Chevrolet Evanda Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Chevrolet’in ülkemizde kısa bir dönem sattığı modeli olan Evanda nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Chevrolet Evanda inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Chevrolet, Opel ve Daewoo aynı şirket çatısı altında üretim yapan markalardır. Ürettikleri otomobillerde de birbirlerinin parçalarını hatta birebir aynısını kullanırlar. General Motor, Türkiye pazarına giriş yapmak istediğinde Daewoo modellerine Chevrolet logosu takarak ülkemizde satmaya başladı. Chevrolet Evanda da, aslında adı Daewoo Magnus olan bir modeldir ve Türkiye’de Chevrolet adıyla satılmıştır. Amerika pazarında ise Suzuki Verona adıyla satılmıştır. Chevrolet Evanda Türkiye’de 2004 – 2006 yılları arasında satılmıştır.

Chevrolet Evanda Nasıl bir Araba?

Evanda d segmenti orta sınıf aile otomobilidir. Ülkemizde sedan kasa tipiyle satılmıştır. Evanda ilk çıktığı zaman d segmentinde ucuza, konforlu ve donanımlı bir otomobile sahip olabilme fırsatı sunmaktı. Türkiye’de CDX donanım paketiyle satılmıştır. Bu pakette “ABS, dijital klima, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, CD changer, yağmur ve far sensörü, lastik basınç sensörü, hız sabitleyici ve elektrikli aynalar” gibi özellikler bulunmaktadır. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleriyle satılmıştır.

İlginizi çekebilir :  ” Chevrolet Epica Nasıl Bir Araba?

Evanda’nın kaputunun altında Opel ile ortak üretilen ve Vectra modelinde de kullanılan 2.0 litre hacimli 131 beygir gücünde motor bulunmaktadır. LPG ile uyumlu olan bu motor şehir içinde 11, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

Chevrolet Evanda Arka ve Yandan Görünüşü

Chevrolet Evanda Nasıl Bir Araba?

Elimde çok bir para yoktu ve ben alabileceğim en donanımlı ve lüks bir otomobile binmek istiyordum. Aslında paramla 90’lı yıllara ait modelde bir Volkswagen passat veya Ford Mondeo alabiliyordum. Ancak internette araştırmaların sonucunda 2005 model bir Chevrolet Evanda aldım ve 5 yıl boyunca kullandım. Öncelikle parasına göre alınabilecek en iyi otomobillerden bir tanesini olduğunu unutmayın. Bu paraya rakiplerinden çok daha yeni model bir D segmenti araç sahibi oluyorsunuz. Evanda’nın içinde kullanılan malzeme kalitesi ortalama bir seviyededir. Öyle çok kalitesiz sayılmaz ama sert plastik kullanılmış. İçinin genişliği çok güzeldir. Ön koltukları kendime göre ayarladığımda bile arka diz mesafesi bir hayli fazla kalıyor. Arka tarafta 3 yetişkin rahatlıkla yolculuk yapabilir. Motor performansı idare eder bir seviyede. Zaten motoru çok sessiz çalışıyor. Arabanın rölantide çalıştığını devir saatinin yerinden oynamasından anlıyorsunuz. Şehir içinde ara hızlanmalarda ivmelenmesi güzeldir. Uzun yolda gayet konforlu bir yolculuk sunuyor. Kliması öyle güçlüdür ki kavurucu Antalya sıcağında bile arabanın içini buz gibi yapıyor. Yol tutuşu gayet güzeldir ve virajlarda arkasını öyle kolay kolay savurmaz. Tek beğenmediğim noktası kocaman cüssesine göre bagaj hacminin biraz küçük olmasıdır. Frenleri gayet güçlüdür ve o kasayı kısa mesafede durdurabiliyor.

Chevrolet Evanda İçi

Chevrolet Evanda Alınır Mı?

Şimdi sizin aklınızdaki ilk soru yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Evet motor, mekanik ve yürüyen aksam parçaları Opel ile uyumlu olduğu için kolaylıkla bulunuyor. Ayrıca hiç pahalı değil. Sadece ne aradığınızı bilin yeter. Evet ikinci el piyasası çok hızlı değildir. Ancak bu durum böylesine kaliteli bir otomobilin bu kadar ucuz olmasını sağlıyor. Ben satılığa çıkardıktan 15 gün sonra satmıştım. Bugün yine bu paralara bir araba arıyor olsaydım ilk bakacağım Evanda olurdu. Bilinen bir kronik arızası yoktur. Alırken temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen gösterin yeter.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu