Renault Laguna 1 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un d segmentinde uzun yıllar ürettiği modeli olan Laguna’nın 1994 – 2001 yılları arasında üretilen 1. nesli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Laguna 1 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fransız otomobil üreticisi Renault’un ortüst sınıftaki aracı olan Laguna 1, 1994 yılında üretilemeye başlamış olsa da ülkemizde 1995 yılında satılmaya başlamıştır. 1997 yılında makyajlı kasaları gelmiş ve 2001 yılında yerini Laguna 2 modeline bırakmıştır.

Renault daha öncesinde 21 serisi ile d segmentinde yer alıyordu. Ancak bu araçları özellikle tasarım ve donanım olarak çağının gerisinde kalmıştır. Laguna 1 ile birlikte tamamen modern hatta çağının ilerisinde bir otomobil üretmiştir. Laguna 1’i bırakın, hiç bir Laguna modeli ülkemizde öyle çok tutulmamıştır. Zaten D segmenti nice kaliteli arabanın satılmadığı için yok olup gittiği bir sınıftır.

Laguna 1 (1994 – 2001) Nasıl Bir Araba?

Renault, D segmentinde çok daha iddialı bir araba üretmek için bu konuda uzman olan Volvo’nun kapısını çaldı ve birlikte yeni bir otomobil ortaya çıkardılar. Hatta Laguna 1’de tamamen Volvo üretimi motor bile kullanılmıştır. Mekanik ve yürüyen aksam parçalarında da Volvo ile benzerlikleri mevcuttur. RTI, RXE ve RXT donanım paketleriyle satılmış olup, RXT en çok tutulanıdır. “ABS, dijital klima, dört hava yastığı, hız sabitleyici, dört cam otomatiği, konuşan paket, yol bilgisayarı, elektrikli koltuklar ve aynalar” gibi özellikleri bile vardır. Bu donanımlar o zamanlara göre çoğu markada yer almayan şeylerdi. Laguna’da 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri vardır. Çok çeşitli motor seçenekleri ile satılmıştır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak

1.6 16V Benzinli : 1997 yılından sonra eklenmiş motor seçeneğidir. Çok fazla tutulmamıştır çünkü performans olarak kasasına güçsüz kalmaktadır. 107 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 10.1, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

1.8 Benzinli : 90 ve 120 beygir gücünde iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Ancak ülkemizde daha çok 90’lık olanları satılmıştır. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi çekebilir : ” Renault Megane 1 Nasıl Bir Araba?

1.9 dTi  Dizel : dCi motorun atası diyebileceğimiz bir motordur. Çok fazla tutulmamıştır. 98 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 Benzinli : N7Q kodlu olanları Volvo üretimidir ve 140 beygir güç üretmektedir. Diğerleri ise Renault tarafından üretilmiştir ve 114 ve 139 beygir gücündedir. En çok tutulan motor seçeneğidir. Volvo motor olanlarını almanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok performanslı bir motordur. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 11.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Düşük devirle yüksek hız yapmasıyla meşhurdur.

Laguna’da 1’de 2.2 benzinli ve 3.0 6 silindirli motorlar da kullanılmıştır. Ancak bu motor hacimleri ülkemizde çok tutulmamıştır.

Laguna 1 İçi

Laguna 1 (1994-2001) Nasıl Bir Araba?

Elimde çok para yokken ben alabileceğim en donanımlı ve konforlu arabayı almak istiyordum. Bu sebeple 2000 model bir Laguna I aldım ve 4 yıl boyunca kullandım. Benim sahibi olduğum Volvo motorlu olanıydı. Gerçekten çok severek kullandığım bir arabaydı. Zaten sattıktan sonra yine Renault’un D segmenti otomobili olan Latitude aldım. Öncelikle anlatmaya içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Öyle çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. İçinin genişliği çok güzeldir. Ön koltukları tam arkaya kadar ittirdiğimde bile arka diz mesafesi hâlâ daha kalıyor. 3 yetişkin rahatlıkla arka tarafından yolculuk yapabilir. Ön camı yatay olarak çok geniş olduğundan görüş açısı mükemmel derecede büyüktür. Motor sesini içeriye asla almaz ve ses yalıtımı muhteşem şekilde başarılıdır. Motor performansına gelecek olursak özellikle Volvo motoru efsanedir. İnternette araştırın pek çok videoda Laguna 1’in 240 km/s hız yaptığını bile görürsünüz. O derece performanslı bir motordur. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmelenir. Gaza basınca gitmem demez. Çok defa uzun yola çıktım ve bir sorun yaşamadım. İnsanın uzun yolda bastıkça basası geliyor. Çok defa 200’ü devirdim. Yol tutuşu çok üstündür. Hatta o dönem üretilen D segmenti otomobiller arasında en iyi yol tutuşa sahip araçtır. Aerodinamik yapısı sebebiyle hızlandıkça yola yapışır. Her ne kadar hatchback bir araba gibi görünse de aslında liftback bir kasaya sahiptir. Bagajı arka camla birlikte açılır ve yeterli seviyede bir hacmi vardır. Örneğin iki bebek arabasını rahatlıkla alıyor. Frenleri çok güçlüdür, aniden durmanız gerektiğinde kısa mesafede rahatlıkla durdurabilir.

Makyajlı Kasa Laguna 1 Arkadan Görünüşü

Laguna 1 (1994-2001) Alınır Mı?

Kaliteli bir araba olduğu konusunda kimsenin şüphesi yok. Ancak bu arabalar Türkiye’de işten anlamayan ustalar sayesinde sorunlu hale geldiler. Bir yeri bozulduğu zaman basit bir sensör arızası için bile tonla yerini söküp 1 parçayı tamir edene kadar 5 parçayı bozdular. Bu sebeple Laguna’nın adı sorunlu arabaya çıktı. Aslında sorunlu değil ama bizim iş bilmez sanayi ustaları bu arabaları sorunlu hale getirdiler. Yedek parçalarını bulmak zor değil. Ayrıca motor, mekanik ve yürüyen aksam parçalarının fiyatı çok pahalı sayılmaz. Kaporta parçaları her d segmenti otomobilde olduğu gibi biraz pahalıdır. İkinci eli çok güçlü olmasa da yine de elde kalacak arabalardan değildir. Almadan önce geçmişini bildiğiniz temiz kullanılmış bir tanesini denk getirmeye özen gösterin. Ya değilse gerçekten çok fazla sorunlarla uğraşırsınız.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. selamhocam bır bılgı almakıstıyorum kamudan emekklıyımm 2.2dCi prıbıgale 2005modelbırlaguna almak ıstıyorum hatta aracı buldumorıjınal sayılır ancak motor yuksek bunun sehırıcı ve sehırdsısı kac lt yakar acaba arac ful l donanmlı yakıttan suphelıyım malum memur uz ancak 200 bın tl ıstedıler aracaca sahıbı yanı galerıcı degıl aracın ıkıncı sahıbı parcaları pahalımı acaba bulnurmu görunusı guzel aracın Tesekkurler hocam sımdıden yazarsanız cok sevınırım arac 226 bın km de saglıklı gunler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu