Chevrolet Cruze Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Chevrolet’in ülkemizde en çok satılan modellerinden bir tanesi olan Cruze nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chevrolet Cruze inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Ülkemizde ilk piyasaya çıktığı zaman büyük ses getiren ve fiyatına göre hem tasarım  hem de donanım olarak en iyi otomobillerden bir tanesi olan Cruze, Türkiye’de ilk olarak 2009 yılında satılmaya başlamış ve 2014 yılına kadar satılmıştır.

Chevrolet Cruze Nasıl Bir Araba?

Chevrolet, Opel ve Daewoo aynı holding bünyesinde üretim yapan markalardır. Chevrolet, aslında Amerikan markası olarak biliniyor olsa da, özellikle Türkiye ve Rusya pazarı için Daewoo modellerine Chevrolet logosu basarak satmaya başlamıştır. Cruze’da Daewoo fabrikalarında üretilmiş ancak markanın stratejisi nedeniyle Türkiye’de chevrolet adıyla satılmıştır. Aslında gerçek adı Daewoo Cruze olan bir otomobildir.

Cruze, c segmenti bir otomobildir. Genelde sedan kasaları tutulmuş olsa da 5 ve 3 kapılı hatchback kasa tipleri de bulunmaktadır. Design Edition, Design Edition Plus, LS, LS Plus, LT, LT Plus, Sport, Sport Plus, WTCC Edition ve WTCC Edition Plus donanım paketleri vardır. “ABS, 6 hava yastığı, dijital klima, ESP, yol bilgisayarı, hız sabitleyici, elektrikli camlar ve aynalar gibi” pek çok özelliği bulunmaktadır. İlk başta üretilenlerinde 5 ileri manuel şanzıman yer alırken daha sonra 6 ileri şanzımana geçiş yapılmıştır. Ayrıca 6 ileri otomatik vitesli seçeneği de mevcuttur. Cruze’nin motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 T : Opel üretimi olan turbo beslemeli bir motordur. 140 beygir ve 200 Nm tork gibi güzel bir güç üretmektedir. Şehir içinde 7.5, şehir dışımda 4.6 litre yakıt tüketimi verisi vardır. 0-100 hızlanması 9.3 saniye olarak ölçülmüştür. Maksimum hızı ise 200 km/s olarak kayıtlara geçmiştir.

İlginizi çekebilir : ” Chevrolet Lacetti Nasıl Bir Araba?

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 2009 ve 2010 model olanlarında 113 beygirlik bir motor yer almaktaydı. Ancak kullanıcılar tarafından güçsüz bulunduğu için Chevrolet motorda yazılım güncellemesine gitmiş, 2011 model ve üstü olanlarında 124 beygir ve 153 Nm tork güç üretenlerine geçilmiştir. LPG ile uyumlu bir motordur. Hatta fabrika çıkışı olarak LPG’li bile satılmıştır. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketimi vardır.

2.0 D Dizel : Eğer alacaksanız bu motora sahip bir Cruze almanızı tavsiye ederim. gerçekten çok performanslı bir dizel motordur. 150 beygir ve 320 Nm tork gibi harika bir güç üretmektedir. Şehir içinde 7, şehir dışında 4.8 litre yakıt tüketimi verisi vardır.

Chevrolet Cruze Kullanıcı Yorumu

3 farklı Cruze sahibi oldum ve şuan hâlâ Cruze kullanmaktayım. Gerçekten bana göre parasına göre alınabilecek en donanımlı ve güvenli otomobillerden bir tanesidir. EuroNcap çarpışma testlerinden 5 yıldız almış bir otomobilden bahsediyoruz. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi çok üstündür. Ön göğüs ve kapı içlerinde kaliteli bir işçilik ve malzeme kullanılmıştır. Ön içi biraz basıktır ama bu onun konforsuz olduğu anlamına gelmiyor. Arka diz mesafesi oldukça geniştir. 3 yetişkin rahatlıkla yolculuk yapabilir. Motor performansı ise 1.6 113’lük olanları yokuşlara geldiğinde bayılıyor. Çünkü Cruze’nin kasası ağır olduğu için motor güçsüz geliyor. 124 beygir olanı biraz daha iyileştirilmiş olsa bile bana yetersiz geldiği için satıp 2.0 dizel motorlu olanını aldım. Öyle güçlü bir motor ki her türlü yolda yokuş yukarı falan fark etmez istediğim hızda gidebiliyorum. Gaza bastığımda koltuğa yapıştırıyor adeta. Yol tutuşu zaten çok güçlü bir araba olduğundan sert virajlara bile hızlı girebiliyorsunuz.  Motor, yol ve rüzgar sesini asla içine almıyor. Çok defa uzun yola gittim ve konforlu olduğu için hiç yol yorgunluğu hissetmedim.  Frenleri çok güçlüdür ve Cruze’yi kısa mesafe içinde durdurabiliyor. İçine oturduğunuzda sanki bir tank kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Öyle güven veren bir otomobil.

Chevrolet Cruze Alınır Mı?

İnsanların aklında hep Chevrolet Türkiye’den çekildi bu arabaların parçası bulunur mu gibi sorulara var. Evet bu konuda hiç bir şüpheniz olmasın her parçası rahatlıkla ucuza bulunabiliyor. Öyle sorunlu bir otomobil değildir. Kolay kolay arıza yapmaz. Yapsa bile zaten Opel parçacılarında her türlü parçasını rahatlıkla bulabilirsiniz. İkinci el piyasası ise fena sayılmaz. Ben bundan önceki iki Cruze’yi 1 hafta içinde satmıştım. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu