Daewoo Espero Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun Espero modeli nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Espero kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Daewoo Espero
Daewoo Espero

Yazımıza başlamadan önce Daewoo’nun geçmişden kısaca bahsetmek istiyorum. 1980’li  yıllarda ekonomik dar boğaza girmişti. Bu krizden kurtulabilmek için General Motors ile ortaklık yapma yolunu seçti. General Motors’un bünyesinde Opel’de bulunuyordu. Bu sebeple Daewoo otomobillerinde Opel üretici mekanik parçalar kullanılmaya başladı. Espero’da, Opel Vectra A kasa ile aynı şase üzerine üretilmiş, motor mekanik aksamında bazı parçaları ortak otomobildir. Ancak Espero, Vectra a’ya göre daha elektroniktir.

Daewoo Espero Nasıl Bir Araba?

Espero 1995 ile 1998 yılları arasında üretilmiş ve aynı dönemlerde ülkemizde de satılmıştır. Daewoo reklamında o zamanlar Barış Manço oynamaktaydı. Neyse Espero, D segmenti aile otomobilidir.  ABS, klima, sürücü hava yastığı, elektrikli camlar ve elektrikli aynalar gibi özellikleri bulunmaktadır. Espero’nun 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites çeşitleri vardır. Espero ülkemizde, Opel üretimi olan 2.0i motor ile satılmıştır. Enjeksiyonlu olan bu motor 105 beygir ve 169 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12, şehir dışında 7 litre yakıt tüketimi vardır.

Daewoo Espero Arkadan Görünüm
Daewoo Espero Arkadan Görünüm

Daewoo Espero Kullanıcı Yorumu

Yaklaşık 1 yıldır bir Daewoo Espero kullanıcısıyım. Opel’in aynısı ama daha ucuzu diye düşünerek bu arabayı aldım ama maalesef arıza yaptığından dolayı pek binemiyorum. Facebook gruplarında falan bakarsanız çoğu kişi arıza yaptığından dert yakınıyor. Bende aynı şekilde sürekli bir sorunuyla uğraşıyorum. Espero’nun motoru hararet yapmaya çok müsaittir.

Orjinal radyatör ve fan almama rağmen yazın sıcak havalarda hararet yükseliyor. Sürekli olarak bir elektrik arızası veriyor. Bir yerini yaptırıyorsunuz diğer tarafı bozuluyor. Sürekli motor, elektrik ve yürüyen aksamında bir sorunla karşılaşıyorsunuz. Parçalarını kolay buluyorum çünkü Opel ile uyumlu. Eğer bir Espero alacaksanız iyi bir Opel ustası tanımanızı öneririm.

İşini anlayan bir usta sorunlarınızı çözebilir ama ben o ustadan bulamadım ne yazık ki. Neyse parasına göre gerçekten çok konforlu ve donanımlı bir otomobildir. İçi geniş ve kaliteli malzeme kullanılmıştır. Koltukları çok rahat ve yumuşaktır. Yol tutuşu ortalamanın üzerindedir. Frenleri gerçekten çok güçlüdür. Kliması eğer çalışıyorsa arabanın içini buz gibi yapar.

Sosyal Medya'da Espero Hakkında Bir Kullanıcı Görüşü
Sosyal Medya’da Espero Hakkında Bir Kullanıcı Görüşü

Daewoo Espero Alınır Mı?

Evet yazımda da bahsettiğim gerçekten çok sorunlu bir araba. Eğer kurcalanmamış bir tanesini bulursanız çok iyi göstererek alabilirsiniz. Ancak dediğim gibi geçmişini bilmediğiniz bir Espero sizin kapınızın önünden çok sanayide yatacaktır.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu