Tofaş Doğan L Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Tofaş grubunun en lüks modeli olan Doğan L nasıl bir araba, alınır mı? Kullanıcı yorumu ve Doğan L incelememesi.

Tofaş Kuş serisi ile 1988 yılından itibaren yer almaya başladı. Boş olanları Tofaş Şahin, stationwagon Kartar ve lüks modelleri Doğan adı altında üretilmeye başladı. Doğan L’de üretildiği dönemler olan 1990 – 1992 yılları arasında Tofaş’ın en donanımlı otomobiliydi. Doğan L’nin açılı Doğan Lüks olarak bilinmektedir. Lüks kelimesinin baş harfi modelin donanım seviyesini göstermektedir.

Tofaş Doğan L Nasıl Bir Araba?

Şahin’e göre daha dolu bir otomobil olmasına rağmen fiyat olarak ondan daha düşüktür. Adı üstünde ona göre lüks bir modeldir. elektrikli ön camlar, arka kol dayaması, far yıkama, sis lambası ve çelik jant gibi özellikleri vardır. Ayrıca klimada opsiyonel donanım olarak satılmıştır. Yani alacağınız bir Doğan L’de klima bile olabilir. Ancak direksiyonu hidrolik değildir. Tofaş uzun yıllar hidrolik direksiyonlu araç üretmemekte direnmiştir.

Doğan L’de 1.6 litre hacimli motor bulunmaktadır. Bu motor 83 beygir ve 131 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 13, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. Doğan L’nin 5 ileri manuel şanzımanı vardır.

Tofaş Doğan L İçi. Yüksek göğüs kullanılmıştır.

Tofaş Doğan L Kullanıcı Yorumu

Parçası ucuz olması sebebiyle bir Tofaş almak için araştırma yapıyordum. Önce şahin araştırıyordum daha sonra hem daha ucuz hem de daha donanımlı ve konforlu olması sebebiyle Doğan L almakta karar kıldım. 2 yıldan bu yana kullanıyorum ve bir sıkıntısını henüz daha görmedim. Motor performansı idare eder. Arkadan çekişli olması sebebiyle ıslak yollarda virajlara girerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Motoru sıkıntılı değildir. Ancak Şahin’e göre biraz daha fazla yakmaktadır. Bunun sebebi ise Doğan L’nin kasasının Şahin’e göre daha ağır olmasıdır. İçerisi oldukça geniştir. Arka tarafının rahatlığına hayran kalırsınız. Koltuklarında yumuşacık bir sünger kullanılmıştır. Arka diz mesafesi geniştir. Bagajı ise oldukça büyüktür. Tam bir gariban aile arabası. Ancak yakıtı fazla olduğu için çok fazla tutulmuyor.

Tofaş Doğan L Alınır Mı?

Doğan L fiyatları Şahin’den bile ucuz. Parçaları ise birbirine uyumlu. Bu fiyatlara alabileceğini en iyi otomobillerden bir tanesidir. Doğan L’nin yedek parçaları köy bakkalında bile var neredeyse. Temiz kullanılmış bir tanesini almanızda fayda var. Alırken diferansiyel kontrolü yaptırmanızı öneririm.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu