Alfa Romeo Giulietta Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Alfa Romeo’nun C segmenti hatchback otomobili olan Giulietta nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Alfa Romeo Giulietta kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alfa Romeo, her zaman dünyanın en garip ve güzel tasarımlı otomobillerini üretmiş bir markadır. İtalyan Fiat ile aynı çatı altında üretim yapan bir markadır. Premium marka olup olmadığı ise ayrı bir tartışma noktasıdır. Ancak BMW ile arasında tatlı bir rekabet vardı. Giulietta ilk olarak 2010 yılında üretilmeye başlamış, 2014 yılında ilk makyaj, 2016 yılında ise 2. makyajlı kasa olarak piyasaya sürülmüştür. 2021 yılı itibaryile hala daha sıfır olarak satılmaktadır.

Alfa Romeo Giulietta Nasıl Bir Araba?

Hatchback kasa tipi mevcut olan Alfa Romeo Giuliettaön taraftan bakıldığı zaman yuvarlak hatlara sahiptir. Donanım olarak “Distinctive, Giulietta, Progression, Progression Plus, Sprint ve Super TCT” paketleri vardır. ABS, ESP, yokuş kalkış desteği, 6 hava yastığı, xenon led farlar, yağmur ve far sensörü, hız sabitleyici ve medya player gibi özellikleri vardır. 6 ileri manuel ve 6 iler otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 Benzinli : 1.4 litre hacimli bu motor 120 beygir ve 206 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Hatta fabrika çıkışı LPGli olanları bile vardır. Şehir içinde 9, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 TB Multiar : Eğer yüksek performans arıyorsanız bu motora sahip bir tane Giulietta almanızı öneririm. 170 beygir ve 250 Nm tork güç üretmektedir. Tutulan bir motordur. 0’dan 100 kilometre hıza 7.8 saniyede çıkmaktadır.

1.6 JTD : Fiat’ın üretmiş olduğu 1.6 multijet’in aynısı motordur. 105 ve 120 beygirlik iki farklı güce sahip olanı vardır. Benim size tavsiyem 120’lik olanını almanızdır.

1.75 Giulietta 1.75 TBi Quadrifoglio Verde : 2010 ile 2014 yılları arasında üretilmiştir.  235 beygir ve 300 Nm tork güç üretmektedir. Adeta bir yarış arabası gibi performans sergilemektedir. Şehir içi 11, şehir dışı 6 litre yakıt tüketmektedir.

Alfa Romeo Giulietta Arkadan Görünüşü

Alfa Romeo Giulietta Kullanıcı Yorumları

3 yıl boyunca bu arabalardan bir tanesini kullandım. Güzel araba evet ama bir BMW ile asla yarışamayacak kalitede. İçerisi Fiat Bravo’nun çizgilerini bir hayli yansıtıyor. Zaten üretilirken aynı platform üzerinde üretimişlerdir. Ancak Alfa Romeo, Alfa Romeo Giulietta modelinde hemen hemen aynı malzemeleri kullanılmış. İç trim sesleri biraz fazladır. Ön tarafının genişliği güzeldir. Arka diz mesafesi ise her c sınıfı otomobilde olduğu gibi biraz dardır. Bendeki 1.6 motorlu dizel 120 beygirlik olanıydı. Performans olarak çok güzeldir. Şehir içinde ara hızlanmalarda gayet güzel ivmelenir. Zaten bu motor performansıyla meşhurdur. Ancak çok fazla sesli çalışmaktadır. Giulietta’nın ses yalıtımını pek sevmezdim. Motor sesi bazen rahatsız edici oluyordu. Yol tutuşu 2016 ve üst modellerde daha iyidir.

Alfa Romeo Giulietta Nasıl Bir Araba?

Evet bu arabanın rakibi kesinlikle BMW ve Mercedes değil, Volkswagen Golf’tür. Çünkü o kalitede bir otomobildir. Temiz kullanıp bir tanesi alınıp uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu