Jaguar Sovereign Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Dünya’nın en lüks otomobil markalarından bir tanesi olan Jaguar’ın Sovereign modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Jaguar Sovereign incelemesi ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Jaguar, İngiltere’de kurulmuş bir otomobil markası olmasına rağmen girdiği ekonomik kriz nedeniyle Hindistanlı TATA markası tarafından satın alınmıştır. Ancak merkezi hala İngiltere’de bulunmaktadır. Otomobilleri ise hala daha en kaliteli araçlar arasındadır.

Jaguar Sovereign Nasıl Bir Araba?

F segmenti otomobil olan Jaguar Sovereign, gerçekten çok büyük cüsseli bir araba. 1997 ile 2003 yılları arasında üretilmiş olup, resmi olarak Türkiye’de de satışı yapılmıştır. Sedan kasa bir araba olan Sovereign, ‘de günümüzde bile pek çok olmayan özellik bulunmaktadır. hakiki deri döşemeler, elektrikli ve hafızalı koltuklar, hız sabitleyici (cruise kontrol) dijital klima, radyo/cd çalar, ABS, hava yastıkları gibi donanımları vardır. Türkiye’de 2 farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

3.6 Benzinli : 12 silindirli olan motor 250 beygir güç üretmektedir. Gerçekten çok güçlü bir motordur. Şehir içinde 20, şehir dışında 12 litre yakıt tüketmektedir. Ancak tutulmayan motordur.

4.0 Benzinli : Bu motor en çok tutulanıdır. 12 silindirli bir motordur. V12 motor 285 beygir ve 375 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 21, şehir dışında 14 litre yakıt tüketimi vardır.

Jaguar Sovereign’ın 5 ileri otomatik şanzımanı vardır.

Jaguar Sovereign Kullanıcı Yorumu

Ben hayatımda böyle bir otomobil görmedim. Zaten İngilitere’de Kraliyet ailesinin makam aracı olarak kullanılıyormuş zamanında. İlk olarak içinden başlayım. Gerçekten hakiki deri koltuk döşemeleri harika. Ön göğüsün orta kısmına gelen yerlerde kullanılan parlak ahşap kaplama çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Şu arabanın temizinin içine birisini oturtun 2021 model lüks araba bu der. İçerisi o kadar geniş ki, arka koltuklarda 4 kişi bile rahat rahat oturur. Arabada her şey düşünülmüş. Ön kaputu kaldırdığını zaman arabanın sağ tarafında ufak bir İngiliz anahtarı ve somunlardan oluşan tamir kiti bile var. V12 motorun gücü harika. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan çok güzel. Gaza yüklendiğinizde V12’nin verdiği o gücün sesi muhteşem bir duygu yaratıyor insanda. Hiç bir şekilde yol ve rüzgar sesini içeriye almıyor. Yolda görenler dönüp tekrar bakıyorlar. Frenleri o kadar güçlü ki anında koca arabayı durdurabiliyor. Kullanımı çok zevkli bir araba. Sovereign ile otobana çıktık ve bakalım kaç km hız yapabiliyor diye denedim. 200’e hiç zorlanmadan çıktı ama ben emanet araba olduğu için daha fazlasından uzak durdum. Kısaca süper lüsk bir araba bu Sovereign.

Jaguar Sovereign Alınır Mı?

Fiyatına baktığınız zaman alabileceğiniz en lüks otomobillerden bir tanesi. Yedek parçalarını arkadaşım İngiltere’den orjinal olarak getirtiyormuş ama döviz ile olduğu için çok pahalıymış. İkinci el piyasası ise sadece meraklıları tarafından alındığından zayıf.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu