Peugeot 407 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un 407 modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Peugeot 407 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Peugeot, tasarım olarak her zaman çağının ötesinde otomobiller üretmiştir. D segmentinde uzun yıllardır her alan marka 406, modelinin tasarımıyla 90’lı yılların sonunda baya bir dikkat çekmişti. Aslında Türkiye’de d segmenti için fena sayılmayacak satış rakamları yakalamıştı. Ancak 406’nın eskiyen tasarımın yerine 2005 yılında 407 modelini piyasaya sürdü. 407, ilk çıktığı zamanlarda gerçekten en iyi tasarımlı araçlardan bir tanesiydi. 2011 yılına kadar üretildikten sonra bu tarihten itibaren yerini Peugeot 508 modeline bırakmıştır.

Peugeot 407 Nasıl Bir Araba?

3 yıl boyunca 407 kullanmış birisi olarak bu araba hakkında bildiğim her şeyi anlatacağım. Öncelikle D segmentinde passat hariç neredeyse hiç bir arabanın tutulmadığını hatırlatmak isterim. Bu segmentte nice kaliteli otomobiller hiç olup gitmiştir. 407’nin ne kadar kaliteli ve dayanıklı olduğu tartışılır ancak donanım olarak rakiplerinden hiçbir eksik yanı yoktur. Comfort, Executive, Executive Black, Millesium ve Premium donanım paketleri yer almaktadır. Özellik olarak 2006 model olanını ele alırsak bile “ABS, ESP, hız sabitleyici, 8 hava yastığı, dijital klima, deri döşeme, ısıtmalı ve elektrikli koltuklar, elektrikli yan aynalar” gibi pek çok donanıma sahiptir. 407’de 5 ve 6 ileri manuel şanzımanın yanı sıra otomatik şanzıman seçeneği mevcuttur. Ancak otomatik şanzımanları biraz narin olduğu için çok çabuk arıza verebiliyor ve tamiri de oldukça pahalıdır.  Bu arabanın sedan ve station wagon kasa tipleri mevcuttur. Ancak daha çok sedan kasaları tutulmaktadır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.6 HDi Dizel : En çok tutulan motor seçeneğidir. O yıllara göre en kaliteli ve ekonomik motorlardan bir tanesidir. Ancak performans olarak biraz hantal kalmaktadır. 1.6 litre hacimli bu dizel motor 110 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.8, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketimi verisi vardır. Çok sessiz çalışan bir dizel motordur. Eğer bir 407 alacaksanız bu motora sahip olan bir tanesini almanızı öneririm.

2.0 Benzinli : 2005 – 2008 yılları arasında satılmış motordur. 140 beygir ve 200 Nm tork gibi muhteşem bir güce sahiptir. Performans olarak gayet tatmin edici bir motordur. Ayrıca sağlam bir benzinli motordur. LPG ile uyumludur ve şehir içinde 12.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 HDi : İlk başlarda üretilenleri 136 beygir iken daha sonra modifikasyon ile 163 beygire yükseltilmiştir. 163’lük olanları bana göre en güçlü ve performanslı dizel motorlardan bir tanesidir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.7 litre yakıt tüketmektedir. Çok fazla tutulmamış bir motordur.

Peugeot 407’nin 2.2 ve 3.0 litrelik iki benzinli motor seçeneği daha vardır. Ancak bu motorlar çok az satılmıştır ve tutulmamaktadır.

Peugeot 407 Arkadan Görünüşü

Peugeot 407 Kullanıcı

İkinci el fiyatlarının düşük olması sebebiyle 2008 model bir Peugeot 407 aldım 2 yıl boyunca kullandım. Öncelikle arabanın içinden anlatmaya başlayacak olursak. Ön göğüs, kapı içleri gibi yerlerde yumuşak bir deri benzeri kaplama kullanılmıştır. Gayet kalitelidir ve çatlama soyulma gibi şeyler olmuyor. İçinin genişliği çok ferahtır. Arka koltuklarına 3 yetişkin rahatlıkla sığabilir. Arka diz mesafesi efsane bir şekilde geniştir. Ancak ön tarafı D segmenti araçlar içinde en dar olanlarından bir tanesi. Bunda ön göğüsün biraz daha arabanın içine sokulması büyük rol oynuyor. Bende 1.6 hdi motorlu olanı vardı. Motor performansı idare eder. Basınca gitmem demiyor. Ancak arabada 4 kişi varken birde klima açarsanız yokuşlarda hantal kalıyor. Zaten 407’nin kasasının ağırlığının yaklaşık 1.5 yon olduğunu düşünürseniz motorun güçsüz gelmesi normal bir şeydir. Neyse Çok defa uzun yola gittim ve bir sorun yaşamadım. Yolculuk yapanlarda sanki uçak konforu gibi olduğunu söylüyorlar. Yol ve motor sesini asla içeriye almıyor. Süspansiyonları sert olduğu için kasislerden geçişlerde biraz hissettiriyor. Ancak bu o kadar rahatsız edici bir ses değil. Yol tutuşu çok güzeldir ve sert virajlara bile yüksek hızlarda girebiliyor. Altı yere yakın olması yol tutuşunun artmasına neden oluyor, ancak Türkiye gibi engebeli yolların fazla olduğu bir ülkede sürekli altını bir yerlere çarpıyorsunuz. Bu araba tam bir asfalt düz yol arabasıdır. Öyle köy yollarına girince çabuk yıpranıyor ve arıza veriyor. Frenleme sisteminde artık ne kullandılarsa kocaman kasasını kısa mesafede düz bir şekilde durdurabiliyor.

Peugeot 407 İçi

Peugeot 407 Alınır Mı?

Evet buraya kadar ne kadar kaliteli bir otomobil olduğunu anlatmaya çalıştım. Ancak dediğim gibi çok narin bir araba. Bu da sürekli bir elektrik arızası vermesine neden oluyor. Eğer bir Peugeot 407 alacaksanız mutlaka bakımlı ve anlayan ustalar tarafından tamir edilmişini almaya çalışın. Ya değilse sanayiden eve gelemiyorsunuz bir yerini yaptırıyorsunuz diğer yeri bozuluyor. Yazımızın başlarında söylediğimiz gibi otomatik şanzımanları çok sağlam değildir. Yine de bu paralara alabileceğiniz en iyi ve donanımlı otomobillerden bir tanesidir. İkinci el piyasası çok hızlı olmasa da elde kalıp satılmayacak arabalardan değildir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

3 Yorum

  1. Saçmalama ! Ne kadar cahil bir davranış sergiliyorsunuz. Alttarafa aracın görselleri. Burada kötüleme ya da negatif bir eleştiri yok. Ya da sizin aracınıza özel bir içerik yok. Burada sadece genel olarak araba hakkında yorum var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu