Kia Sephia Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın ülkemizde de satılan modellerinden bir tanesi olan Sephia nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Sephia inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Kia,’nın c segmenti otomobili olan Sephia ilk olarak 1993 yılında satılmaya başlamıştır. 1998 yılında 2. nesli üretilmeye başlamış ve 2004 yılında satıştan kaldırılmıştır. Sephia gerçekten parasına göre alınabilecek en iyi otomobillerden bir tanesidir.

Kia Sephia Nasıl Bir Araba?

Mazda 323 ile güzel satış rakamları yakalayan Mazda’nın bu başarını kendi modellerinde de sürmek isteyen Kia, Mazda’dan yardım alarak, 323 ile kardeş olacak Sephia modelini üretmekye başlamıştır. 1993 yılında ilk satılmaya başladığında yollarda genelde Tofaş Şahin varken bu arabalar gerçekten zamanının çok ötesindeydi. GTX, LS, RS ve SLX Donanım paketleri vardır. GTX donanım paketinde ilk nesilde hidrolik direksiyon, klima, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar varken 1998 yılından sonra üretilenlerde ise ABS, iki hava yastığı ve kendiliğinden girip çıkan radyo anteni gibi özellikler eklenmiştir. Sephia’da 5 ileri manuel vitesin yanı sıra 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri de vardır. Ülkemizde ikisi de benzinli iki farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

Kia Sephia Arkadan Görünüşü

1.5 Benzinli : Tam bir performans canavarı motordur. 105 beygir ve 147 Nm tork gibi muhteşem bir güç üretmektedir. Üstten çift eksantrikli doch motor LPG ile tam uyumludur. Şehir içinde 9, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : 1.6 litre hacimli olan bu motor, 80 beygir ve 120 Nm tork güç üretmektedir.  Şehir içinde 11.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

Kia Sephia Kullanıcı Yorumu

Elimde çok para yokken bende alabileceğim en iyi ve donanımlı otomobili alabilmek için araştırmalara koyuldu. Bu sırada Kia Sephia ile karşılaştım ve hakkındaki yorumların iyi olduğunu görünce 1997 model bir tanesini aldım. Gerçekten de aldığıma çok memnunum. İlk olarak içine oturduğunuzda motorun çalıştığının sesini bile duyamıyorsunuz. Bu kadar sessiz bir araba beklemiyordum. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde gayet kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Ön koltuklarını kendime göre ayarladığımda ki boyum 1.80 cm arka diz mesafesi gayet güzel kalıyor. 1.5 motorlusu gerçekten çok performanslı şehir içinde gaza yüklendiğimde koltuğa yapıştırıyor. Ayrıca yokuşlarda ivmelenmesi çok güzel. Kliması arabanın içini buz gibi yapıyor ve açıldığı zaman motor performansını çok etkilemiyor. Kısacası gayet güzel bir araba. Çok defa uzun yola gittim ve çok konforlu bir yolculuk imkanı sundu. Yol tutuşu gayet güzeldir ve arkasını kolay kolay savurmaz. Frenleri kısa mesafede durdurabilir. Benimkinde yok ama bazılarında ABS bile var.

Kia Sephia 2

Kia Sephia Alınır Mı?

Şimdi sizin aklınızdaki soru yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Evet bende sizin gibi düşünmüştüm ama yedek parça sıkıntısı kesinlikle yok. Ben aradığım her şeyi rahatlıkla bulabiliyorum ve yedek parça fiyatları hiç pahalı değil. İkinci el piyasası zayıf ama bu bence bir avantaj. Bu kadar kaliteli bir otomobile bu fiyatlara binemeyiz ya değilse.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu