Ford Sierra Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un dönemine göre ürettiği en iyi otomobillerinden bir tanesi olan Sierra nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Sierra inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Ford’un hem Amerika hem de Avrupa pazarı için ürettiği model olan Sierra gerçekten zamanına göre kaliteli bir otomobildir. İlk olarak 1982 yılında üretilmeye başlamış ve 1993 yılında yerini Mondeo mk1 modeline bırakmıştır.

Ford Sierra Nasıl Bir Araba?

D segmenti bir otomobil olan Sierra büyük aile otomobilidir. Arkadan itişli bir bir aktarma sistemine sahip olan Sierra’da 5 ileri manuel ve otomatik şanzıman vardır. CL, CLX, Ghia, GL ve GLS donanım paketleriyle satılmıştır. Klima, hidrolik direksiyon, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar gibi özelliklere sahiptir. Her ne kadar ülkemizde daha çok sedan kasa tipiyle satılmış olsa da hatchback ve station wagon kasa tipleri de mevcuttur. Sierra motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.6 Benzinli : Çok fazla tutulmamış bir motor seçeneğidir. Zaten kasası ağır olması sebebiyle güçsüz kalmaktadır. 1.6 litrelik 4 silindirli bu motor 80 beygir ve 120 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 11.4, şehir dışında 7.2 litre yakıt tüketmektedir.

1.8 Benzinli : Bu motorda çok fazla tutulmamıştır. 87 beygir ve 140 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 12, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 101 beygir ve 165 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 12.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Sierra Cosworth : Ford’un 80’li yılların sonunda yarış pistlerinde de kullandığı ve birincilikler kazandığı muhteşem performanslı bir otomobildir. Tek kapılı olan Sierra Cosworth 204 beygir gücünde bir motora sahiptir.

Ford Sierra Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar bir para varken ben daha kalitelisini alabilmek için araştırma yapıyordum. Sierra’da karar kıldım ve 2 yıl boyunca sahibi oldum. İlk olarak içinden anlatmaya başlayacak olursak, içi yayla gibi geniş bir otomobildir. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Öyle çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Diğer bir yönü ise koltuklarının rahatlığı. Benim gördüğüm en rahat koltuklara sahip arabaydı. Oturduğunuz zaman içine gömülürdünüz. 2.0 motorunun performansı idare eder. Zaten bu arabanın eski olduğunu unutmayın. Ancak yokuşlarda ağır kasası sebebiyle bayılıyor. Yol tutuşu güzeldir. Zaten Ford uzun yıllardır yol tutuşu üstün arabalar üretmesiyle tanınır. Arkadan itişli olması sebebiyle ıslak yollarda dikkatli olmanızda fayda var arkasını hafiften atabiliyor.

Ford Sierra Alınır Mı?

Yedek parça sıkıntısı kesinlikle bulunmuyor. Ben aradığım her parçasını kolayca bulabilmiştim ve öyle pahalı parçalarda değildir. İkinci eli çok güçlü değildir. Öyle hemen satılacak araçlardan değildir. Yine de almadan önce temiz bir tanesini bulmaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu