Citroen C2 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Citroen’in tek kapılı spor otomobili olan C2 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Citroen C2 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Citroen her zaman çok garip tasarımlı otomobiller üreten bir marka olmuştur. C2’de bu modellerden bir tanesidir. Aslında üretim amacı özellikle Çin pazarında çok daha fazla satış yapmaktır. Zaten C2, Citroen’in Çin fabrikasında üretilmiş bir modeldir. İlk olarak 2003 yılında satışa sunulmasına rağmen ülkemizde 2004 yılında satışına başlanmıştır. 2009 yılında ise tüm Dünya ile birlikte üretimi ve satışı sonlandırılmıştır.

Citroen C2 Nasıl Bir Araba?

B segmenti küçük bir otomobil olan C2 ülkemizde çok fazla tercih edilmemiştir. Bunda en büyük pay 3 kapılı olmasıdır. Çünkü Türkiye’de tek kapı otomobiller tercih edilmemektedir. SX, Tonic ve X PackSX donanım paketleriyle gelmiştir. Ayrıca GT, VTR ve VTS trim seviyeleri de mevcuttur. Özellik olarak “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, ön iki cam otomatiği, klima, hidrolik direksiyon” gibi özellikleri bulunmaktadır. 5 ileri sensodrive manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleriyle satılmıştır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 Benzinli : Citroen ve Peugeot’un pek çok modelinde kullandığı motordur. Oldukça sağlam ve sessiz çalışmaktadır. 73 beygir ve 116 Nm tork güç üretmekte olup, şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

1.4 HDi Dizel : En çok tutulan motor seçeneğidir. Yine HDİ teknolojisinin kullanıldığı dünyanın en sağlam ve zamanına göre en ekonomik motorlarından bir tanesidir. 68 beygir ve 150 Nm tork güç üretmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman sınıfta kalsa da şehir içinde 5.3, şehir dışında 3.6 litre gibi ekonomik yakıt tüketimi verisi vardır.

İlginizi çekebilir : ” Citroen Saxo Nasıl Bir Araba?

1.6 VTR : Daha fazla performans isteyenler tarafından tercih edilebilir. C2’nin kasasının hafif olması bu motorla birlikte harika işler çıkartmasını sağlıyor. 109 beygir ve 140 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu değildir. Şehir içinde 8.3, şehir dışında 5.2 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 VTS : Çok az sayıda satılmış muhteşem performanslı bir motordur. 122 beygir ve 143 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9.3, şehir dışında 5.4 litre yakıt tüketmektedir.

Citroen C2 Kullanıcı Yorumu

Tasarımı beğendiğim bir C2 aldım ve 1 yıl boyunca kullandım. Ancak satarken göbeğim çatladı. Öncelikle anlatmaya içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde bildiğiniz sert plastik malzeme kullanılmış. Özellikle kaporta kalınlığını hiç beğenmedim. Kapı sacı falan çok ince olduğu için hiç güven vermiyor. Neyse ön tarafının genişliği idare eder ama arka tarafa bırakın 2 kişiyi 1 yetişkin bile zor sığıyor ve bacalarını yana kaydırmak zorunda kalıyor. Ben bu kadar dar arkası olan başka araba görmedim. Bagaj hacmi ise felaket. Keşke hiç bagaj yapmasalardı daha iyi oldu. Bir bavulu bile zor sığdırıyorsunuz. 1.4 HDi motoru gayet az yakıt tüketiyor ama performans olarak hiç iyi değil. Dizel motordan basınca koltuğa yapıştırmasını beklersiniz ama C2’de böyle şeyleri görmeniz mümkün değil. Yol tutuşu idare eder. Frenleri güçlüdür ve kısa mesafe içerisinde durdurabilir. Ancak ıslak yollarda hemen kızakladığı için ABS devreye giriyor.

Citroen C2 yandan görünüşü

Citroen C2 Alınır Mı?

Evet sizinde tasarım olarak hoşunuza gidebilir ancak bence alınacak araba değil. Motor, mekanik ve yürüyen aksam parçaları diğer Peugeot ve Citroen modelleriyle aynı olduğu için hem kolay bulunuyor hem de ucuz. Ancak kaporta aksam parçaları pahalı. Ayrıca ikinci el piyasası yok denecek kadar az. Piyasasında yazmanıza rağmen ne arayan ne soran oluyor. Öyle ha deyince satılacak arabalardan değildir. Yine de mutlaka alacağım diyorsanız iyi gösterin ve temiz olanını almaya özen gösterin. Çünkü bir çoğu büyük kazalara karışmış durumda.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu