Renault Twingo Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un mini otomobili olan Twingo nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Twingo inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

90’lı yılların sonuna doğru Renault pek çok yeni modelini piyasaya sürüyordu. Bunlardan bir tanesi de A segmentinde küçük otomobili olan Twingo modeliydi. Twingo ülkemizde ilk olarak 1997 yılında satışa sunulmuş ve istenilen satış rakamlarını yakalayamadığı için 2002 yılında satıştan kaldırılmıştır. Ancak Twingo 2009 yılına kadar Dünya’da satılmaya devam etmiştir.

Renault Twingo Nasıl Bir Araba?

Dışardan bakıldığı zaman çok küçük görünen bir otomobildir. Pazarda daha çok bayan ve genç sürücüler hedeflenmiştir. 3 kapılı hatchback bir model olan Twingo’nun Alize, Authentique, Base, Dynamique, Easy, Expression, Pack ve Wind donanım paketleri vardır. Base en çok tutulan paketidir. “ABS, hava yastığı, otomatik camlar ve aynalar, klima” gibi özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca açılır tavan (open air)gibi bir özelliği vardır ki özellikle yaz aylarında çok kullanışlı. Ancak almadan önce buradan su kaçırıp kaçırmadığını kontrol edin. Çünkü Twingo’nun en çok sorun çıkartan yeri açılır tavanıdır. Twingo’da dijital gösterge paneli vardır ve aracın göğsünün ortasına yerleştirilmiştir.

Kaputunun altında 1.2 litrelik 4 silindirli 59 beygir ve 93 Nm tork güç üreten motor bulunmaktadır. Bu motor LPG ile uyumludur ve şehir içinde 7.5, şehir dışında 5.1 litre yakıt tüketmektedir. Oldukça ekonomik bir motordur.

Renault Twingo Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşim için şehir içi kullanımlar işten eve evden işe gidip gelmek bir araba arıyorduk. Bütçemiz kısıtlı olduğu için aslında Renault Twingo arasında kalmıştık ve kararımızı Twingo’da kıldık. Kardeşim 2 yıl kullandı ve bende arada sırada kullandım. Twingo’dan sonra Ford Ka sürdüm ve Twingo iç hacim olarak gerçekten çok daha ferah bir iç mekana sahiptir. Ön tarafı neredeyse bir C segmenti otomobili kadar geniştir. Arka diz mesafesi dardır ama bu arabanın aile otomobili olmadığını söyleyim. Motoru her ne kadar güçsüz gibi dursa da Twingo’nun hafif bir otomobil olması sebebiyle güzel iş çıkartıyor. Şehir içi ara hızlanmalarda falan gayet güzel ivmeleniyor. Manevra kabiliyeti çok yüksek bir araba. Park ederken çoğu zaman tek turda giriyorsunuz istediğiniz yere. Ayrıca küçük olmasından dolayı park etmekte zorluk yaşamıyorsunuz. Bagaj hacmi küçüktür. Bir bavuldan sonra yer kalmıyor. Ben bir feda Twingo ile Ankara’dan Nevşehir’e gittim geldim. 120 km/s hızdan sonra yol tutuşu baya bir azalıyor. Ayrıca bu hızlarda yanından kamyon, tır veya otobüs gibi araçlar geçtiği zaman yoldan çıkacakmış gibi sallanıyor. Eğer Twingo ile uzun yol gidecekseniz mutlaka sınırlarınızı bilmeniz gerekiyor.

Renault Twingo İçi

Renault Twingo Alınır Mı?

Bizde kaldığı süre boyunca ufak tefek masrafların dışında öyle bir arıza açmadı. Ayrıca hiç bir şekilde yolda da kalmadık. Kardeşim bu arabada öğrendi sürmeyi ve çok hor kullanmasına rağmen dayanabildi. Yedek parçalarını bulmak zor değil. Ancak kaporta ve aksesuar parçaları biraz pahalı. İkinci eli ise çok zayıf. Almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen göstermenizi tavsiye ederim. Ford Ka mı Renault Twingo mu diyece soracak olursanız kesinlikle Twingo her açıdan daha güzel bir otomobil.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu