Volkswagen Passat B5 (1996-2001) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Volkswagen Passat efsanesinin başladığı kasa olan 1996 – 2001 yılları arasında satılan Passat B5 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volkswagen Passat B5 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volkwagen Passat aslında 1967 yılında üretilmeye başlamış bir modeldir. Ülkemizde uzun yıllardır satılmaya devam ediyor olsa da asıl çıkışını 1996 yılında piyasaya sürdüğü B5 kasası ile yakalamıştır. 2001 yılına kadar B5 kasa üretildikten sonra 2001-2005 yılları arasında B5.5 kasa ile yoluna devam etmiştir.

Volkswagen Passat B5 Nasıl Bir Araba?

D segmentinin hiç şüphesiz en çok tutulan markasıdır. Hatta Passat bu segmenti tek başına domine etmektedir. B5 kasa passat gerçekten dönemine göre çok üstün ve güzel bir otomobildir. Basic, Comfortline, Highline ve Trendline Donanım paketleri vardır. Highline en full donanım paketi olup ” ABS, ESP, ASR, sürücü ve yolcu hava yastığı, dijital klima, yol bilgisayarı ve hız sabitleyici” gibi özellikler bulunmaktadır. Passat B5’te 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde,

1.6 Benzinli : Volkswagen’in uzun yıllardır ürettiği ve pek çok modelinde kullandığı motordur. 102 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 10.7, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.  Çok fazla tutulmamaktadır.

1.8 Benzinli : Tutulan benzinli motorlarından bir tanesidir. 125 beygir ve 173 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi çekebilir :  ” Volkswagen Vento Nasıl Bir Araba?

1.8 T : En çok tutulan motor seçeneğidir. Hatta o kadar çok sevilmiştir ki Passattan bu motoru söküp diğer marka araçlara bile takıyorlar. 150 beygir ve 210 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.9 TDI Dizel : TDI teknolojisinin ilk örneklerinden olan bir motordur. Dizel olarak o dönemler en çok tutulan motorlar arasındadır. 110 beygir ve 235 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.1, şehir dışında 4.3 litre yakıt tüketmektedir.

Passat B5’in ayrıca 2.0,2.5 TDI ve 2.8 motor seçenekleri de vardır. Ancak çok fazla tutulmamıştır.

Volkswagen Passat B5 Kullanıcı Yorumu

Bir Volkswagen hayranı olarak 1999 model bir B5 1.8T aldım ve 3 yıldır kullanıyorum. Gerçekten zamanına göre çok kaliteli ve sağlam bir otomobil. Onun içindeyken insan kendini güvende hissediyor. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde gayet kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. İçerisi oldukça geniştir. Arka diz mesafesi çok geniştir. Yolda giderken motor sesini içeriye çok fazla almaz. Ayrıca uzun yolda giderken yola yapışır. Benim en çok sevdiğim yönlerinden bir tanesi de frenlerinin güçlü olması. Bastığım zaman zınk diye duruyor. Kliması çok güçlüdür ve arabanın içini buz gibi yapar.

Volkswagen Passat B5 Alınır Mı?

Evet en sonuncusunun üretiminin üstünde 20 yıldan fazla zaman geçti. Ancak hala daha popülerliğini yitirmemiş bir otomobildir. Yedek parçaları hem ucuzdur hem de çok kolay bulunabilir. İkinci el piyasası gayet hızlıdır. Ancak almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: otobilgisi 

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. Merhaba Passat B5 2.8 V6 4 motion 2004 model bir araç arefesindeyim. Bu dönemde alınır mı yakıt , parça , motor şanzıman kronikleşmiş problemleri var mı . ? Bilgi verirseniz memnun olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu