Mitsubishi Colt Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil devi Mitsubishi’nin Colt modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mitsubishi Colt inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mitsubishi Dünya’nın en büyük otomobil üreticisi markalarından bir tanesidir. Ancak son 20 yıldır yaşadığı mâli krizler nedeniyle sürekli küçülme yoluna gitmek zorunda kalmıştır. Ama ürettiği otomobiller her zaman çok kaliteli olmuştur. 2000’li yılların başından itibaren Honda Jazz ve Hyundai Getz küçük otomobil pazarında ciddi satış rakamları yakalamaya başlamıştı. Bu pazarda pay almak isteyen Mitsubishi 2005 yılında Colt modelini Türkiye’de satışa sundu. 2009 yılında yeni kasası çıkmış ve 2012 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Mitsubishi Colt Nasıl Bir Araba?

B segmenti 5 kapılı hatchback bir arabadır. Ancak CZ3 adında tek kapılı spor versiyonu da mevcuttur.  Rakiplerinden hiç bir eksik yanı bulunmamaktadır. Gerçekten çok kaliteli bir şehir içi otomobilidir. Inform, Instyle, Invite ve Invite CZ3 AMT donanım paketleriyle satılmıştır. En çok tutulanı invite paketi olup ABS, EBD, sürücü ve yolcu hava yastığı, elektrikli camlar, klima, yol bilgisayar, sis farları ve elektrikli ısıtmalı yan aynalar gibi özelliklere sahiptir. Colt’un 5 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri bulunmaktadır.

Mitsubishi Colt 1. NesilYandan Görünümü

1.1 Benzinli : 3 silindirli olan bu motor çok fazla tutulmamıştır. 75 beygir ve 100 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7, şehir dışında 4.6 litre yakıt tüketmektedir.

1.3 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Gerçekten çok sağlam ve ekonomik bir motordur. Bakımları aksatılmazsa milyon kilometre bile gidebilecek bir kapasiteye sahip motordur. 95 beygir ve 125 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 7.4, şehir dışında 4.9 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi  çekebilir : ” Mitsubishi Space Star Nasıl Bir Araba?

1.5 Benzinli (Atmosferik) : Atmosferik olan bu motor çok fazla satılmamıştır ancak alacaksanız bu motor sahip bir tanesini almanızı öneririm. Gerçekten çok güzel performansı vardır. 109 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 8, şehir dışında 5.2 litre yakıt tüketmektedir.

1.5 CZT : Adından da anlaşılacağı üzere turbo beslemeli bir motordur. Yüksek performans isteyenler tarafından tercih edilebilir bir motordur. 150 beygir ve 210 Nm tork gibi muazzam bir performans sergilemektedir.

1.5 DI-D : Colt’un tek dizel motor seçeneğidir. 95 beygir ve 210 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.3, şehir dışında 4.1 litre yakıt tüketmektedir. Gayet ekonomik ve sağlam bir dizel motordur.

Mitsubishi Colt Kullanıcı Yorumu

Daha çok şehir içinde kullanmak için bir otomobil arayışındayken tasarımı hoşuma gittiği için bir Mitsubishi Colt aldım ve 4 yıldan bu yana sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Gerçekten çok kaliteli bir otomobildir. Dışardan her ne kadar küçük gibi görünse de içi oldukça geniştir. Arka diz mesafesi ilk bindiğimde çok geniş gelmişti. Benim boyum 1.80 olmasına rağmen arka koltuklarına rahatça sığabiliyorum.  Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik ama kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Öyle kolay kolay çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Motor performansı güzeldir. Bendeki 1.3 litre hacimli motor. Yokuşlarda ivmelenmesi biraz hantal olsa da düşük vites yüksek devir kullandığınız zaman bu açığını kapatıyor.  Ara hızlanmalarda biraz yavaş kalıyor. Çok defa uzun yola çıktım ve bir sorun yaşamadım. Gayet konforlu bir yolculuk sunuyor. 150 – 160 km hızla rahatlıkla gidebiliyorum. Ancak daha yüksek hızlarda özellikle yan rüzgarlardan bir hayli etkileniyor. Süspansiyonları sert olması yol tutuşunu artıyor ama bu durum kasislerden geçişlerde vurma sesi gelmesine neden oluyor. Yüksek bir otomobil olması sebebiyle virajlarda biraz fazla yana yatıyor. Frenleri gayet güçlüdür ve kısa mesafede arabayı rahatlıkla durdurabilir.

Mitsubishi Colt Alınır Mı?

Evet Honda Jazz ve Hyundai Getz ile kıyaslandığı zaman onlardan hiç bir eksik yanı yok. Ancak fiyat olarak daha uygun bir otomobildir. Bunun sebebi Mitsubishi’nin ülkemizde çok tutulan bir marka olmamasından kaynaklanıyor. Yedek parçalarını bulmak hiç zor değil, ayrıca pahalı da değil. İkinci eli çok güçlü değildir. Temiz kullanılmış bir Mitsubishi Colt gönül rahatlığıyla alınabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu