Ford Festiva Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un küçük otomobili olan Festiva nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Festiva inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Dünya’da küçük otomobiller deyince hemen herkesin aklına Japon otomobil markaları gelmektedir. Gerçekten küçük sınıf otomobilleri üretmekte başarılılardır. Mazda 121 uzun yıllardır üretilen başarılı bir modeldi. Bu başarıyı bilen Ford, Mazda ile bir anlaşma yaparak 121 platformu üzerine Ford Festiva modelini ürettirdi. Ford Festivanın adının Ford olması dışında her şeyi Mazda üretmidir. Festiva o kadar sağlam ve başarılı bir otomobil olmuştur ki yıllar sonra Kia Pride adı altında yeniden üretilmiştir. Ford Festiva ülkemizde 1992 – 1994 yılları arasında satılmıştır.

Ford Festiva Nasıl Bir Araba?

Fiesta’nın atası diyebileceğimiz Festiva b segmenti 5 kapılı hatchback bir otomobildir. GL ve XL donanım paketleriyle satılmıştır. O zamanlar sadece premium otomobillerde bulunan klima ve hidrolik direksiyon gibi özelliklere sahiptir. Festiva’da 5 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur. Mini bir otomobil olması sebebiyle fabrika çıkışı 12″ inç jantlara sahiptir. Ancak bu ebat lastiklerin bulunması çok zor olduğu için kullanıcıları sonrada 13″ jantlar takmaktadır. Festiva’da 1.3 litre hacimli taş gibi sağlam karbüratörlü bir motor bulunmaktadır. Bu motor 64 beygir 105 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu olan 4 silindirli bu motor şehir içinde 7.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman döneminin en az yakıt tüketen otomobilleri arasında yer almıştır.

Ford Festiva Arkadan Görünüşü

Ford Festiva Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş veya Reno 9 alacak kadar para varken ben daha kaliteli bir otomobil almak için araştırmalar yapıyordum. Zaten genelde şehir içinde kullanacağım küçük ama sorunsuz bir araç ararken Ford Festiva almakta karar kıldım ve aldım. 2 yıl boyunca kullandığım aracımı model yükseltmek için satmıştım. Ford festiva gerçekten çok sorunsuz bir otomobildir. İlk olarak içinden anlatmaya başlayalım. Ön göğüs ve kapı içlerinde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ama zamanla çatlama ve solma gibi şeyler meydana gelmez. Ön tarafının genişliği yeterli seviyededir. Arka diz mesafesi biraz dar olmasına rağmen iki yetişkin rahatlıkla oturabilir. Bagaj hacmi küçüktür. Ama Festiva tam bir şehir içi otomobilidir. Motor performansı güzeldir ve ara hızlanmalar iyi ivmelenir. Çok atik ve küçük bir otomobil olduğu için şehir içinde kullanılırken büyük kolaylıklar sağlıyor. Özellikle park ederken daracık yerlere girebiliyor. Ben 2 yıl boyunca kullandım ve bana bir sorun çıkartmadı. Bir kaç defa uzun yola çıktım. Ancak dikkatli olmak gerekiyor. Kasasının hafif olması sebebiyle yan rüzgarlardan çok fazla etkileniyor. Özellikle 120 km/s hızdan sonra yolda gezinmeye başlıyor. Eğer bir Festiva alacaksanız ve kullanıyorsanız mutlaka sınırlarınızı bilmeniz gerekiyor. Frenleri güzeldir ama kasa hafif olduğu için kolay kızaklar.

Ford Festiva İçi

Ford Festiva Alınır Mı?

Eğer şehir içi kullanım amacındaysanız Festiva az para ile alabileceğiniz en sorunsuz otomobillerden bir tanesidir. Arkasında dünyanın en sağlam araçlarını üreten Mazda gibi bir marka vardır. Yedek parçalarını büyükşehirlerde bulmak zor değil. Ayrıca internette her parçası bolca mevcut ve pahalı değildir. İkinci eli çok hızlı değildir. Satmaya kalktığınızda biraz bekleyebilirsiniz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu