguar Kensington tasarım olarak çok güzel bir modeldi. Ancak Jaguar girdiği ekonomik krizden çıkmak için Kensington modelinin tasarım haklarını Daewoo’ya sattı. Daewoo’da araç tasarımı üzerinde ufak tefek değişiklikler yaparak Leganza olarak satışa sundu. Yani Leganza için Jaguar, Opel ve Daewoo karışımı bir otomobil diyebiliriz.

Leganza’nın CDX ve SX donanım paketleri vardır. ABS, ESP, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, elektrikli camlar, ayarlanabilir direksiyon, deri direksiyon, hız sabitleyici, elektrikli aynalar ve immobilizer gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. Leganza’da 5 ileri manuel şanzımanın yanı sıra Opel tarafından üretilen 4 ileri otomatik vites seçenekleri de vardır.

Sedan kasa olarak satılan Leganza’nın motor teknik özelliği ise şu şekilde; ” 2.0 litre hacimli 4 silindirli olan motoru, Opel Vectra B kasada kullanılan motorun daha geliştirilmiş halidir. 133 beygir güç üretmektedir. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmekte olup LPG ile uyumlu bir motordur.

Daewoo Leganza Arkadan Görünüşü

Daewoo Leganza Kullanıcı Yorumu

Elimde çok para yokken ve Opel hayranı birisi olduğum için param Opel almaya yetmiyordu. Bende kardeşi olarak bildiğim ve kalitesine güvendiğim Leganza’yı aldım ve 2 yıldır kullanıyorum.

Öncelikle çok kaliteli bir otomobil olduğunu unutmayın. İçerisinde falan çok kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Üretiminin üstünden 20 yıldan uzun zaman geçmesine rağmen ön göğüs, kapı içleri ve torpido üstünde en ufak bir çatlama ve solma dahi yok.

Zaten Daewoo’nun bu otomobilleri daha çok Amerikan pazarı için ürettiğini öğrendiğimde kalitesinden hiç şüphe etmemiştim. Ancak beklediğimden daha kaliteli çıktı. Motor performansı muhteşemdir. Leganza büyük bir otomobil olmasına rağmen motor performansı çok güzeldir.

Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel iş çıkartır. Örneğin yokuş yukarı bir ışıklarda durup kalkarken arabanın güzel ivmelenmesini sağlar. Oldukça sessiz bir motordur. Zaten Leganza’nın ses yalıtımı başarılı olduğu için arabanın içine motor sesi duyulmaz.

Ayrıca yol sesini de fazla almaz. Yol tutuşu çok güçlüdür. Yaşıtları bir çok otomobilin giremediği virajlara Leganza ile yüksek hızlarda girebiliyorsunuz. Pek çok defa uzun yola gittim ve bir kere bile sorun yaşamadım. Ayrıca arabada yolculuk yapanlar çok konforlu bir yolculuk yaptıklarını söylüyorlar.

Kliması o kadar güçlüdür ki kavurucu Antalya sıcağında bile arabanın içini buz gibi yapabiliyor. ABS destekli frenleri çok güçlüdür ve Leganza’yı kısa mesafede durdurabilir.

Daewoo Leganza İçi

Daewoo Leganza Alınır Mı?

Leganza’nın fiyatlarına baktığınız zaman bu fiyatlara alabileceğiniz en iyi otomobillerden bir tanesi olduğunu görürsünüz. Örneğin bir Mazda 626 ile kıyasladığınız zaman çok daha sorunsuz bir otomobildir. 2.0 litre motorlu olmasına rağmen yakıt tüketimi öyle çok yüksek değildir.

Yedek parçalarını bulmak hiç zor değil. Zaten motor aksam parçaları opel ile uyumlu olduğu için ucuz ve kolay bir şekilde bulabiliyorum. Sadece ne aradığınızı bilin yeter. Kaporta ve plastik aksam parçalarını bulmak zor olabiliyor.

Ancak bulduğunuzda da bunların yan sanayisi olmadığı için çok para istiyorlar. İkinci el piyasası çok güçlü değildir. Ama bence iyi ki güçlü değil. Çünkü bu kadar az para ile bu kadar yüksek kaliteli bir otomobile binemezdik. Almadan önce özellikle elektrik aksamını iyi gösterin. Çünkü anlamayan ustalar kurcaladığı zaman bitmek bilmeyen sorunlar açabilir. Bence temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu