Chrysler Neon Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Amerikalı otomobil üreticisi Chrysler’in üretmiş olduğu C segmenti Neon nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chrysler Neon inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Chyrsler, Amerikan markası olmasına rağmen girdiği ekonomik kriz sonucunda Fiat grubu altında yer almıştır. Ancak Neon, Chrysler hala daha Amerikan aracıyken üretilmiş bir modeldir. C segmentinde yer alan Neon, Türkiye’de 1995 – 2000 yılları arasında satılmıştır. Ancak çok fazla bir satış rakamı tutturamamıştır.

Chrysler Neon Nasıl Bir Araba?

Bugün bizim ülkemizde bir 1995 model Tofaş Şahin nasıl görülüyorsa Amerika’da Chrysler Neon aynı şekilde görülmektedir. Ancak tabiki Şahin’e göre çok daha kaliteli ve donanımlı bir otomobildir. LE ve LX donanım paketleriyle satılmış olup, “ABS, klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, hava yastığı” gibi özelliklere sahiptir. Sedan bir kasası olan Neon’un 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel vitesli şanzıman seçenekleri mevcuttur.

İlginizi çekebilir : ” Chrysler Le Baron Nasıl Bir Araba ” 

Neon 4 silindirli 2.0 litre hacimli enjeksiyonlu motor ile satılmıştır. Bu motor 133 beygir ve 180 Nm tork güç üretmektedir. Yüksek hacimli olmasına rağmen öyle çok iyi bir performansı yoktur. 0-100 hızlanması 12.8 saniye olarak ölçülmüştür. Ayrıca yakıt tüketimi açısından da ekonomik bir araba değildir. Şehir içinde 13, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmekte olup, motoru LPG ile uyumludur.

Chrysler Neon Kullanıcı Yorumu

Her ne kadar Amerika’nın Tofaş’ı desek de çok daha kaliteli ve donanımlı bir arabadır. Ben almadan önce param 2000 model Şahin s’lere yetiyordu. Ben daha kalitelisini almak için bir Neon aldım ve 3 yıldır kullanıyorum. Aracımdan gayet memnunum. Tamam içerisinde trim sesleri biraz fazla ama bu fiyatlara göre alabileceğiniz en güzel ve konforlu otomobillerden bir tanesidir.

C segmenti olmasına rağmen iç genişliği bir çok d segmenti araçtan daha geniştir. Arka diz mesafesi oldukça uzundur ve 3 yetişkin rahatlıkla sığabilir. Motor performansı öyle çok bir şey beklemeyin. Özellikle yokuş çıkarken kaptırmazsanız bayılıyor. Çok defa uzun yola çıktım ve bir kere bile sorun yaşamadım. Ayrıca Neon’a ilk defa binenler konforuna hayran kalıyorlar. Yol tutuşu gayet güzeldir. Uzun yolda 150 km hızla rahatlıkla yolculuk yapabiliyorum.

Chrysler Neon Alınır Mı?

Şimdi sizin aklınızdaki ilk soru Neon’un yedek parçaları bulunuyor mu olacak. Evet gerçekten parça sıkıntısı yok. Ben Ankara’da yaşıyorum ve ihtiyacım olan her parçasını bulabiliyorum. Ayrıca hiç pahalı sayılmaz. İkinci el piyasası biraz yavaş ama Chrysler hayranları zaten alıyor bu arabayı. Temiz kullanılmış bir tanesi alınabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu