Fiat Palio Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Her ne kadar İtalyan markası olsa da Türkiye’de üretilen ve bir dönemin en çok satılan hatchback otomobillerinden bir tanesi olan Palio nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Palio inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Tofaş-Fiat fabrikalarında üretilen Uno ile 90’lı yılların başından bu yana b segmenti hatchback kasada yer alıyordu. Ancak Uno’nun eskiyen tasarımının yerine yenisini getirmek isteyen Fiat, 1998 yılında Palio modelini piyasaya sürdü. 2001 yılında 2. nesli çıkan Palio, 2005 yılında makyajlanmıştır. 2012 yılında ise satıştan kaldırılmıştır. Satıldığı yıllar boyunca başka şirketler olmak üzere pek çok kesim tarafından en çok tutulan modellerden bir tanesi olmuştur.

Fiat Palio Nasıl Bir Araba?

B segmenti hacthback bir otomobil olan Palio’nun 3 ve 5 kapılı hatchback ile Palio Weekend adında station wagon kasa tipleri bulunmaktadır. 5 ileri manuel şanzımanın yanı sıra 4 ileri yarı otomatik vites seçeneği mevcuttur. Palio’nun amacı kaliteli olmak değil, ucuz ama herkesin ulaşabileceği bir model olmaktır. “Active, Dynamic, Dynamic Speedgear, EL, EL Speedgear, EL Weekend, Feel, Go, HL, HL Speedgear, S ” donanım paketleri bulunmaktadır. En full donanım paketi olan Dynamic’te “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, otomatik camlar ve aynalar ve klima” gibi özellikler bulunmaktadır. Öyle bakıldığı zaman donanım olarak çok dolu bir otomobil olduğu söylenemez. Palio motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1. Nesil Fiat Palio Arka ve Yandan Görünümü

1.2 Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 80 beygir ve 114 Nm tork güç üretmektedir. Her ne kadar küçük hacimli bir motor olsa da gayet performanslıdır. Eğer benzinli bir Palio alacaksanız 1.2 olanını almanızı tavsiye ederim. Çünkü yakıt tüketimi çok düşüktür ve performanslı bir motordur. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 9.6, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

1.3 Multijet Dizel : Dünyanın en sağlam dizel motorlarından bir tanesidir. Öyle kolay kolay arıza çıkartmaz. 70 beygir ve 180 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6, şehir dışında 4 litre yakıt tüketmektedir. Çok atik ve performanslı bir motordur.

İlginizi çekebilir : ” Fiat Siena Nasıl Bir Araba?

1.4 Benzinli : Çok fazla tutulmayan motor seçeneğidir. 77 beygir ve 115 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 8.1, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : En az tutulan motor seçeneğidir.100 beygir ve 140 Nm tork güç üretmektedir. Ancak yakıt tüketimi biraz fazladır. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

Fiat Palio Kullanıcı Yorumu

2015 yılında alıp 2017 yılına kadar 2009 model bir Palio alıp kullanmıştım. Bu araba için herkes kötü der ama bence öyle değil. Alınabilecek ucuz mini otomobiller arasında en iyisidir. İlk olarak içinden anlatmaya başlayım. Ön göğüs ve kapı içlerinde falan bildiğiniz sert plastik kullanılmıştır. Ancak bu malzeme zamanla çatlama veya solma yapmıyor. İçerisinin genişliği ön tarafta iyidir. Ancak arka diz mesafesi çok dardır. Yetişkin iki bile rahat edemez. Bagaj hacmi çok küçüktür. Hele bir de tüp tankı olduğu zaman bagaja neredeyse hiçbir şey sığmıyor. Koltukları çok rahat sayılmaz. Ben 2 yıl boyunca kullandım ve bir sıkıntısını görmedim. Ancak Palio ile yolculuk yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle aerodinamik yapısının kötü olması sebebiyle yol tutuşu çok zayıftır. Arkasını hemen savurur. Frenleri çok güçlü olmasına rağmen kızaklamaya çok müsaittir.

Fiat Palio Alınır Mı?

Evet bu arabaların şirket çıkması olmayanlarını bulmak çok zor. O yüzden almadan önce iyi göstermenizi öneririm. Parçası neredeyse bedava denilecek kadar ucuzdur ve her yerde rahatlıkla bulunabilir. İkinci el piyasası peynir ekmek gibidir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu