Renault Megane 1 (1996 – 2003) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un c segmenti otomobili olan ve ülkemizde çok fazla satılmış bir model Megane 1 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Megane 1 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault, Türkiye’de fabrika açtıktan sonra ülkemizin en çok satılan markalarından bir tanesi olmuştur. Hatta uzun yıllar boyunca Türkiye’nin en çok satılan otomobillerini üretmiştir. Özellikle Renault 12 ve 9 modelleriyle satış rekorları kırmıştır. Daha sonra 90’lı yıllarda Renault 19 modeliyle C segmentinde yer almaya çalışsa da pek başarılı olmadı. Bu yüzden daha sonra yeni modeli olan Megane’ı tanıttı ve 1996 yılında tüm dünya ile birlikte satışa çıkardı. 19 modeliyle bulamadığı satış rakamlarını yeniden Megane 1 ile yakalamaya başladı. Megane o kadar çok sevilen bir model oldu ki 25 yılı aşkın bir süredir hala daha üretilmektedir. Megane 1’de 1996 yılında ilk defa üretilmiş olup, 2003 yılında yerini Megane 2 modeline bırakmıştır.

Megane 1 Sedan Yandan Görünüşü

Renault Megane 1 (1996 – 2003) Nasıl Bir Araba?

Yazımızın başında da söylediğimi gibi c segmenti bir otomobil olan Megane 1, gerçekten zamanına göre çok kaliteli ve tutulmuş bir otomobildir. Donanım olarak ta hemen her şey düşünülmüştür. Megane 1’in sedan, hatchback, station wagon, cabrio ve coupe kasa tipleri bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman hemen her kesime hitap eden bir arabadır. 5 ileri manuel şanzıman ve 4 ileri otomatik vitesli seçenekleri vardır. 1996 – 1999 yılları arasında ilk jenerasyonları üretildikten sonra 1999 yılında makyajlı kasaları piyasaya çıkmıştır. Alize, Authentique, Business, Dynamique, Expression, Privilege, RNA, RTA, RTE, RXE, RXi, RXT ve Sport donanım paketleri bulunmaktadır. “ABS, ESP, 4 hava yastığı, dijital klima, dört cam otomatiği, yol bilgisayar, elektrikli aynalar” gibi donanımlara sahiptir. Kaporta olarak çok sağlam ve geniş bir otomobildir. EuroNcap çarpışma testlerinden 4 yıldız almıştır. Bu o zamanlara göre güzel bir sağlamlık testidir. Renault Megane 1 motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 Benzinli : Çok fazla tutulmayan bir motordur. Bunda Megane 1’in kasasına göre güçsüz kalması gösterilebilir. Yine de 1.4 hacimli motorlara göre güzel bir gücü vardır. 1.4 litre hacimli 16v olanları 95 beygir ve 127 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Gayet sessiz çalışmaktadır.

Station Wagon Megane 1

1.6 Benzinli : 8 ve 16 valf olanları bulunmaktadır. Ben 16 valf olanını almanızı tavsiye ederim. Çünkü 8 valf olanları yokuşlarda çok bayılıyor. 107 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. En çok tutulan motor seçeneğidir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup, şehir içinde 9.3, şehir dışında 5.6 litre yakıt tüketmektedir. Gayet sessiz çalışan ve performanslı bir motordur.

1.9 DTi : Renault’un efsane DCi motorlarının atası diyebileceğimiz bir dizel motordur. Turbo beslemeli bu motor 98 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.8, şehir dışında 4.4 litre yakıt tüketimi verisi vardır.

2.0 Benzinli : Daha çok coupe ve cabrio donanım paketleriyle satılmış bir motordur. 147 beygir ve 188 Nm tork gibi muhteşem bir performans sergilemektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir dışında 11.2, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Megane 1 İçi

Renault Megane 1 (1996 – 2003) Kullanıcı Yorumu

Sıfır olarak 2001 yılında aldığımızda 1.6 litrelik motorlu bir Megane 1’i hala daha kullanıyoruz. Daha önce babamdaydı sonra bana geçti. Gerçekten temiz kullanıldığı zaman uzun yıllar götürebilecek bir otomobildir. 20 yıllık kullanımımız sonucu Megane 1 hakkındaki düşüncülerim şu şekilde. İlk olarak içinden anlatmaya başlayacak olursak, ön göğüs, kapı içleri ve torpido üstü gibi yerlerde gayet kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Ön göğsünde zamanla çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor.  İç genişliği çok güzeldir. Arka tarafında 3 kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir. Arka diz mesafesi yeterli seviyede geniştir. Ben ön koltukları kendime göre ayarladığımda ki benim boyum 1.80 cm, hala daha arka diz mesafesi kalıyor. Arabayı çalıştırdığınız zaman motorun çalıştığını devir saati ibresinin oynamasından anlıyorsunuz. O derece sessiz bir motor ve yalıtımı güzel bir otomobildir. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmeleniyor. Gaza basınca gitmem demez bir motor performansı vardır. Örneğin dik bir yokuşta durdunuz, kalkarken gaz verdiğinizde hemen hızlanıyor. Çok defa uzun yola çıktık ve bir sorun yaşamadım. İçi geniş olduğu için 4 kişilik bir aile rahatlıkla yolculuğa çıkabilir. Ben otobanda giderken 150 – 160 km/s hızla kullanıyorum. O hızlarda en ufak bir güvensizlik hissi vermiyor. Hani kemikli araba derler ya Megane 1 gerçekten böyle bir otomobil. Yol tutuşu çok başarılıdır. Arkasını öyle kolay kolay savurmaz.  Frenleri çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabilir. Kliması gayet başarılıdır arabanın içini buz gibi yapar. Ayrıca klima açıldığı zaman rölanti dalgalanması veya motor performansını kaybetmesi görülmez.

Megane 1 Hatchback

Renault Megane 1 (1996 – 2003) Alınır Mı?

Evet bu arabaların üretiminin üstünden yaklaşık 20 yıl kadar bir zaman geçti ve artık eskimeye başladılar. Ufak tefek masrafları mutlaka olacaktır. Ancak temiz kullanıldığı zaman ciddi sorunlar asla açmıyor. Bakımlarını aksatmadığınız zaman uzun yıllar daha kullanabilirsiniz. Yedek parçaları hem çok kolay bulunuyor hem de çok ucuzdur. İkinci el piyasası ise çok hızlıdır. Özellikle Anadolu’nun bazı şehirlerinde en çok tercih edilen modeldir. Alt takımları sağlam olduğu için Anadolu yollarında gayet güzel gitmektedir. Şöyle temiz kullanılmış bir tanesi alınıp uzun yıllar daha gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu