Proton 315 GLSi Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un tek kapılı aracı olan 315 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Proton 415 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Proton 1998 yılında ülkemizde satışa başlamıştır. Jetpa holdingin büyük kampanyaları olsa da çok fazla satış rakamları yakalayamamıştır. Pek çok modelle giriş yapmıştır ve 315’te bunlardan bir tanesidir. 3 kapılı hatchback bir araba olan 315 sportif görüntüsüyle dikkat çekmektedir. 1998 – 1999 yılları arasında satılmıştır. Zaten Proton 2000 yılında ülkemizdeki satışını durdurmuş 2006 yılında tekrardan gelmiştir.

Proton 315 GLSi Nasıl Bir Araba?

C segmenti 3 kapılı hatchback kasası olan 315, GLSi donanım paketiyle yer almıştır. “ABS, sürücü hava yastığı, klima, ön cam otomatiği ve elektrikli aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak. Proton zaten en başından beri Mitshubishi’den teknik destek almıştır Pek çok modelinde de mitsubishi motoru kullanmıştır. 1.5 litrelik bu motor 87 beygir ve 125 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur. Şehir içinde 11, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

Proton 315 Arkadan Görünüşü

Proton 315 GLSi Kullanıcı Yorumu

Aslında elimdeki parayla Tofaş alabilirdim. Ancak genelde tek kullanacağım için arka tarafına kimsenin oturmayacağından dolayı tek kapılı arabalarda olabilirdi. Parama göre alabileceğim en donanımlı arabanın Proton 315 olduğunu gördüm ve 1999 model bir tanesini aldım. Gerçekten parasına göre alabileceğiniz en iyi arabalardan bir tanesidir. Öncelikle içinden başlayacak olursak, ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert bir kaplama kullanılmıştır. Ancak öyle çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Motor performansı fena sayılmaz ama çok sağlamdır. Öyle kolay kolay arıza yapmıyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor. Ön tarafının genişliği güzeldir, gerçi arka diz mesafesi de tek kapılı bir arabaya göre iyidir. Yol tutuşu da fena sayılmaz ama virajlara girerken dikkatli olmanızda fayda var. Arkası hafif olduğundan çabuk bırakabiliyor.

Proton 315 GLSi Alınır Mı?

Öncelikle yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız motor, mekanik ve yürüyen aksamında bir sıkıntı yok. Ancak kaporta aksam parçaları zor bulunuyor. Diğer bir husus ise ikinci el piyasasıdır. Öyle kolay kolay satabileceğiniz bir araba değil. Zaten tek kapılı arabalar ülkemizde çok fazla tutulmaz.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu