Daihatsu Cuore Nasıl Araba.İnceleme ve Kullanıcı Yorumları 2022

Daihatsu Cuore Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları. Gelin tüm sorulara birlikte cevap arayalım.

Daihatsu Cuore Nasıl Araba alınırmı? Almadan önce araştırıyorsanız bu makalemizi okumanızı tavsiye diyoruz. Daha çok küçük arabalar sınıfında Asya pazarında ciddi bir pazar payı olan Daihatsu’nun Cuore modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daihatsu Cuore inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Daihatsu, Asya pazarında özellikle Endonezya gibi ülkelerden çok yüksek pazar payına sahip otomobil üreticilerinden bir tanesidir. 90’lı yıllarda 2000’lerin başında Türkiye’de de satışta bulunmuştur.

Cuore modeli mini sınıfta bir arabadır. Türkiye’de ilk olarak 1990 yılında satışına başlanmış 1993 yılında satıştan kaldırılmıştır. 2004 yılında yeniden satılmaya başlamış ve 2008 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Daihatsu Cuore Nasıl Bir Araba?

A segmenti küçük şehir içi otomobili olarak karşımıza çıkan Cuore, çok fazla satılmamıştır. Zaten Daihatsu’nun hiçbir modeli ülkemizde çok fazla tutulmamıştır.

Yine de fiyatına göre alınabilecek tam bayan arabalarından bir tanesidir. 1990 ile 1993 yılları arası satılanlarında bir donanım yoktur. Ancak 2004 model ve üstünde hidrolik direksiyon, klima, otomatik ön camlar, ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı özellikler bulunmaktadır.

İlk gelenlerinde GL ve GLX, 2004 yılından sonrakilerde ise High Grade, Low Grade ve Thrifty donanım paketleriyle satılmıştır. Manuel 5 ileri vites ile tam otomatik 4 ileri şanzıman seçeneklerine sahiptir. İki farklı motor seçeneği ile yer almıştır.

0.9 GLX Benzinli : 1990 ve 1993 model yılları arası satılan Cuore’de yer almış motor seçeneğidir. 3 silindirli olup 41 beygir ve 81 Nm tork güç üretmektedir.

LPG ile uyumlu olmasına rağmen taktırmaya gerek yoktur. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4.4 litre yakıt tüketmektedir. Çok performanslı değildir. Arabanın içinde 2 kişi ve daha fazlası varsa yokuşlarda bir hayli bayılıyor.

1.0 Benzinli : Yine 3 silindirli olup tam enjeksiyonlu bir motordur. Motor gücü 58 beygir ve 94 Nm torktur. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 3.8 litre yakıt tüketmektedir. 2004 model üstü olan Cuore’lerde yer almaktadır.

Daihatsu Cuore Nasıl Araba
Daihatsu Cuore Arkadan Görünüşü

Daihatsu Cuore Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşimi üniversiteye yazdırdıktan sonra okula gidip gelebilmesi ucuz ama sağlam bir otomobil ihtiyacımız vardır. Bizde uzun araştırmalar sonucunda uygun fiyatlı 2006 model bir Cuore aldık ve 4 yıl boyunca kullandı.

Bende arada sırada kullanıyordum. Öncelikle bu arabanın şehir içinde büyükşehirlerde kullanmalık bir araba olduğunu bilin. Küçücük bir kasası vardır. İçi çok ferah sayılmaz ama tavan yüksekliği iyidir. Ön tarafına iki kalıplı adam oturduğunda omuzları az kalsın birbirine değecek kadar dar.

Zaten arka diz mesafesi için çok şey söylenemez. Benim boyum 1.80 ve arka tarafına sığmıyordum. Motor performansı idare eder ama çok şey beklemeyin. Hele klimayı açarsanız iyice motor gücü düşüyor. Yokuş çıkarken baya bir bayılıyor.

O yüzden rampa çıkmadan önce aşağıdan kaptırıp gelmeniz gerekiyor.  Ben bir defa Cuore ile uzun yola gittim. Ankara – İstanbul arasında 90-110 arasında bir hızda rahatlıkla gidip geldim. Ama yan rüzgarlardan bir hayli etkileniyor.

Bu araba ile 100 km/s hızı asla geçmeyeceksiniz. Yol tutuşu çok iyi değildir. Özellikle arkasını savurmaya çok meyilli. Ama şehir içinde güzel iş çıkartıyor. Küçük boyutları sayesinde asla park sorunu yaşamazsınız. Aralara derelere kolaylıkla girip çıkıyor.

Frenleri hafif kasası olmasına rağmen gayet güçlüdür. Ama siz yine de ani fren yapmaktan kaçının. Kaportasında kullanılan sac kalınlığı çok ince. Hiç güven vermiyor.

Daihatsu Cuore Alınır Mı?

Bu arabanın parasına Fiat Uno bile vermiyorlar neredeyse. Bizde 4 yıl boyunca durdur ve bir kere bile sorun çıkartmadı.

Ayrıca otomatik vites olması kadın sürücüler için büyük avantaj. Yedek parçaları büyükşehirlerde bulunuyor. Zaten kolay kolay parça ihtiyacınız olmaz ama arasanız internette her türlü parçası var. İkinci eli çok hızlı değil derler ama biz 1 hafta içinde satmıştık.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu