Kia Pride Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Birkaç otomobil markasının kendi isimleriyle sattığı bir model olan Kia Pride nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Pride inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

1980’li yılların sonlarına doğru Mazda 121 modeli ile o kadar sağlam olduğunu kanıtlamıştı ki, bu model tüm Dünya’da çok fazla satılmıştı. Bu kadar başarının ardından Ford’un dikkatini çekmiş ve Mazda 121 modelinin sadece kasası değiştirilerek Ford Festiva modeli üretilmiş ve satılmaya başlamıştır. 1994 yılında satıştan kaldırıldıktan sonra bu sefer Kia, Festiva’nın sadece logosunu değiştirerek Pride adı altında 2000 yılında satmaya başlamıştır. 2001 yılında tekrardan satıştan kaldırılmasına rağmen 2008 yılına kadar özellikle İran gibi ülkelerde satılmaya devam etmiştir. Ülkemizde de gümrük girişli olarak 2001 üstü Pride modeline rastlamak mümkündür.

İlginizi çekebilir : ” Kia Sephia Nasıl Bir Araba?

Kia Pride Nasıl Bir Araba?

Pride, Festivadan farklı olarak 5 kapılı hatchback’in yanı sıra station wagon kasa olarakta satılmıştır. B segmenti bir otomobil olan Pride gayet sorunsuz bir arabadır. “klima, hidrolik direksiyon, ön iki cam otomatiği, elektrikli aynalar” gibi özelliklere sahiptir. Ülkemizde DLX ve GLXi donanım paketleriyle satılmıştır.

Kaputunun altında ise yine Mazda menşeili 1.3 litrelik motor bulunmaktadır. O zamanlara göre en az yakan motorlardan bir tanesidir. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketimi vardır. 64 beygir ve 102 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

Kia Pride Kullanıcı Yorumu

Tofaş veya Reno 9 gibi arabalara binmemek için herkesin alma elinde kalır demesine rağmen bir Kia Pride aldım ve 4 yıl boyunca kullandım. İlk olarak içinden anlatmaya başlayacak olursak, öyle çok kaliteli bir iç mekanının olduğu söylenemez. Ön göğüste ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ayrıca kaporta olarak zayıf bir otomobildir. İç genişliği güzeldir. Arka diz mesafesi öyle rahatsız edici derecede sıkışık değildir. Ancak taş gibi sağlam bir otomobildir. Arabaya neredeyse hiç bakmazdım ona rağmen hiç arıza çıkartmadı. Motorunun çok güçlü olduğu söylenemez. Zaten yüksek hızların arabası değildir. Yol tutuşu ortalama seviyededir. Frenleri gayet güçlüdür. Motor ve yol sesini içeriye alır.

Kia Pride Alınır Mı?

Evet Pride gerçekten çok sorunsuz bir arabadır. Sanayi yüzü göstermeyen bir motoru ve mekanik aksamı var. İkinci eli çok hızlı olmasa da yine de satılmayacak bir araba değildir. Yedek parçaları kolay bulunuyor ve hiç pahalı değil.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

4 Yorum

  1. 10 yıldır kulanıyorum hastalık oldu bende hani satılmaz elinde kalır aynen banada aynısını söylediler satmak isteseydim coktan satardım cok almak isteyen oldu vermedim hor kulanmadıktan sonra kesinlikle sorun cıkarmaz üstünde mazda motdr var üsten tek eksantirikli ohc motor tasaruflu motor alt deffirlerde cok iyi kulanışlı bir araç yedek parca sıkıntısı kesinlikle yok git tamircine sor alayımı kesinlikle alma der parcası yok der lada samara lada vega toros borotvey gibi araçlardan iyi şahin yanından bile gecemez inanın şahinin yaktıgı yakıtın yarısını yakıyor

  2. üstad almayı düşündüğüm bir araç, sıralı sistem LPGli yaşına göre temiz 2000 model. Sormak istediğim yakıt tüketimi, malumunuz son zamanlarda günlük değişmeye başladı. Tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

  3. bir litre ipg yle otobanda 16 kilometre şehir ici 9 kilometre benzin otobanda 19 şehir ici 12 kilometre duple normal yolda 13 kilometre yalnız kış yaz biraz vark eder yüklü lması tabiki etkiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu