Hyundai Atos Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Hyundai’ni A segmenti hatchback modeli olan Atos nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai Atos kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Hyundai, Türkiye’de satılmaya başladığı ilk günden bu yana ülkemizde her zaman tutulan otomobil markası olmuştur. Bunda Türkiye’de fabrikasının bulunması çok büyük bir etkendir. Ancak Atos öyle çok tutulmamış bir modeldir. İlk olarak 1998 yılında üretilmeye başlamış ve 2002 yılına kadar 1. nesil kasaları satılmıştır. Daha sonra 4 yıl Türkiye’de satışına ara verildikten sonra 2006 yılında 2. nesil Atos satılmaya başlamıştır. İstenilen satış rakamlarına ulaşamayınca da 2008 yılında satıştan kaldırılmıştır. Zaten Atos’un yerine Hyundai İ10 modeli üretilmiştir.

1. Nesil Hyundai Atos Arkadan Görünüşü

Hyundai Atos Nasıl Bir Araba

5 kapılı hatchback bir model olan Atos tam bir şehir içi otomobilidir. GLS ve GLS Prime donanım paketleri vardır. İlk nesillerde hidrolik direksiyon, sürücü hava yastığı ve ön cam otomatikleri gibi özellikler varken 2. nesillerde 4 cam otomatiği, yolcu hava yastığı ve ABS fren sistemi eklenmiştir. Atos’un 5 ileri manuel, 3 ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. 2 farklı benzinli motor seçeneği ile Türkiye yollarında yer almıştır. Bu motorların teknik özellikleri ise şu şekilde

1.0 Benzinli : 1998 ile 2002 yılları arasında üretilen 1. nesil Atos’larda yer almıştır. 4 silindirli olan bu motor 54 beygir ve 80 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 8, şehir dışında 4 litre yakıt tüketmektedir.

1.1 Benzinli : 2006-2008 yılları arasında satılan 2. nesil Atos’da yer almış motordur.  Yine 4 silindirli olan bu motor 63 beygir ve 90 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

2. Nesil Hyundai Atos

Hyundai Atos Kullanıcı Yorumu

Şehir içinde işe gelip gitmek için bir 2006 model Hyundai Atos aldım. 5 yıldır kullanıyorum ve aracımdan oldukça memnunum. İlk olarak içi gerçekte dar bir arabadır. Tamam ön tarafa iki kişi rahat oturuyor ama arka koltuklara yetişkin oturması için diz mesafesi çok sıkışık. Bagajı da bir bebek arabasını bile zor alıyor. Ancak dediğim gibi bu araba ya evin 2. arabası ya da bir kadın arabası olarak kullanılmalıdır. Uzun yolda pek konforlu olduğunu söyleyemem 120 km/s hızdan sonra yolda gezmeye başlıyor. Ayrıca ince yapısı nedeniyle yan rüzgarlardan çok etkileniyor. Motor performansı fena sayılmaz. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel iş çıkartıyor. Yakıt olarak ise küçük bir motor ve kasa yapısı olmasına rağmen çok düşük sayılmaz. İçerisinde sert plastik bir kaplama kullanılmış. Ayrıca çok fazla trim sesleri oluşuyor.

2008 2. Nesil Hyundai Atos Arkadan Görünüşü

Hyundai Atos Alınır Mı?

Buraya kadar bildiğim her şeyini yazmaya çalıştım. Atos, küçük ve kıvrak bir otomobil. Ayrıca çok sorunsuz. Aldım alalı bakım haricinde bir kere bile sanayiye gitmedim. Taş gibi sağlam bir motor ve mekanik aksamı var. Küçük olması sebebiyle şehir içinde park sıkıntısı yaşamıyorum. Yedek parçaları ise çok ucuz. İkinci el piyasası biraz yavaştır. Bence şehir içi kullanımlar için alınabilir.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. atos almayı düşünüyorum.benzinli tüp taktırsam arabaya olumsuz etkisi olurmu arıza verırmi.tesekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu