Daewoo Nubira Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun D segmenti sedan otomobili olan Nubira nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Nubira inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Daewoo, 90’lı yıllar ve 2000’li yıllarda ülkemizde satışta bulunmuş bir markadır. Daewoo, Chevrolet ve Opel aynı şirket yani General Motor bünyesinde bulunan markalardır. Bu sebeple bu markalar araç üretirken birbirinden yardım almaktadır. Daewoo, araçlarında genelde Opel markasının alt yapısı kullanılır. Nubira’da Opel Vectra B platformunda üretilmiştir. Motor olarak Opel motorları kullanılmıştır. Nubira, her ne kadar ilk olarak 1995 yılında üretilmeye başlamış olsa da ülkemizde 1998 yılında satılmaya başlamıştır. 2001 yılında ülkemizdeki satışı sonlandırılmıştır.

Daewoo Nubira Nasıl Bir Araba?

Daewoo’nun d segmenti sedan aracı olan Nubira orta sınıfa hitap eden oldukça donanımlı ve büyük bir otomobildir.  SX ve CDX donanım paketleriyle satılmıştır. ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, hidrolik direksiyon, elektrikli camlar ve aynalar gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu yönden bakarsa Nubira en ucuz ve en donanımlı araçlar arasında yer almaktadır. Nubira’da 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri bulunmaktadır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 106 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12.2, şehir dışında 6.8 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

2.0 Benzinli : Daha çok performans isteyenler tarafından tercih edilebilir motordur. Opel üretimi olan bu motor 133 beygir ve 184 Nm tork güç üretmektedir. ŞEhir içinde 15.5 şehir dışında 7.7 litre yakıt tüketmektedir.

Daewoo Nubira Kullanıcı Yorumu

Herkes alma elinde kalır, şöyle sıkıntılı böyle arızalı bir araba demesine rağmen ben kimseyi dinlemeyip 2001 modelini aldım ve 2 yıldan bu zamana hala daha kullanıyorum. İlk olarak içinden başlayacak olursak, ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Bendeki 1.6 litre olanı. Motor performansı öyle çok kötü değildir. Benim beklediğimin çok daha üstünde çıktı. Şehir içi ara hızlanmalarda tatmin edici bir motor performansı bulunmaktadır. Örneğin bir yokuş yukarı durduğunuzda kalkarken ivmelenmesi güzeldir. Frenleri çok güçlüdür ve Nubira’nın kasası ağır olmasına rağmen kısa mesafe içerisinde durdurabiliyor. Kliması öyle güçlüdür ki kavurucu yaz sıcaklarında bile arabanın içini buz gibi yapar.

Daewoo Nubira Alınır Mı?

Evet Daewoo tutulmayan bir marka olduğu için araçları da gayet ucuz. Bugün Opel Vectra B kasa fiyatının yarısına onunla hemen hemen aynı olan bir otomobili alıyorsunuz. Yedek parçaları kolaylıkla bulunuyor. İkinci el piyasası zayıf ama bu onun ucuz bir otomobil olmasını sağlıyor.

Kaynak: otobilgisi 

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu