Mazda 626 GF (1998-2001) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Mazda 626 serisinin son kasası olan 626 GF nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mazda 626 GF inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mazda ülkemizde her ne kadar çok tutulan bir marka olmasa da özellikle Amerika’da çok fazla talep görmektedir. Bunda sorunsuzluğu ve kaliteli bir marka olması büyük rol oynuyor. Ülkemizde de uzun yıllardır satışta olan Mazda’nın D segmenti arabası olan 626, ülkemizde ilk olarak 1988 yılında GD kasa ile başlamış, 1992 yılında GE kasa ile devam etmiştir. 1998 yılında ise 626’nın son kasası 3. nesil Mazda 626 GF satışa çıkmıştır. 2001 yılında satıştan kaldırılarak yerini Mazda 6 serisine bırakmıştır.

Mazda 626 GF (1998-2001) Nasıl Bir Araba?

Mazda 626 GF, 1998, 2001 yılları arasında satılmış D segmenti rahat ve konforlu bir otomobildir. Sedan kasa olarak geçse de tasarımı sedan hatchback karışımıdır. Donanım olarak “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, sunroof, hidrolik direksiyon, klima, arka ve ön kol dayama, elektrikli yan aynalar ve dört cam otomatiği ” gibi özellikleri bulunmaktadır. Mazda 626 GF’de 5 ileri manuel şanzıman ve 4 ileri tam otomatik vites seçenekleri sunulmuştur.

Motor teknik özelliklerine değinecek olursak. Sadece 2.0 litre benzinli motor seçeneği ile satılmıştır. Bu motor 115 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Bakımları yapıldıysa taş gibi sağlam bir motordur.

Mazda 626 GF (1998-2001) Kullanıcı Yorumları

Fiyatının uygun olması sebebiyle 2001 model bir Mazda 626 aldım ve 1 yıl boyunca kullandım. Öncelikle arabanın iyi yönlerini anlatıyım ki hemen yazıyı okumayı bırakmayın. İçi oldukça geniş ve konforludur. Koltuklarında kadife döşeme vardır. Ön tarafı gayet geniş olup, arka diz mesafesi uzun boylu olanlar için bile uzundur. Ön göğüs, kapı içleri ve torpido üstünde kaliteli bir kaplama kullanılmıştır. Üretiminin üstünden 20 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen en ufak bir çatlama ve solma dahi yok. Motor performansı idare eder ama öyle çok bir şey beklemeyin. Özellikle yokuşlarda çok bayılıyor. Motor, yol ve rüzgar sesini içine çok fazla almaz. Otomatik şanzımanı sağlamdır ve vites geçişlerini hissettirmez. Kliması bakımlı ise arabanın içini buz gibi yapar. Frenleri gayet güçlüdür ve 4 disk fren vardır. Yol tutuşu gayet güzeldir ve öyle kolay kolay savurma yapmaz.

Mazda 626 GF (1998-2001) Alınır Mı?

Evet bu araba dışardan bakıldığı zaman çok kaliteli böyle arıza çıkartmaz sanılıyor. Ama hiçte öyle değildir. Özellikle elektronik aksamı çok narin. Yılların verdiği yorgunlukla birlikte sürekli bir elektrik arıza açıyor. Parçaları bulunuyor ama ucuz değil. Ustalar sanayide bu arabaya yanaşmak istemiyorlar. Ben 1 yıl kullandım daha fazla dayanamayıp sattım. Çünkü sandığınız gibi Mazda sorunsuz bir araba değil. En azından Mazda 626 bildiğiniz gibi tank gibi bir araba değil.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu