BMW 5.20i E39 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Alman otomobil üreticisi BMW’nin 1995 – 1998 yılları arasında sattığı E39 kasa BMW 5.20i nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca BMW 5.20 E39 kasa inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

BMW ile Mercedes arasında sürekli olarak bir yarış olduğu tüm Dünya tarafından kabul edilir. Mercedes daha ağır otomobiller üretirken BMW daha çok spor tarzı arabalar üretmektedir. E segmenti yani lüks sınıfta bile BMW araçları sportif görünümlüdür. 5 serisinin 1995 -1998 yılları arasında üretilen E39 kasası ülkemizde o zamanlar çok fazla rağbet görmüştür.

BMW 5.20i E39 Nasıl Bir Araba?

Gençliğimden beri hayalim olan bir arabaydı ve en sonunda 2020 yılında bir tanesini aldım. Öncelikle lüks sınıfta e segmenti bir otomobil olduğunu unutmayın. Arabanın neredeyse her yerinde elektronik aksam kullanılmıştır. Business, Comfort Plus, Executive, M Sport, Standart ve Touring donanım paketleri bulunmaktadır. 90’lı yıllarda üretilmesine rağmen şuan bile günümüzde sıfır olarak satılan pek çok arabada olmayan özelliklere sahiptir. Örneğin “ABS, çift yönlü dijital klima, ESP, hız sabitleyici, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, hakiki deri döşeme, elektrikli camlar ve aynalar, elektrikli perdeler” gibi daha sayamadığım pek çok özelliğe sahiptir. Arkadan itişli aktarma sistemine sahip olan E39’da 5 ileri otomobil ve manuel şanzıman seçenekleri vardır.

İlginizi çekebilir: ” BMW 3.20i E36 Nasıl Araba

Kaputunun altında 2.0 litre hacimli 6 silindirli motor bulunmaktadır. 150 beygir ve 190 Nm tork güç üreten bu motor, şehir içinde 14, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. Yakıt olarak zaten BMW’nin çok yaktığı herkes tarafından bilinen bir şeydir.

BMW 5.20i E39 Arkadan Görünüşü

BMW 5.20i E39 Kullanıcı Yorumu

Yazımın başında da söylediğim gibi gençliğimden beri bu arabanın hayranıydım. Bana göre üretilmiş tüm BMW’ler içerisinde en iyi tasarıma sahip otomobildir. Bende 1996 model bir tanesini aldım 1 yıl kadar kullandım. Öncelikle içinden başlayacak olursak araba 25 yaşında olmasına rağmen yolda giderken içine en ufak bir tıkırtı sesi bile almıyor. Kabin sessizliği mükemmel seviyede. Araba durduğu yerde çalışırken devir ibresi olmasa motor çalışmıyor zannedersiniz. Ön göğüs, kapı içleri ve orta konsol gibi yerlerde harika kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Üretiminin üstünden 25 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen sanki fabrikadan çıkmış gibi temizliğini koruyor. Öyle çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Motor performansı güzeldir. Hele gazı belirli bir devire geldikten sonra bir tık daha ileri gidiyor. Bu da sanki turbo gibi arabanın şahlanmasını sağlıyor. Uzun yolda ise ben bu arabanın üstüne daha rahatını görmedim. 150 km/s hızla giderken içine en ufak bir yol, rüzgar ve motor sesini almıyor. Arka diz mesafesi çok uzundur ve yan yana 3 yetişkin bile rahatlıkla oturabilir. Yol tutuşu mükemmel seviyededir. Arkadan itişli olmasına rağmen ıslak yollarda bile savrulma yapmıyor. Çok defa uzun yolda 200’ün üstüne çıktım ve bana mısın demedi.

BMW 5.20i E39 İçi

BMW 5.20i E39 Alınır Mı?

Evet buraya kadar hep bu arabayı övdüm. Ancak buz dağının birde görünmeyen yüzü var. Öncelikle sizin aklınızdaki soru olan 5.20i E39’ün parçaları bulunuyor mu diye soracaksınız. Evet parça sorunu yok ve kolaylıkla bulunuyor. Ancak yedek parça fiyatları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. En ufak arızası bile dünyanın parasına mâl oluyor. Arabanın her yerinde elektronik aksam bulunduğu için artık kullanma miadını doldurdular. Ne kadar çok elektronik parça o kadar çok arıza demektir. Motor ve mekanik olarak çok sorun çıkartmıyor. Ama bir bakımları bile dünyanın parası. Örneğin bir baskı balatasını değiştirmek için ortalama bir arabanın 3-4 balata fiyatını veriyorsunuz. Dediğim gibi sürüş zevki olarak en güzel arabalardan. Ancak yürütme maliyeti en yüksek olanlarından bir tanesidir. Eğer bir E39 kasa BMW alacaksanız mutlaka geçmişini bildiğiniz temiz bir tanesini alın. Ya değilse o sizde çok daha fazla biner.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu