BMW 525d xDrive Nasıl Araba? Alınır mı? Kullanıcı Yorumları

BMW 525d xDrive nasıl araba ve özellikleri nelerdir soruları, çoğu araba sever tarafından araştırılmakta ve merak edilmektedir. Bizde bu konuyu derinlemesine inceleyip sorulara cevaplar vereceğiz.

bmw 525d xdrive nasil araba

BMW 525d xDrive, sportif tarzın üst düzey bir konforla tasarlandığı bir model olmaktadır. Pek çok özelliğe sahiptir. Özellikle güçlü yol tutuşu ile birlikte yüksek performans göstermesi, en dikkat çekici özellikleri arasında yer alır.  Bu araba aynı zamanda sportif sürüş dinamiklerine de sahiptir. İç dizaynı, oldukça zarif ve şık bir tasarımla oluşturulmuştur. Tüm bu özelliklerin yanında eşsiz bir konfor deneyimini araba kullanıcılarına yaşatmaktadır.

BMW 525d xDrive

Özgür bir ruha sahip olanlar, agresif duruşuyla ön planda olan ve daha belirgin çizgilere tasarımında yer veren BMW 525d xDrive modelini tercih edebilirler. Göz kamaştırıcı bir görünüme sahip olan bu araba modeli, bütün özellikleri ile rakiplerinden öne çıkmayı başarmıştır. Ayrıca arabanın kendine özel tasarımı, insanlar için heyecan verici olmaktadır.

Dikkatli bir şekilde incelendiğinde bu modele ait özellikler, araba severlerin ilgisini çekmeye yaramaktadır. Geniş bir gövdeye sahip olmasının yanı sıra oldukça güçlü bir performans göstermesi de, en beğenilen özellikleri arasında yer almaktadır.

BMW 525d xDrive Performans ve Yakıt Tüketimi

BMW 525d xDrive yeni nesil motor teknolojisine sahiptir. Bu sayede çok fazla yakıt tüketmez. Son derece ekonomik bir sürüş deneyiminin yaşanmasına olanak sunmaktadır.

Şehir dışı düzenli kullanımda 4,6 litre yakıt tüketmekte ve şehir içi kullanımda ise 6 litre yakıt tüketerek, ortalama olarak 5 litre yakıt tükettiği bilinmektedir. Bu değerler araba severler tarafından ekonomik olarak kabul edilir.

218 PS güç, 2.0 litre dizel motor ve 450 NM tork üretmektedir. Otomobil en fazla 240 kilometre hıza ulaşabilmek ile birlikte 0-100 km hızlanmasını, 7 saniyede tamamlamaktadır. Güçlü bir yol tutuşu olduğundan daha önce bahsedilmiştir. Bunun nedeni 4 tekerlek çekiş sisteminden daha güçlü bir sürüş sunmasıdır.

525d xDrive araba modelinin silindir hacmi, 1995 cc olmaktadır. Aynı zamanda yakıt tipi dizel ve şanzıman türü ise otomatiktir. Arabanın beygir gücünün 218 hp olması, performansının yüksek düzeyde olmasını sağlamaktadır.

Aracın yakıt kapasitesi 70 litredir. Uzunluğu ise 4907 milimetre olmaktadır. Aracın genişliği 1860 milimetre, yüksekliği ise 1464 milimetre olarak açıklanır. 

bmw 525d xdrive alinir mi

BMW 525d xDrive Tasarım Özellikleri

BMW 525d xDrive Tasarımı, modern yapısı ve şık görüntüsü ile övgüleri toplamaktadır. İç tasarımı oldukça geniş ve ferahtır. Bu sayede uzun yolculuklarda bile konforlu bir yolculuk geçirilmesine olanak sağlar. Otomobilin iç tasarımı tamamen kaliteli malzemelerden oluşturulmuştur.

Tamamen sportif ruhu temsil eden tasarım, muazzam bir sürüş deneyimi sunmaktadır.  Otomobilin iç kısmında yer alan elektrikli ayarlanabilir koltuklar ile sürücüler yorulmadan konforlu bir sürüş keyfi elde edebilmektedir. Aynı zamanda yan destekleri olan otomobil, keskin virajlarda sürücünün rahat olmasına da olanak sunmaktadır.

Şık tasarıma sahip olmasının yanında üst donanım paketleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Özellikle koltuk ısıtma sistemi sayesinde soğuk havalarda sürücünün vücut ısısını korumasına ve sürüşünün daha konforlu geçmesine yardımcı olmaktadır.

BMW 525d xDrive Alınır Mı?

Yeni bir araba almaya karar veren pek çok araba sevdalısı 525d xDrive alınır sorusuna cevap aramaktadır. Özellikleri ve kullanımın avantajları bakımından tercih edilen bu modelin dikkat çeken birçok donanımı bulunmaktadır. Özellikle iç dizaynında yer alan pek çok tasarımdan, övgü ile bahsedilmektedir.

Konforlu sürüş keyfi sunması ve ekonomik düzeyde yakıt harcamasının yanında ayarlanabilir ve elektrikli koltuklarının olması da, araba severler tarafından tercih edilmesinde etkili olmaktadır.

Yüksek çözünürlüğüne sahip dijital göstergeleri ve çeşitli sürüş modlarına sahip olması, kişisel sürüş deneyiminin keyifli olmasını sağlamaktadır. Araba kullanıcıları alışkanlıklarına bağlı olarak dijital ekranları özelleştirebilir ve istedikleri görüntüyü ayarlayabilir.

Direksiyon üzerinde bulunan kumandalar ile multimedya sistemi ve vitesin yanında bulunan xDrive butonunun rahat bir şekilde kontrolü sağlanır.

BMW 525d xDrive Sürüş Özellikleri

525d xDrive ayrıca gece sürüşlerinde rahat bir kullanım sunmaktadır. Yüksek görüş mesafesine sahip adaptif xenon farlar ile sürücüler rahat bir sürüş elde edebilir. Bu seride ve daha önceki serilerde kullanılan ve oldukça ünlü olan angel far tasarımı, bu modelde de kullanılmıştır.

Adaptif xenon özelliği sayesinde karşı şeritten gelen araçların önceden algılanıp uzun far ve kısa farların otomatik olarak yanması sağlanır. Sürücüler bu teknik özellikler ile gece sürüşlerinde daha dikkatli ve kontrollü olabilmektedir.

525d xDrive kullanıcılara güvenli bir sürüş deneyimi sunmaktadır. Güvenli olduğu kadar konforlu bir sistemi olması da dikkat çekmektedir. Ayrıca hız sabitleme sistemi, yokuş kalkış ve iniş desteği, park mesafesi kontrol sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve yorgunluk tespit sistemi gibi özellikleri bulunması, sürücülere sürüş için kolaylık sunmaktadır.

Sürüş destek asistanları, otomobilin şık tasarımı ve ekonomik yakıt sisteminin bulunması, aracın alımını arttıran etkenler arasında yer alır.

BMW 525d xDrive Konfor Özellikleri

Bu araçta toplamda 5 koltuk bulunmaktadır. Koltukların döşemesi kumaş olarak ve antrasit diagonal desenli olarak tasarlanmıştır. Araba kullanıcıları manuel olarak koltuk ayarının yüksekliğini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Modelin iç tasarım detayları ise, siyah ve parlayan kaplamalar, baş üstü konsolu ve velur halı paspasları şeklinde ifade edilebilir.

Aracın iç kısmında yer alan 4 bölgeli dijital klima sayesinde arka kısımda yer alan yolcuların istedikleri sıcaklığı ayarlayabilmelerine olanak sunmaktadır. Aynı zamanda elektrikli arka ve yan bakan perdeleri ile araç içinde premium bir yolculuk yapılabilir.

Bu tarz özelliklerinin olması çoğu araba sever tarafından makam aracı olarak kullanılmasına olanak sunmaktadır. Genel olarak özellikleri dikkate alındığında, premium bir otomobil olduğu söylenebilir. Standart stop, navigasyon sistemi, vakumlu kapıları ve elektrikli açılır kapanır bagaj kapağı ile birlikte harman kardon ses sistemi, otomobile ayrı bir ilgi duyulmasını sağlamaktadır.

LCD multimedya ekranın olması ve 7 inç ekran özelliğini sunması, araba içerisinde daha keyifli bir sürüşün yaşanmasına olanak sağlar. Ayrıca harici ses girişi, 12v priz ve USB girişi gibi opsiyonlarının bulunması, işlevsel özellikleri arasında yer alır.

Tüm bunların yanında elektrik destekli direksiyon sistemine sahip olması da, hıza duyarlı bir direksiyon kullanımına olanak sağlar. Ayrıca 3 kollu sportif bir tasarıma sahip olan direksiyon deri bir yapıda olmaktadır. Derinlik ve yükseklik ayarı yapılabilir. Tüm bunların yanında direksiyonda kumanda tuşları da yer alır.

Pek çok özelliğe sahip olan bu modelde, arka park sensörü, ön park sensörü ve geri görüş kamerası da bulunmaktadır. Ayrıca far, lastik basınç ve yağmur sensörü de mevcuttur.

bmw 525d xdrive ic dizayn
BMW 525d xDrive İç Dizayn

BMW 525d xDrive İkinci El

Günümüzde artan zamlar ile birlikte araba piyasasında büyük fiyat artışları yaşanmıştır. Özellikle 2. el araba almayı düşünen kişiler, yüksek fiyatlar ile karşılaşmışlardır. Araç satın almak isteyen kişiler tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de, 525 xDrive ikinci el bir modelin alınıp alınmayacağıdır.

Aracın sahip olduğu özellikleri ile kullanıcılardan gelen yorumlara bakıldığında 525 xDrive araba, ikinci el araç satın almak isteyen kişiler için en doğru tercihlerden bir tanesi olacaktır.

218 hp’lik motoru, 2.0 litrelik çift turbolu oluşu ve 8 ileri şanzımanı gibi özelliklere sahip bu araç, sektörde dikkat çeken ve kullanışlı olan modeller arasında yer alır.

Özellikle şık ve modern tasarıma sahip olması, daha gösterişli bir model olmasını sağlamaktadır. Bu modelin ikinci el olarak tercih edilmesinin bir diğer nedeni olarak, yakıt tüketiminin az olması gösterilebilir. Ayrıca bol viraja sahip yollarda bile bazı spor araçlardan bile daha iyi ve yüksek performans göstermesi, satın alma nedenleri arasında sayılabilir.

Temiz kullanılmış 2. el 525d xDrive otomobiller, dünyadaki en gelişmiş sistemlerden biri olan 4 çeker özelliğine sahiptir. İkinci el olmasına rağmen karda ve buzda güvenli sürüşün sağlanabilmesi açısından avantaj sunmaktadır. Özellikle zor yollarda tercih edilen bu otomobil kritik sürüş durumlarında da yüksek düzeyde güvenlik sağlamaktadır. Olabilecek kazalara ve ani sarsılmalara karşı ön ve arka kısımda bulunan akslar, otomobilin çevikliğini artırmaktadır.

Günümüzde premium araçlar arasında ikinci olarak tercih edilen otomobillerin arasında 525d xDrive yer almaktadır. Araç içerdiği özellikler bakımından son 10 yılda dikkatli incelendiğinde, fazladan yakıt tüketiminin yarı yarıya azalmasına olanak sunmuştur. İki tekerlekli sistemlerin aksine daha iyi bir çekiş gücü sunmaktadır.

Model bakımından dikkate alındığında 525d xDrive otomobiller, geleneksel olmuştur. Araba severler tarafından ikinci el olarak da tercih edilen bu otomobil, normal sürüşte dahil motor gücünü maksimum düzeyde kullanmaktadır.

Tekerleklerin her birinin farklı seviyelerde çekişe olanak sunması ya da sert virajların olması durumunda gömme kolaylığı sağlaması, otomobilin avantajları arasında yer alır. Yeni nesil, sportif ve teknolojik bir otomobil olan 525d xDrive modeli, sürekli olarak gelişme göstermektedir.

BMW 525d xDrive Fiyatlar

525d xDrive araba fiyatları , bazı kriterlere göre değişiklik gösterir. Özellikle iç ve dış piyasalardaki dalgalanmalar, enflasyon oranları, petrol fiyatları, sektörel yatırımlar ve üretimler gibi kriterler, fiyatlara doğrudan etki etmektedir.

Bu araba fiyatlarını oluşturan temel faktörler ise servis, üretim için harcanan maliyet, pazarlama ve lojistik gibi gider faktörleri olmaktadır. Ayrıca fiyatlara yansıyan vergi yükü ise, en belirleyici faktör olarak bilinir.

Sıfır 525d xDrive araçlarının fiyatlarının yıl içinde değişiklik göstermesi, farklı nedenlerle açıklanabilmektedir. En önemli neden döviz kurudur. Özellikle araç piyasası döviz kurundan etkilenir. Yani döviz kurunda yaşanan herhangi bir azalış ya da artış, araba fiyatında değişikliğe neden olacaktır.

İkinci el piyasası ise 525d xDrive araçların fiyatına etki eden bir diğer neden olmaktadır. Yani sıfır bir modelde yaşanan fiyat artışı, ikinci el piyasasına da etki eder. Bu noktadan sıfır modellerde yaşanan fiyat artışı arabayı satın almak isteyenleri ikinci el pazarına yönlendireceği için, bu pazarda arz fazlası görülür. Böyle bir durumda ise ikinci el 525d xDrive modelleri değerlenir ve fiyatlarda artış yaşanır. Aynı şekilde sıfır bir modelde yaşanan fiyat düşüşü de, ikinci el piyasasına olan talebi azaltır ve fiyatların düşmesine neden olur.

Yani bu araba modelinin fiyatının takibi, araba satın almak isteyen kişiler için önemli olduğu kadar yetkili olan satıcılar ve ikinci el araç satan kişiler içinde önemli olmaktadır.

Özellikle 525d xDrive araba satın almak isteyen kişiler üreticiler tarafından her ayın ilk 2 haftası açıklanan fiyatları takip etmelilerdir.

Türk lirası ve aylık olarak belirtilen fiyatlar, kampanyalı ya da liste olarak sunulur. İki farklı seçenek olarak sunulan fiyat alternatifleri değerlendirilerek, sıfır mı yoksa ikinci el bir model alıp alınmayacağı konusunda net bir karar verilebilir.

Bu arabaya ait fiyatlar, markaya ait resmi sitelerden günlük bir şekilde kontrol edilebilir. Araba fiyatları aylık olarak yayınlanır ancak aynı ay içinde değişen bir fiyat listesi varsa, en son açıklanan liste geçerli olmaktadır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu