Ford Scorpio Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un en donanımlı araçlarından bir tanesi olan Scorpio nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Scorpio inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Amerikan markası olan Ford, Avrupa pazarı için farklı Amerikan pazarı farklı otomobiller üretmektedir. Zaten Amerikalı otomobil kullanıcıları büyük motor, konfor ve donanımı tercih ederler. Scorpio’da Amerikan pazarı için üretilmiş arabalardan bir tanesidir. Ancak 80’li ve 90’lı yıllarda ülkemizde de satılmıştır. Daha ilk gördüğünüz anda bile Amerikan arabası olduğunu anlıyorsunuz.

Ford Scorpio Nasıl Bir Araba?

Bende bunlardan bir tanesinin sahibi oldum. E segmenti bir araba olan Scorpio ilk olarak ülkemizde 1986 yılında satılmaya başlamıştır. 1995 yılında makyajlı kasaları satılmış 1998 yılında ise satıştan kaldırılmış. Bu arabanın adının Türkçe karşılığının akrep olmasına rağmen, lakabı Amerika’da çirkin örnek olarak adlandırılmıştır. Donanım olarak çok üstündür düşünün ki 1985 yılında ABS standart donanım olarak sunulmaya başlamıştır. Zaten ülkemize Ghia ve GL donanım paketleriyle satılmıştır. Ghia paketinde “ABS, hidrolik direksiyon, hız sabitleyici, klima, dört cam otomatiği, yol bilgisayarı ve elektrikli koltuklar” gibi özellikler bulunmaktadır. Scorpio arkadan itişli bir aktarma sistemine sahiptir. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

2.0 Benzinli : En çok tutulan motor seçeğidir. 2.0 litre hacimli bu motor 120 beygir ve 175 Nm tork güç üretmektedir. LPG ike uyumlu bir motordur. Şehir içinde 12.5, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.3 Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 147 beygir ve 202 Nm tork güç üretmektedir. Eğer bir scorpio alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. Gayet performanslı ve atak bir motordur. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 13.5 şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir.

Scorpio’da 2.9 litre motor seçeneği de vardır. Ancak çok az sayıda satılmıştır.

Ford Scorpio Kullanıcı Yorumu

Aslında bu paralara çok daha piyasası olan arabalardan alabilirdim. Ancak ben hem donanımlı hem de konforlu bir otomobil olmasını istediğim için 1998 yılında bir Ford Scorpio aldım. 2 yıl boyunca kullandığım Scorpio’dan gayet memnundum. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak salon bir iç hacme sahip. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi üst düzeydir. Üretiminin üstünden uzun yıllar geçmesine rağmen en ufak bir çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Arka tarafı o kadar geniştir ki 4 yetişkin bile yan yana oturabilir. Uzun yolda adeta gemi gibi konforlu bir arabadır. Bendeki 2.3 litre motorlu olanıydı ve yağ gibi akardı. Rahatlıkla 200 km/s hıza çıkardı ve bana mısın demezdi. O hızlarda bile yola sağlam basar verdiği güveni hiç eksilmezdi. Yol tutuşu gayet güzeldir ve nice sert virajlara bile yüksek hızlarda girebilir. Donanım olarak zaten o yıllarda çoğu arabada olmayan özelliklere sahip.

Ford Scorpio Alınır Mı?

Evet şimdi sizin aklınızdaki ilk soru yedek parçaları bulunuyor mu olacak. Ben Ankara’da yaşamama rağmen bazı parçalarını bulmakta zorlanıyordum. Ancak yine de bir şekilde temin edebiliyordum. İkinci el piyasası ise yok denecek kadar azdır. Bu arabanın hastaları var onlardan birisi aracınız iyi durumda ise satabilirsiniz. Onun dışında günlük binmek için pek mantıklı bir araba değildir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu