Nissan Micra 2 K11 (1996 – 2001) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Nissan’ın Renault ile birleşmeden önce ürettiği mini otomobili olan Micra’nın 2. nesli olan ve ülkemizde 1996 ile 2001 yılları arasında satılan modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Nissan Micra 2 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Nissan, Japonya’nın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi iken 2000’li yılların başından itibaren girdiği mâli krizden Renault ile işbirliği yaparak çıkmıştır. Günümüzde otomobillerinde daha çok Renault parçaları kullanırken 90’lı yıllarda kendine has parçalar kullanmaktaydı. Micra 2’de Nissan’ın kendi çabalarıyla ürettiği otomobillerden bir tanesidir. Ülkemizde her ne kadar 1996 – 2001 yılları arasında satılmış olsa da 2001 yılında ülkemizdeki satışı sonlandırılmış 2003 yılında ise Micra 3 ile satışına devam edilmiştir.

Nissan Micra 2 K11 (1996-2001) Nasıl Bir Araba?

B segmentinde hatchback bir otomobil olan Micra 2, o zamanlar ülkemizde çok tutulan modellerden değildi. Ancak bu Micra’nın kötü ve kalitesiz olduğu anlamına gelmiyordu. 90’lı ve 2000’li yılların başında Japon otomobil markaları zaten ülkemizde çok fazla rağbet görmüyordu. Micra; GX, LX, Magic ve SLX donanım paketleriyle satılmıştır. “Sürücü hava yastığı, klima, hidrolik direksiyon, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri ile satılmıştır. Ülkemizde 2 farklı benzinli motor seçeneği ile yer almıştır. Micra’nın bu motorlarının teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.3 Benzinli : 1.3 litrelik enjeksiyonlu motor en çok tutulan seçeneğidir. 16 valf olan bu motor 75 beygir ve 103 Nmn tork güç üretmektedir. 4 silindirli olup şehir içinde 6.6, şehir dışında 4.9 litre yakıt tüketmektedir. O zamanlara göre dünyanın en az yakan motorlarından bir tanesidir.

İlginizi çekebilir : ” Nissan Pulsar Nasıl Bir Araba?

1.4 Benzinli : Çok fazla tutulmayan ve ülkemizde de az satılan motor seçeneğidir. 82 beygir ve 108 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 7.7, şehir dışında 5.2 litre yakıt tüketmektedir.

Nissan Micra K11 Kasa Arkadan Görünüşü

Nissan Micra 2 K11 (1996-2001) Kullanıcı Yorumu

Kendim için daha çok şehir içinde kullanmalık az yakan ve sorunsuz bir otomobil arıyordum. Ancak çok fazla param yoktu ve park etmekte de zorluk çıkartmayacak bir araba olmalıydı. Uzun araştırmalarım sonucunda 2000 model bir Micra K11 kasa aldım ve 3 yıl boyunca kullandım. Sattıktan sonra tekrardan bir üst kasasını aldım. Yani buradan Micra kullanan birisinin Micra’dan vazgeçemediğini anlayabilirsiniz. Tasarım olarak benim çok hoşuma gitse de çoğu kişi çağının gerisinde olduğunu söyler. 5 kapılı hatchback kasası olan araba tam bir şehir içi otomobilidir. Dışardan bakıldığında her ne kadar küçük gibi görülse de içi hiçte öyle değildir. Mesela arka diz mesafesi şaşırtıcı derecede uzundur. Ancak Nissan mühendisleri bu uzunluğu bagajdan kısarak sağlamışlar. Bagaj hacmi öyle çok büyük sayılmaz. İçerisinde yani ön göğüs, torpido üstü ve kapı içlerinde sert bir malzeme kullanılmıştır. Ancak öyle çatlama ve solma gibi şeylerle karşılaşmıyorsunuz. 1.3 litrelik motoru gayet atik. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan güzel ivmeleniyor. Fare gibi her yerden geçebiliyorsunuz. Özellikle direksiyon manevrasının çok olması nedeniyle park etmekte hiç zorlanmıyorsunuz. Hidrolik direksiyonu çok yumuşaktır. Uzun yolda öyle yüksek hızlara çok gelmez ama ortalama 120 ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Ses yalıtımı çok iyi olmadığı için motor ve yol sesini içeriye biraz alıyor. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabiliyor.

Nissan Micra 2 K11 (1996-2001) Alınır Mı?

Bence bu fiyatlara alınacak en iyi şehir içi ve bayan arabalarından bir tanesidir. Tamam ikinci el piyasası çok hızlı değil ama oldukça kaliteli bir arabadır. Yedek parçaları kolay bulunuyor. Ayrıca öyle arıza çıkartan bir araba değil. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu