Daihatsu Materia Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Türkiye’de satılmış en garip tasarımlı otomobillerden bir tanesi olan Daihatsu Materia nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daihatsu Materia inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Japon otomobil üreticisi Daihatsu, 1970’li yıllardan bu yana Toyota bünyesinde yer alan bir otomobildir. Ülkemizde çok fazla tutulmasa da özellikle güney doğu asya pazarında çok fazla tercih edilen bir markadır. Materia’da Türkiye’de 2007 – 2011 yılları arasında satılmıştır. Tasarım olarak gerçekten en garip otomobillerden bir tanesidir.

Daihatsu Materia Nasıl Bir Araba?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Materia’nın en öne çıkan özelliği tasarımıdır. Yüksek ve küçük bir araç olan Materia “A” segmenti bir otomobildir.  Önden çekişli olan araçta 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur. “Silver” ve “Gold” donanım paketleriyle satılmıştır. Gold en full ve en çok tutulan donanımlısıdır. ABS, EBD, sürücü ve yolcu hava yastığı, merkezi kilit, elektrikli dört cam, hidrolik ve ayarlanabilir direksiyon, sis farları ve alaşımlı jantlar gibi özelliklere sahiptir.

İlginizi çekebilir : ” Daihatsu Charade Nasıl Bir Araba?

Materia’da 1.5 litre hacimli benzinli motor bulunmaktadır. Bu motor 103 beygir ve 138 Nm tork gibi güzel bir güç üretmektedir. Her Japon aracında olduğu gibi LPG ile uyumludur. Yakıt tüketimi ise şehir içinde 9.5, şehir dışında 6.2 litredir.

Daihatsu Materia Arkadan Görünüşü

Daihatsu Materia Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşim için kaliteli ve ucuz bir otomobil arayışındaydı. Ya piyasada tutulan ama eski bir araba alacaktık ya da tutulmayan ama kaliteli bir otomobil alacaktık. Bu yüzden bizde tercihimizi Materia’dan yana kullandık ve aldık. Benim de arada sırada kullandığım bir otomobildir. Dış görünüşü dikkat çekmek isteyenler için çok güzeldir. Yüksek tavanı ve küçük boyutları nedeniyle yolda giderken herkes dönüp arabaya bir daha bakıyor. Materia’nın içinde kullanılan malzeme kalitesi güzeldir. Ön tarafının genişliği idare eder ama arka diz mesafesi çok dar. 230 litrelik bagaj hacmi geniş olmasa da yüksektir ve bir çok eşyayı alabilir. Materia’nın çok performanslı bir motoru vardır. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmelenir. Manevra kabiliyeti yüksek bir otomobildir. Bir kaç defa uzun yola gittim ama yüksek hızlarda tasarımı nedeniyle çok iyi yol tutuşu yok. Virajlarda yana çok fazla yatıyor. Ama dediğim gibi şehir içi kullanımlar için çok ideal bir otomobildir. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurur. Tavanı çok yüksektir. Yani şöyle hafif kısa boylu birisi içinde ayağa bile kalksa olur yani.

Daihatsu Materia İçi. Gösterge paneli ön göğüsün ortasına yerleştirilmiştir.

Daihatsu Materia Alınır Mı?

Evet biz aldık ve bir kaç yıldır kullanıyoruz. Yedek parça konusunda bir sıkıntısı yok ama yan sanayisi olmadığından dolayı biraz pahalı. İkinci eli ise yok denecek kadar az. Ancak bu materia’yı ucuz bir otomobil yapıyor. Bu fiyatlara alabileceğiniz en sorunsuz ve en iyi otomatik arabalardan bir tanesidir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu