Renault R 5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un clio’dan önceki modeli olan R5 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault R 5 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault, ülkemizin en çok satılan otomobil markalarından bir tanesidir. Özellikle b segmentinde Türkiye’nin lider markasıdır. Ancak Renault R 5 b segmenti olmasına rağmen çok fazla tutulmamıştır. Ülkemizde 1985 – 1992 yılları arasında satılmıştır. Daha sonra yerini Clio 1 modeline bırakmıştır.

Renault R 5 Nasıl Bir Araba?

Tasarım olarak gerçekten çok farklı bir arabadır. Ön tarafından köşeli hatlar varken arka stop farları dikine yerleştirilmiştir. Ayrıca bagaj kapağı da dik değil hafif yatıktır. 5 kapılı hatchback kasa tipiyle satılmıştır. Donanım olarak bir şey yoktur. Örneğin direksiyonu hidrolik değildir ve camları çevirmeli manueldir. 1.1 litrelik 45 beygir 80 Nm tork güç üreten motor ile 1.4 litrelik 59 beygir ve 100 Nm tork güç üreten iki farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Her iki motorda 4 silindirli ve LPG ile uyumludur.

Renault R 5 Kullanıcı Yorumu

Bu arabaya 2004 – 2006 yılları arasında binmiştim. O zamanlar bir Tofaş almaktansa diye almıştım. Ancak şimdi baktığımda sanıyorum koleksiyonluk araba statüsüne girmiş ve fiyatları uçmuş. Öncelikle çok küçük bir araba olduğunu kesinlikle unutmayın. Ön tarafının genişliği idare eder ama arka diz mesafesi çok dardır. 1.1 motorluydu bendeki ve çok zayıftı motor performansı. 4 arkadaş oturduğumuzda yokuş çıkarken acayip bayılıyordu. Hatta çıkılacak rampa çok dikse çıkmıyordu bile. Çok defa içinde oturanlar inip yokuşu yürüyerek çıktıktan sonra tekrar bindi bu arabaya. Ses yalıtımı iyi değildir. Motor ve yol sesini içeriye olabildiğince alıyor. Öyle yüksek hızlara gelecek bir araba değil. Zaten yüksek hız yapamazsınız motoru buna izin vermiyor. 100 km/s hızı geçtikten sonra yolda gezinmeye başlıyor. Yan rüzgarlardan acayip etkileniyor. Yanından bir TIR, kamyon veya otobüs geçerse sizi az kalsın yoldan çıkartacak kadar sallıyor. Frenleri de çok güçlü sayılmaz. Mesela ben ne yaptırdıysam şöyle zımba gibi tutan bir fren sistemine sahip olamadım.

Renault R 5 Alınır Mı?

Evet yazımda da bahsettiğim gibi bu arabalar artık koleksiyonluk oldular.  Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız ben çok zorluk çekiyordum o zamanlar. Şimdi ise sanıyorum hiç bulunmaz. Ayrıca parçaları çok pahalı. Yine de alıp almamak size kalmış.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu