Daewoo Racer Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun c segmenti aracı olan Racer nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Racer inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Daewoo, Opel ve Chevrolet 80’li yıllardan itibaren Opel araçlarını temel alarak otomobiller üretiyordu. Opel’in nispeten başarılı olan Kadett modelinin platformu üzerinde Racer’i üretti ve ülkemizde satmaya başladı. Ancak adı Dünya’nın pek çok ülkesinde daha farklı isimlerle anılmaktadır. Daewoo Racer ülkemizde 1993 – 1995 yılları arasında çok az sayıda satılmıştır. Daha sonra yerini Lanos modeline bırakmıştır.

İlginizi çekebilir: ” Daewoo Lanos Nasıl Bir Araba?

Daewoo Racer Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil olan racer’in ülkemizde her ne kadar sedan kasa tipleri satılmış olsa da 5 kapılı hatchback kasalar da vardır. “Klima, hidrolik direksiyon, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır.  Kaputunun altında 4 silindirli enjeksiyonlu bir motor bulunmaktadır. Bu motor 75 beygir ve 123 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Her ne kadar otomatik şanzımanlı olanları olsa da ülkemizde 5 ileri manuel vites ile satılmıştır.

Daewoo Racer Kullanıcı Yorumu

Evde ikinci bir araba ihtiyacı doğunca bende bir otomobil almak adına araştırma yapıyordum. Param Tofaş hatta 131 serisine yetiyordu. Bende araştırmalarım sonucunda bir Daewoo Racer almakta karar kıldım ve aldım. 2 yıldır işe gidiş gelişlerde kullanıyorum. Öncelikle parasına göre alabileceğiniz en iyi otomobil olduğunu söylemeliyim. Zaten donanım olarak bu fiyata böylesini asla bulamazsınız. Motor performansı çok iyi sayılmaz ama tatmin edicidir. Ön göğüs ve kapı kollarında sert plastik malzeme kullanılmasına rağmen çatlama olmuyor. Yol tutuşu ortalama seviyededir. Arkasını öyle bir tofaş gibi hemen savurmuyor. Frenleri gayet güçlüdür ve kısa mesafede durdurabilir.

Daewoo Racer Alınır Mı?

Evet şimdi sizin aklınızdaki soru yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Hemen her parçası Kadett ve diğer opel modelleriyle uyumlu olduğu için kolay bulunuyor. Sadece ne aradığınızı bilin yeterli. Ancak kaporta ve aksesuar aksam parçaları bırakın parçacılarda hurdacılarda bile zor bulunuyor. İkinci el piyasası ise yok denecek kadar azdır. Hani son sahibi olursunuz denilecek otomobillerden bir tanesidir.

Kaynak: otobilgisi.com

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu