Fiat 126 Bis Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Belki de üretilmiş en küçük otomobil olan Fiat Bis nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat 126 bis inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat’ın 1973 yılından 2000 yılına kadar üretip sattığı, hatta Avrupa’da satış rakamları kırdığı bir otomobil olan Fiat 126 Bis, Türkiye’de 1990 – 1991 yılları arasında satılmıştır. Günümüzde ise klasik otomobil kategorisinde görülmektedir.

Fiat 126 Bis Nasıl Bir Araba?

Fiat Bis’in ağırlığı 700 kilogramdır. Öyle derler ya hani 3 kişi kaldırıp taşıdık diye tamamıyla yalandır. Fiat Bis 2 kapılı hatchback bir otomobildir. Donanım olarak hiç bir şey bulunmaz. Ancak direksiyonu çok hafiftir. 1972’den 1987 yılına kadar üretilenler hava soğutmalı iki silindirli, 1987 yılından sonra üretilenler ise 2 silindirli 26 beygir su soğutmalı motordur. Motoru arabanın arkasında bulunur. 4 ileri manuel şanzıman bulunmaktadır.

Fiat 126 Bis Kullanıcı Yorumu

Araba almak hiç aklımda yokken, yolda gördüğüm bir Bis çok hoşuma gitti ve sıkı bir pazarlık sonrası Konya’dan bir tane sulu bis aldım. 1 yıldır kapının önünde duruyor ve ayda bir iki defa kullanıyorum. İçi gerçekten çok dar bir otomobil. Ön koltuğu ittirebildiğim kadar geriye ittiriyorum yine de sığamıyorum. Ön tarafa iki kişi oturduğunuzda omuzlar birbirine değiyor. Bis’i çalıştırıp yola çıktıktan sonra araba hareket ederken 1. vitese bir daha atamıyorsunuz. Performans olarak düz yolda fena sayılmaz ama yokuşa geldiği zaman arabanın gücü yetmiyor. Bir defasında bakalım ne kadar hıza çıkabiliyor diye otobana çıktım. 80 km/s hızı gördüm ama korkmadım sayılmaz. Ben onu artık bakkala markete ve ev yakınında bir yerlere giderken kullanıyorum.

Fiat 126 Bis Alınır Mı?

Evet özel bir merakınız yoksa hiç bulaşmayın. Yedek parçalarını Ankara’da hurdacılarda zar zor buluyorum. Ayrıca sorunlu bir şanzımanı ve sürekli arıza çıkaran bir motoru var.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu