Volvo 240 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İsveçli otomobil üreticisi Volvo’nun zamanının ötesinde olan otomobili 240 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo 240 inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volvo 1980’li yıllarda günümüzdekinden çok daha kaliteli otomobiller üretiyor. 240 modeli ilk olarak 1974 yılında üretilmeye başlamış ve 1993 yılına kadar üretilmiştir. Özellikle 80’li yıllarda Volvo’nun en çok tutulan modeli olmuştur. Yaklaşık 3 milyon adet üretilmiştir.

Volvo 240 Nasıl Bir Araba?

Bu arabayı sıfır olarak alan bir amcamız 1999 yılında vefat ediyor ve eşi arabayı hiç çalıştırmadan garaja çekiyor. 21 yıl sonra ise bir arkadaşım gidiyor ve 21 yıldır hiç çalıştırılmayan Volvo 240’ı satın alıyor. 1 yıllık revizyon ve tamirat işlerinden sonra tekrardan çalışır ve yürür hale getiriyor. Volvo 240’da “hidrolik direksiyon, tam otomatik vites, klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar” gibi özellikler mevcuttur. Üzerinde 2.3 litre hacminde 5 silindirli 115 beygir güç üreten motor var. Volvo 240’ın sedan ve station wagon kasa tipleri mevcuttur.

Volvo 240 Kullanıcı Yorumu

Arkadaşımdan denemek için aldığım 240 ile bir iki gün vakit geçirdim. Bir defa gerçekten çok kaliteli bir işçiliğe ve malzeme kalitesine sahip. Üretilmesinin üstünden 30 yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen ön göğüste en ufak bir çatlama ve solma dahi olmamış. Boyası ise daha ilk günkü gibi duruyor. Donanım olarak zamanının en iyi otomobillerinden bir tanesi. Temmuz sıcağında klimasını açtığımda arabanın içini kısa sürede buz gibi yaptı. Motor performansı pek iyi sayılmaz. 115 beygir olmasına rağmen 240’ın kasası ağır olduğundan şehir içi ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor. Frenleri gayet güçlü ve arabayı kısa mesafede durduruyor. Boyutları büyük ve köşeli hatlara sahip olduğu için park ederken sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Otobanda hız denemesi için çıktım. Yol tutuşu beklediğimin daha üstünde çıktı. 160 km/s hıza kadar çıktım ve en ufak bir titreme dahi olmadı. Ayrıca yola yapışıyor ve verdiği güven hissini hiç kaybettirmiyor. Kısacası Volvo çok kaliteli bir otomobil yapmış.

Volvo 240 Alınır Mı?

Bu arabalarda ülkemizde artık çok az sayıda kaldı. Volvo’nun kendi parçacıları bile artık 240 yedek parçalarını bulundurmuyor. Hurdacılarda bulmak mümkün ama çok astronomik rakamlar istiyorlar. Bana soracak olursanız özel bir merakınız yoksa alınmaz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu