Dacia Sandero Arıza Lambaları ve İşaretleri Anlamları

Bu yazımızda dacia sandero ve sandero stepway model araçların gösterge panelinde bulunan uyarı ışıklarının ne anlama geldiği hakkında bilgi vereceğiz.

Renault’un alt markası olan Dacia 2009 yılından itibaren Sandero modeli ile piyasada yer almaya başladı. Hatchback sınıfında düz sandero ile mini SUV görünümlü modeli sandero stepway ile Türkiye’de satılmıştır. Ülkemizin en çok tercih edilen ucuz sınıf otomobillerindendir. Sandero ve Sandero Stepway c segmenti kompakt sınıfta yer almaktadır.

Dacia’nın modelleri çok fazla donanıma sahip olmasa da yine de temel özelliklere sahiptir. Örneğin ABS, hava yastığı gibi en çok kullanılan özellikler vardır. Ayrıca motor kontrol ünitesi (ECU) yani bir bilgisayar sistemi bulunduğundan arıza yaptığı zaman gösterge panelinde bir takım işaretler verir. Şimdi gelin Dacia Sandero ve Sandero Stepway arıza lambaları ne anlama geliyor buna bakalım.

Dacia Sandero Stepway Arıza Lambaları

1- Motor Arıza Lambası

Eğer bu işaret yandıysa aracınızda bir sensör arıza var demektir. Ayrıca motorun işleyişi ile ilgili sorunlar nedeniyle de yanabilir. Bu arıza lambasının yanmasının sebebi ECU’nun motor ve bileşenlerinde bir arıza tespit ettiğini ve bunu sürücüye bildirmek için gösterge panelinde motor arıza lambası yaktığını göstermektedir. Bazı modellerde motor işareti sürekli yanarken bazı modellerde yanıp sönen motor arıza lambası olabilmektedir.

2- ABS Arıza Lambası

Eğer Dacia Sandero ve Stepway aracınızda motor çalışmasına rağmen ABS yazısı yanıyor veya yanıp sönüyorsa sistem devre dışı demektir. ABS’nin çalışmaması için tekerlek hız sensörü, ABS beyni arızası, fren hidrolik yağının azalması veya balataların bitmesi gibi pek çok şey sebep olabilir. Her ne olursa olsun ABS işareti yanıyorsa mutlaka en kısa sürede sorunun çözümüne bakmalısınız.

3- Yakıt Lambasının Sürekli Yanması

Eğer aracınızda yakıt lambası işareti sürekli yanıyorsa aracınızda benzin veya mazot bitmiş olabilir. Ancak depoda yakıt olmasına rağmen yakıt lambası bitmiş gibi yanıyorsa pompa, şamandıra veya yakıt ile ilgili sensörler arıza yapmış olabilir.

4- Hararet İşaretinin Yanması

Hararet işareti gösterge panelinde dik çizginin üstünde iki tane yatay çizgi halindedir. Dacia Sandero ve Stepway’de ayrıca bir hararet göstergesi vardır ve motor suyunun sıcaklığına göre çalışır. Ancak bu lamba motor çalışırken yanıyorsa kesinlikle kullanmayın. Çünkü dijital olan Dacia hareret göstergesi takılı kalabiliyor. Ve motor hararet yaparsa haberiniz olmayabilir.

5- Yağ Lambası İşareti

Dacia Sandero aracınızda yağ lambası motor çalışırken yanıyor veya yanıp sönüyorsa aracınızın yağlama sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Yağ lambasının yanmasının nedeni motor yağının azalması, yağ müşürü arızası, yağ pompası veya motor arızasından kaynaklanmaktadır. Eğer yağ lambası seyir halindeyken yanarsa kesinlikle aracınızı sağa çekip motoru durdurun. Çünkü motor yağsız kalıp çok büyük arızalara neden olabilir.

6- Sürekli Yanan Kırmızı Nokta

Aracınızı park edip kilitledikten sonra immobilizer sistemi devreye girer. İmmobilizer’in normal çalıştığını anlamanın yolu kapıları kilitledikten sonra kırmızı bir noktanın yanıp sönmesidir. Ancak aracınız çalışırken bu kırmızı nokta işareti yanıyor veya yanıp sönüyorsa immobilizer arıza yapmış demektedir. Genelde arıza yaptığı zaman motor çalışmaz, ama çalışır haldeyken de arıza yaparsa kapıları kilitleyemezsiniz.

7- Kızdırma Bujisi Arıza Lambası

Dizel motorlu araçlarda bulunan bu işaret motoru ilk çalıştırmadan önce bir kaç saniye yanar ve bu lamba söndükten sonra motoru çalıştırırsınız. Çünkü mazotu tutuşturmak için ciddi derecede silindir odasının ısıtılması gerekir. Motor çalıştıktan sonra kızdırma bujileri devreden çıkar ve bu lamba söner. Eğer motor çalışmasına rağmen kızdırma bujisi lambası sürekli yanıyor diyorsanız. Veya çalıştırmadan önce hiç yanmıyorsa aracınızın ısıtma bujilerinde bir sorun var demektir.

8- Akü Lambası İşareti

Dacia Sandero aracınızın kontağını bir tur çevirdiğinizde akü lambasının yanması çok normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü lambasının sönmesi gerekir. Eğer motor çalışırken akü işareti yanıyorsa bilin ki şarj sisteminde bir arıza var demektir. Ya alternatör, ya akü ya da konjektörde bir arıza olabilir. Bunların hepsi araba çalışırken akü işaretinin sürekli yanmasına sebep olur.

9- Kırmızı Yuvarlak İçinde Ünlem İşareti 

Eğer Dacia sandero aracınızda kırmızı yuvarlak halka içinde ünlem işareti kenarlarında da paranteze benzer çizgiler varsa bunun anlamı el freninin çekili olmasındandır. Eğer el freni inik olmasına rağmen bu lamba yanıyorsa müşür bozuk olabilir veya el freni sıkışmış durumda kalmış olabilir.

10- Yakıt Filtresi Tıkalı

Dacia Sandero aracınızın yakıt filtresi tıkanırsa bu gördüğünüz arıza lambasını yakacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu