Geely Echo Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Çinli otomobil üreticisi Geely’nin bir dönem ülkemizde de sattığı Echo modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Geely Echo incelemesi ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Geely, Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesidir. Çin mallarının dünyaya açılmasından sonra otomobil pazarında Geely ve Chery büyük bir atılım yaparak Avrupa, Amerika ve Türkiye pazarına da girmeye çalıştılar. Burada çalıştılar diyorum çünkü güvenlik testlerinden geçemedikleri için Amerikan pazarında otomobil satışı yapmadılar. Bunun yerine güvenlik standartlarının daha düşük olduğu Türkiye ve Rusya gibi pazarlara yöneldiler. Geely’de 2009 yılında Türkiye pazarında Echo modelinin de aralarında olduğu bir kaç model ile girdi. Echo 2011 yılında satıştan kaldırılırken, 2013 yılında Geely tümden Türkiye pazarından çekildi.

Geely Echo İçi

Geely Echo Nasıl Bir Araba?

Çinli otomobil üreticileri daha çok Avrupa araçlarının taklitlerini üretmektedirler. Echo’da ön taraftan bakıldığı zaman sanki eski kasa Mercedeslere benzeyen bir otomobildir. Motor ve mekanik aksam yapımlarında Toyota’dan teknik destek alınmıştır. Bu arabalar Toyota motorlu değildir, sadece Toyota’dan teknik konuda yardım alınmıştır. Neyse Echo, Basic ve Comfort donanım paketleri ile satılmıştır. ABS, elektrikli camlar ve aynalar, klima, ön iki hava yastığı” gibi donanımları vardır.

İlginizi çekebilir : ” Geely Emgrand Nasıl Bir Araba?

Geely Echo’da 1.3 litrelik sıralı enjeksiyonlu motor kullanılmıştır. Bu motor 86 beygir ve 110 Nm tork güç üretmektedir. Her uzak doğu otomobilinde olduğu gibi Echo’nun motoru da LPG ile tam uyumludur. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Echo’da 5 ileri manuel şanzıman bulunmaktadır. Aslında Çin’de üretilen versiyonlarında otomatik vites vardır ama bunlar Türkiye’ye getirilmemiştir.

Geely Echo Arka ve Yandan Görünüşü

Geely Echo Kullanıcı Yorumu

Elimde az para bulunuyordu ve bende bu paramla 30 yaşında bir araba almaktansa hem yeni hem de donanımlı bir araba alırım düşüncesiyle 2010 model bir Echo aldım. 2 yıldır kullanıyorum ve aracımdan oldukça memnunum. Bir defa bu fiyatlara alabileceğiniz en yeni araçlardan bir tanesidir. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi çok iyi değildir. İç hacim genişliği benim gibi 4 kişilik bir aile için oldukça güzel. Arka diz mesafesi aralığı geniş. Motor performansı çok iyi değildir. Özellikle ara hızlanmalarda hantal kalıyor. Ancak düşük vites yüksek devir kullanınca bu açığını kapatıyor. Echo, öyle çok sorunlu bir otomobil değil. Aldım alalı bakımlar dışında beni sanayiye götürmedi. Uzun yolda motor ve yol sesini içine alıyor. Çünkü yalıtımı biraz zayıf. Yol tutuşu idare eder ama yine de virajlara girerken dikkatli olmakta fayda var.

Geely Echo Alınır Mı?

Bu arabanın çok kaliteli olmak gibi bir amacı yok. Zaten parası belli. Yedek parçaları kolay bulunabiliyor mu diye soracak olursanız ben Ankara’da kolaylıkla bulabiliyorum ve çok ucuz yedek parçaları var. Çin markası olması sebebiyle insanlar bu arabaya ön yargılı. Bu sebeple ikinci el piyasası biraz zayıf. Ancak bu fiyatlara alabileceğiniz en donanımlı, yeni ve güzel otomobillerden bir tanesi.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu