Renault 11 Flash Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

90’lı yılların efsane otomobillerinden bir tanesi olan Renault 11 Flash nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault 11 Flash inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault 11, her ne kadar aile otomobili olarak görülse de Dünya’da ve ülkemizde spor amaçlı olarak çok fazla kullanılmıştır. Ayrıca 80’li yıllarda Fransa adına girdiği pek çok otomobil yarışından birincilikle ayrılmışlığı bile vardır. Flash, Türkiye’de ilk defa 1985 yılında satılmaya başlamıştır. 1993 yılında Flash s adı altında satılmaya başlamış ve 1995 yılında yerini Renault 19 modeline bırakmıştır.

İlginizi çekebilir. ” Renault 9 Fairway Nasıl Araba

Renault 11 Flash Nasıl Bir Araba?

Bu arabanın Fransız versiyonları çok değişiktir. Renault bu araba üzerinde çok fazla donanım denemiştir. Örneğin 1983 yılında çok az sayıda elektrikli Flash bile üretilmiştir. Bugün alacağınız bir Flash’ta klima, yol bilgisayarı ve masaj yapan koltuklar olabilir. Çünkü dediğimiz gibi Renault bu arabayı çok farklı olarak üretmiştir. Ancak yine de standart olarak ön cam otomatiği ve merkezi kilit bulunmaktadır. Normal 11 Flashlarda tek far bulunurken, Flash S‘lerle birlikte ön farlar çift bölmeli hale gelmiştir. 1.4 litrelik ve 1.7 litrelik iki motor seçeneği ile satılmasına rağmen 1.7 litrelik olanı çok efsanedir ve en çok tutulan motor seçeneğidir. 74 beygir ve 110 Nm tork güç üreten bu motor kağıt üzerinde her ne kadar güçsüz gibi dursa da çok atik bir motordur. Bugün bile fazla kurcalanmamış ve orjinal kalmışları pek çok arabaya kök söktürür. LPG ile uyumlu bir motoru vardır. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır.

Renault 11 Flash Kullanıcı Yorumu

Elimde öyle aman aman bir param yokken ben Tofaş’a binmek istemiyordum. Aslında alacağım arabanın biraz sportif görünmesini çok istiyordum. Performansının övüle övüle bitirilemediği bir model olan Renault 11 Flash s aldım ve 3 yıl boyunca kullandım. Öncelikle bu efsaneyi anlatmaya içinden başlayım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi hafiften yumuşak bir malzeme kullanılmıştır. Üretiminin üstünden neredeyse 30 yıl kadar geçmesine rağmen ne bir solma ne de bir çatlama yoktu. Koltuklarına ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bugün bile pek çok arabada olmayan koltuk rahatlığına sahiptir. Kadife döşeme ve yan bel desteği gibi çok fonksiyonel bir koltuklara sahiptir. Renault 9 ile aynı iç hacmine sahiptir. Ön tarafının genişliği güzeldir ama ark diz mesafesi biraz dar. Ancak 2 yetişkin rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz. Bagajı hatchback arabalara göre çok daha geniştir. Zaten arka camla birlikte açıldığından kocaman bir alan sizi karşılıyor. Flash’ın en sevmediğim yönü ise yumuşak arka süspansiyonlarıydı. Arkaya 2 kişi bile oturduğunuzda arkası çok fazla yere inip burnu havaya kalkıyordu. Motor performansı her ne kadar 74 beygir olsa da efsane bir güce sahiptir. Hiç zorlanmadan 170-180 km saat hızlara çıkabiliyor. Ancak bu arabaların yol tutuşu çok zayıf. Arka süspansiyonlarının yumuşak olması yol tutuşunu bir hayli düşürüyor. Özellikle ıslak yollarda arkasını hemen savuruyor. Pek çok kişi bu savurma sonucunda Flash ile kaza yapıp hayatını kaybetmiştir. Zaten yürüyen tabut lakabını almasının sebebi bu performanslı motora rağmen yol tutuşunun zayıf olmasıdır. Çok defa uzun yola gittim ve bir sorun yaşamadım. Ancak motor soğutma sistemi çok güçlü olmadığından hararet yapmaya meyilli. Özellikle yaz aylarında uzun bir yokuş çıkıyorsanız hararet yapması kaçınılmaz.

Renault 11 Flash İçinden Bir Görüntü

Renault 11 Flash Alınır Mı?

Sizin aklınızda öncelikle yedek parçaları bulunuyor mu sorusu var. Evet ben Ankara’da aradığım hiçbir parçasını bulmakta zorlanmadım. Ancak bir Reno 9 gibi bol ve ucuz değil. İkinci el piyasası çok hızlı değildir ama elde kalıp satılmayacak arabalardan da değil. Kaportası çürümeye meyilli olduğu için almadan önce kontrol etmenizi öneririm. Bana göre şuan piyasada alınabilecek en ucuz ve iyi otomobildir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu