Skoda Citigo Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Skoda’nın a segmenti mini otomobili olan Citigo nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Skoda Citigo kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

VAG grubunun önemli bir üyesi olan Skoda otomobil pazarında her segmentte söz sahibi olabilmek için 2011 yılında Citigo modelini tanıttı ve 2012 yılında satışa sundu. Ancak istediği satış rakamlarını yakalayamayınca 2014 yılında Türkiye’de satışını durdurdu.

Skoda Citigo Nasıl Bir Araba?

Skoda, Alman Volkswagen ile aynı çatı altında bulunan bir markadır. Dahası ülkemizde de çok sevilmektedir. Citigo, Skoda’nın şehir içi kullanımlar için tasarlanmış bir otomobildir. Asıl hitap ettiği kesin kadın sürücülerdir.

Türkiye’de Ambition ve Elegance donanım paketleriyle satılmıştır. En full donanımı olan elegance’de dört hava yastığı, ABS, ASR, ESP, City safe, klima, dört cam otomatiği ve fonksiyonel direksiyon gibi özellikler bulunmaktadır. Citigo’da 5 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri vardır.

Ülkemizde 1.0 litre hacimli 3 silindirli motor ile satılmıştır. Bu motor 60 beygir ve 95 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 3.9 litre yakıt tüketimi vardır.

Skoda Citigo Kullanıcı Yorumu

Skoda Citigo Kullanıcı Yorumu konuyu daha çok netleştirecektir. Sözü kendisine bırakalım : Bizde bu arabayı bir bayan kullanması için aldık ve bende ara sıra kullanıyorum. İlk olarak özellikle arkadan çok garip bir tasarımı vardır. Stop farları içine gömük gibi durur.

İç hacmine gelecek olursak, ön tarafının genişliği iyidir ancak arka diz mesafesi yok denecek kadar azdır. Ama zaten bu arabayı alanlar arka koltukları genelde kullanmayan insanlar. İçerisinde sert plastik malzeme kullanılmıştır.

Ben Skoda’dan daha iyisini beklerdim. Motor performansı çok iyi değildir. Özellikle yokuşlarda durup kalkarken biraz hantal kalıyor. Sanki bir tık daha güçlü bir motor kullanılsa daha iyi olurdu gibi. Bagajı ise çok dar.

Bebek arabası bile sığmıyor. Zaten tutulmamasının sebeplerinden bir tanesi de bu. Çocuklu bir anne, bebeğinin arabasını bile bagaja sığdıramaz.

Uzun yol ve yüksek hızlarda temkinli davranmakta fayda var. Yan rüzgarlardan çok fazla etkileniyor. 120 km/s hızdan sonra yol tutuşu baya bir düşüyor. Virajlarda ise arkasını savurmaya çok meyilli.

Skoda Citigo Alınır Mı?

Buraya kadar neredeyse hep kötüledim. Ancak bunun bir sebebi var. Parasına göre çok az şey sunan bir otomobil. 2. el piyasası çok zayıftır ve öyle hemen satamazsınız. Yedek parçalarını bulmakta zorlanmazsınız. Ancak ne kadar kötü olursa olsun o bir Skoda. Uygun fiyatlı temiz bir tanesi elbette alınabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu