Citroen C4 Picasso Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in MPV aracı olan C4 Picasso nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Citroen C4 Picasso inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Citroen her zaman farklı tasarım yolunu seçmiş bir markadır. Otomobilleri çok dikkat çekicidir. C4 Picasso, Ford C-Max ve Renault Scenic’e rakip olabilmek amacıyla piyasaya sürülmüştür. İlk olarak 2007 yılında satışa sunulmuştur. 2013 yılında makyajlanarak ikinci nesilleri yollarda görülmeye başlamıştır. 2018 yılında ise ülkemizde satıştan kaldırılmıştır.

Citroen C4 Picasso Nasıl Bir Araba?

Büyük ve geniş bir aile otomobili olan C4 Picasso gerçekten çok kullanışlı. Özellikle çocuklu ailelerin vazgeçilmez modellerinden bir tanesidir. Minibüs gibi geniş bir iç mekanı vardır. Birinci nesilleri o kadar dikkat çekmezsen 2012 model ve üstü ikinci nesil kasaları çok daha güzel bir tasarıma sahiptir. İkinci nesillerde Dynamique ve Intensive birinci nesillerde ise SX PK ve VTR PK donanım paketlerine sahiptir. “ABS, ESP, cam tavan, hız sabitleyici, çift bölgeli dijital klima, şerit ihlal uyarısı, start-stop (anahtarsız çalıştırma), hayalet gösterge, fonksiyonel yol bilgisayarı, 220 V priz, hareket edebilen ve katlanır arka koltuklar, makam perdesi, yokuş kalkış desteği ve soğutmalı torpido” gibi daha pek çok özelliğe sahiptir. 5 ileri manuel şanzımanlı olanları çok az sayıda satılmıştır. Ancak daha çok 6 ileri otomatik şanzıman tutulan vites seçeneğidir. Citroen C4 Picasso motor teknik özelliklerine değinecek olursak;

İlk Çıkan Kasa Birinci Nesil C4 Picasso

1.6 BlueHDi Dizel : Çok sessiz ve ekonomik dizel motordur. Dünya üzerinde üretilmiş en az yakan dizel motorlardan bir tanesidir. 120 beygir ve 300 Nm tork güç gibi muazzam bir teknik verisi vardır. Şehir içinde 4.5, şehir dışında 3.7 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi çekebilir :  ” Citroen C3 Picasso Nasıl Araba

1.6 E-HDi : 2011 – 2015 model yılları arasında satılan C4 Picasso ile gelmiş motordur. 115 beygir ve 270 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 4.4, şehir dışında 3.7 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 HDi : 2007 – 2011 model yılları arasında birinci nesil yani ilk kasalarda birlikte satılmaya motordur. HDi teknolojisinin ilk öncüllerindendir. 110 beygir ve 270 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6, şehir dışında 4.8 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 THP : C4 Picasso’nun tek benzinli motor seçeneğidir. 2010 – 2012 model yılları arasında yer almaktadır. 156 beygir ve 240 Nm tork gibi üstün bir güce sahiptir. Şehir içinde 8.8, şehir dışında 5.4 litre yakıt tüketmektedir.

Citroen C4 Picasso Kullanıcı Yorumu

Piyasada tutulan C-Max’a neredeyse yüzde 30 daha fazla para vermektense bir 2016 model C4 Picasso aldım ve 4 yıldır kullanıyorum. Öncelikle arabanın o dillere desten iç hacminden bahsetmek istiyorum. Daha önce Focus kullanan birisi olarak Focus’un geniş bir araba olduğunu düşünüyordum. Ama c4 Picasso’nun içine oturunca bu ne genişlik böyle diye kendi kendime konuştum. Öyle bir tavan yüksekliği var ki orta boylu birisi ayağa kalsa kafası tavana değmez. Arka diz mesafesi muhteşem bir uzunluktadır. Çocuklarım, bebek koltuğuna oturunca ayakları ön koltuğun arkasına değmiyor. Benim boyum 1.80 cm olmasına rağmen ön koltukları kendime göre ayarladığımda arka diz mesafesi hala daha bir hayli kalıyor. Ayrıca arka koltuklarına 3 yetişkin rahatlıkla sığabilir. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli yumuşak bir malzeme kullanılmıştır. Neyse birazda motor performansından bahsedelim. 1.6 dizel HDi motorun performansı zaten dillere destandır. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan iyi iş çıkartır. Otomatik şanzımanı vites geçişlerini biraz hissettiriyor ama çok rahatsız edici bir durum değil. Yokuşlarda bir santim bile geri kaçırmıyor. Motorun gücünü tekerlere çok iyi aktarıyor. Mesela dik bir yokuşta durdunuz ve kalkacaksınız, C4 Picasso’nun o koca cüssesine rağmen güzel ivmeleniyor. Yerden yüksek bir otomobil olduğu için sıkışık şehir trafiklerinde ferah bir iç mekan sunuyor. Uzun yolda ise uçak gibi konforlu bir araba. Normal otomobillerde uzun yolculuklarda çocuklar sıkılıyordu. Ama C4 Picasso ile çocuklarım cam tavandan yukarı bakıyor ayrıca dar olmadığı için bunalmıyorlar. Yol tutuşu gayet güzeldir. Yüksek bir kasası olmasına rağmen virajlarda çok yatmıyor. Bu konuda otomobillere bile taş çıkartır. Süspansiyonları sert olduğu için çukurlardan geçişlerde hissettiriyor.

Citroen C4 Picasso Alınır Mı?

Evet MPV sınıfında bir otomobil almak istiyorsanız rakiplerine göre daha uygun fiyatta olduğunu göreceksiniz. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soranlar oluyor. Zaten motor, mekanik ve diğer yürüyen aksam parçaları Citroen ve Peugeot’un neredeyse tüm modelleriyle aynı olduğu için kolayca bulunuyor. Kaporta aksam parçaları da piyasada bolca mevcut. Ancak hepsi orjinal olduğu için ve PSA grubunun arabalarının parçaları pahalı olduğundan biraz el yakabiliyor. İkinci eli çok hızlı değil ama bu elde kalıp son sahibi olursunuz anlamına da gelmiyor. Zaten ikinci el piyasasının zayıf olması bence bir avantaj. Temiz ve servis bakımlı olan bir tanesini almaya özen gösterirseniz sizi asla üzmez.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu