Tofaş Diferansiyel Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Tofaş bir dönem ülkemizin en çok satılan otomobil modeliydi. Günümüzde hala daha yollarda bolca görmek mümkündür. Peki ya Tofaş diferansiyeli ne kadara değişir? Diferansiyel fiyatları ne kadar? Diferansiyel değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısacası 2022 yılı için Tofaş diferansiyel değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Arkadan itişi arabalarda diferansiyel adı verilen bir parça bulunmaktadır. Bu parçanın görevi motorun gücünü arka tekerlere aktarmaktır. Diferansiyel içerisinde ayna mahruti dişlisi başta olmak üzere pek çok çark bulunmaktadır. Diferansiyel ülkemizde daha çok Tofaş araçlarda bilinmektedir. Çünkü Türkiye’de en çok arkadan itişli otomobil Tofaş (şahin, doğan veya kartal) araçlarıdır.

Difransiyel görevi çok önemlidir. Motor çalıştıktan sonra gücünü şanzımana aktarır. Şanzımandan çıkan ve şaft adı verilen bir mil arka diferansiyele gider. Şanzıman döndükçe şaftı döndürür ve sonuç olarak bu dönme hızı diferansiyel ile tekerlere aktarılır.

Diferansiyel arızasının belirtileri arasında en çok görüleni ötme yapmasıdır. Çünkü içerisinde bulunan dişliler yağsız kalma veya zamanla aşınırlar. Bu da ötme sesi gelmesine neden olur. Eğer bu ötme sesi kesilmezse ve tamir edilmezse diferansiyel içindeki dişliler sıyırır ve aracınızın yolda kalmasına neden olur. Tofaş Şahin, Doğan veya Kartal marka araçların motor ve yürüyen aksam parçaları aynı olduğu için diferansiyel sistemleri de birbirinin aynısıdır. Yani Tofaş aracınıza diferansiyel aldığınızda bu kuş serisi araçlardan hangisini kullanıyorsanız kullanın aynısı olacaktır.

Diferansiyel İçi

Tofaş Diferansiyeli Ne Kadar Değişir?

Diferansiyel Tofaş için en pahalı parçalardan bir tanesidir. Ötme yaptığı zaman saman basma gibi yöntemlerle sesi kesilip o şekilde satılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu çok kısa bir çözümdür. Eğer ötme sesi varsa diferansiyeli değiştirmeniz gerekebilir. Tofaş için çıkma diferansiyel fiyatları 2000 – 2500 lira arasında değişmektedir. Sıfır Tofaş diferansiyel fiyatı ise 3000 – 3500 lira arasında bir para satılmaktadır. Diferansiyel değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız, ustanız başka araca bakmazsa 4-5 saat içerisinde rahatlıkla değiştirecektir. Ayrıca Tofaş diferansiyel değişimi için işçilik ücreti 500 – 750 lira arasında tutmaktadır. Kısaca 2022  yılı için Tofaş aracınızın diferansiyelini çıkma olarak değiştirecekseniz toplam 2500 – 3000 lira arasında, sıfır olarak değiştirecekseniz 3500 – 4000 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

3 Yorum

  1. benim doğan slx arcımın defranseli kilitlidi ban sıfır defransel verebilirmisini fiat ne kadar yardımcı olurmusuz tel 05436321716

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu