Hyundai Accent Era Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Hyundai’nin ülkemizde satış rekorları kıran modeli olan Accent Era nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai Accent Era inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Hyundai’nin Türkiye fabrikasında üretmiş olduğu modellerden bir tanesi olan Accent Era ilk olarak 2006 yılında satılmaya başlamış ve  2012 yılında yerini Accent Blue modeline bırakmıştır. Satıldığı dönemlerde her zaman Türkiye’nin en çok satılan otomobillerinden bir tanesi olmuştur. Şirketler, kamu kurumları ve hususi kullanımlar için binlerce satılmıştır bir arabadır.

Hyundai Accent Era Nasıl Bir Araba?

B segmenti sedan kasa bir otomobil olan Accent Era alt sınıfa hitap eden bir otomobildir. Eco, Expo Gold, Mode, Prime, Select, Select Expo Gold, Style,  Start ve Team gibi donanım paketleri bulunmaktadır.  Style en ful donanım paketidir. Bu pakette ” ABS, EBD, sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları, yol bilgisayar, elektrikli dört cam, elektrikli aynalar ve çift renk torpido kaplaması” gibi özellikler bulunmaktadır. Era’nın 5 ileri manuel ve otomatik vitesli şanzıman seçenekleri bulunmaktadır. Era’nın 2009 yılına kadar olanlarında yeşil gösterge aydınlatması varken 2009 yılında sonra beyaz gösterge aydınlatması olmuştur. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde

1.4 Benzinli : Dünya’da üretilmiş en sağlam benzinli motordur diyebiliriz. Bakımları aksatılmadan düzgün kullanılırsa anahtar değmeden milyon kilometre gidebilir. LPG ile tam uyumlu bir motordur. 97 beygir ve 125 Nm tork güç üretmekte olup şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.7 litre yakıt tüketmektedir. En çok tutulan motor seçeneğidir.

1.5 CRDi : Benimde sahibi olduğum Era’da bu motor vardır. Dünyanın en performanslı ve sağlam dizel motorlarından bir tanesidir. 110 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Era’yı adeta uçurmaktadır. Öyle güzel bir performansı vardır. Şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman çokta ekonomik olmayan bir motor olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir : ” CRDi ve CRDi VGT Arasındaki Fark Nedir?

1.6 Benzinli : 2009 – 2011 yılları arasında satılmış olan bu motor 112 beygir ve 146 Nm tork güç üretmektedir. Sağlam bir motordur. Şehir içinde 8.3, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Hyundai Accent Era Kullanıcı Yorumu

Ben bu arabadan 3 yıl boyunca kullandım ve yol tutuşunun düşük olması ve motor gücünün aşırı fazla olmasından dolayı sattım. İlk olarak anlatmaya içinden başlayalım. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içlerinde sert plastik bir malzeme kullanılmıştır ve o kadar kaliteli değildir. Takır tukur sesler gelir. Koltukları sert bir süngere sahiptir. İçinin genişliği eğer 4 kişi yolculuk yapacaksanız iyidir ancak arka tarafa 3 kişi bindiği zaman cam kenarlarında oturanların kafası tavana değiyor. Bu sebeple arkasının çok geniş olduğunu söyleyemeyiz. Ancak ön tarafının genişliği çok güzeldir. 1.5 CRDi dizel motorunun performansı harikadır. İstediğiniz yokuşta istediğiniz hızla gidebilirsiniz. Mesela bazen ışıklarda durup kalkarken kendi kendime performans deneyi yapardım beni geçen araba tek tük olurdu. Alt devirlerde baygın ama turbo açıldıktan sonra şahlanıyor. Ama uzun yol için bu arabayı hiç beğenmezdim. Örneğin bir kere Ankara’dan Antalya’ya giderken Toroslarda viraja biraz hızlı girince hemen kaymaya başlamıştı. Yol tutuşu çok iyi bir otomobil değildir. Ayrıca gaza hafif yüklenseniz hemen uçup gidiyor. Bu da bence bir güvenlik açığı doğuruyor. Frenleri fena sayılmaz. Ancak yağmurlu havalarda kızaklamaya çok müsait. Kliması başarılıdır ve buz gibi soğutur.

Hyundai Accent Era Alınır Mı?

Evet buraya kadar Era hakkında bildiğim her şeyi anlatmaya çalıştım. Yedek parçaları hem kolay bulunuyor hem de çok ucuz. Ayrıca öyle kolay kolay sorun çıkartacak bir otomobil değil. Konfor ve güvenlikten öte sorunsuzluk düşünülerek üretilmiş bir otomobildir. İkinci eli çok güçlüdür. Ancak almadan önce dikkat etmeniz gereken şey ticari taksi veya şirket çıkması olup olmadığıdır. Çünkü bu otomobiller ticari amaçlarla çok fazla kullanıldılar. Temiz ve sahibinden bir Hyundai Accent Era uzun yıllar boyunca sorunsuzca kullanılabilir.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu