Alfa Romeo 156 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Alfa Romeo’nun d segmenti otomobili olan 156 modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Alfa Romeo 156 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alfa Romeo 156
Alfa Romeo 156

Alfa Romeo, İtalyan Fiat grubunun bünyesinde bulunan tasarım olarak aşmış bir markadır. Alfa Romeo 155 modelinin yerine 1998 yılında üretilmeye başlamış ve son üretimi 2006 yılında olmuştur. 156, zamanına göre üretilen en güzel D segmenti otomobillerden bir tanesidir. Ancak değeri bilinmemiştir.

Alfa Romeo 156 Nasıl Bir Araba?

Alfa Romeo 156‘nın rakipleri olan Passat, Mondeo, BMW 3 serisi gibi arabalardan hiç eksik kalır yanı yoktur. Tasarım olarak daha iyi diyebilirim. Distinctive, Executive ve Selespeed donanım paketleri vardır. F1 vites, sunroof, momo dizayn koltuklar, ABS, dijital klima, ESP, hız sabitleyici, elektrikli koltuklar gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. 156’nın selespeed adı altında otomatik şanzımanlı vites seçenekleri mevcuttur. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.6 Twin Spark (TS) : 1.6 litre hacimli 16 valf olan T.Spark motor 120 beygir ve 146 Nm tork güç üretmektedir. 156’nın en çok tutulan motor seçeneğidir. Son hızı saatte 200 km/saat olarak ölçülmüştür. Şehir içinde 1.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile uyumlu bir motordur.

1.9 JTD : Çok sayıda satılmış dizel motor seçeneğidir. Turbo beslemeli bu motor 115 beygir ve 275 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 Twin Spark (TS) : Eğer bir 156 alacaksanız bu motora sahip olanını tercih etmenizi öneririm. Gerçekten çok performanslı bir motordur. 150 beygir güç üreten bu motor, şehir içinde 13, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Alfa Romeo 156 Kullanıcı Yorumu

Benim D segmenti otomobillere her zaman büyük bir ilgim olmuştur. Uzun araştırmalarım sonucunda paramın da az olması sebebiyle alabileceğim en donanımlı ve güzel tasarımlı arabayı alabilmek amacıyla bir Alfa Romeo 156 aldım. 2 yıldan bu zamana kadar kullanıyorum ve arabamdan çok memnunum. Aynı model bir Volkswagen Passat’ın yarı parasına ondan hiç bir eksiği olmayan bir arabaya sahip olabiliyorsunuz.  İçi gayet geniş ve kaliteli bir malzeme kullanılmıştır.

Ben yüksek performans istediğim için 2.0 motorlusuna sahibim. Şehir içinde ara hızlanmalarda olsun, dik yokuşlarda kalkışlarda olsun ivmelenmesi çok harika. Gaza yüklendiğimde beni koltuğa yapıştırıyor. 156 için varyatör arızasının kronik sorun olduğu söyleniyor ama benimki hiç sorun çıkarmadı. Uzun yolda çok rahat ediyoruz. Konforlu bir yolculuk imkanı sağlıyor. Yol tutuşu aynı model Passattan daha iyi kullanıp görebilirsiniz. Otoban 200 km hıza çıktığımda bile yola sağlam bir şekilde basıyor.

Alfa Romeo 156 Alınır Mı?

Evet bu arabanın sahibiyim. Bana gelen sorularda yedek parçaları kolay bulunuyor mu oluyor. Evet hem kolay buluyorum hem de gayet ucuz yedek parçaları var. İkinci el piyasası çok hızlı değil. Ama bu bir avantaj bence. Eğer tutulan bir model olsaydı bu fiyatlara bunun gibi arabayı nasıl alacaktık.

 

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. 1998 model alfa romeo 156 TS alınır mı? Aracı çok beğendim ama herkes çok farklı yorumlar yazmış. Ustası parçası vs.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu