Hyundai Elantra 1.6 GLS Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Hyundai Elantra serisinin ilk kasası olan Elantra 1. nesil nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai Elantra 1 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Hyundai, ülkemizin en çok satılan otomobil markalarından bir tanesidir. Elantra ise C segmentinde Hyundai’nin 30 yıldan daha uzun bir zamandır üretip sattığı bir modeldir. Elantra, her ne kadar 1990 yılında üretilmeye başlamış olsa da ülkemizde 1993 yılında 1. nesil kasalar ile başlamıştır. 1995 yılında yerini 2. nesil elantra’ya bırakmıştır. Ayrıca günümüzde hala daha sıfır olarak üretilip satılan bir modeldir.

İlginizi çekebilir : ” Hyundai Excel Nasıl Bir Araba?

Hyundai Elantra 1.6 GLS Nasıl Bir Araba?

C segmentinde yer Elantra 1, sedan kasa bir otomobildir. Çok fazla tutulmamış olmasına rağmen oldukça kaliteli bir otomobildir. Ülkemizde 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile satılmıştır. Sadece GLS donanım paketiyle satılan elantra’da “klima, hidrolik direksiyon, otomatik camlar ve elektrikli aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. Kaputunun altında 1.6 litrelik 114 beygir ve 139 Nm tork güç üreten Doch motor bulunmaktadır. Gerçekten o dönemler üretilen en güçlü ve ekonomik motorlardan bir tanesidir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Hyundai Elantra 1.6 GLS Kullanıcı Yorumu

1994 model bir Elantra sahibiyim. Aslında almadan önce aklımda Tofaş Şahin veya Renault 9 Broadway almak gibi bir fikir vardı. Ancak araştırmalarım sonucunda bunlardan çok daha kaliteli ve donanımlı bir araba olan Elantra almakta karar kıldım. 6 yıldır kullandığım aracımdan çok memnunum. C segmenti bir otomobil olmasına rağmen o dönem üretilen kendinden bir üst segmentteki arabalar kadar geniştir. Ön göğüs ve torpido üstünde kullanılan malzeme kalitelidir. Öyle kolay kolay çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. İçi oldukça geniş bir araba olan Elantra 1’in ön koltukları kendime göre ayarladığımda arka diz mesafesi baya bir kalıyor. Arka tarafında 3 yetişkin rahatlıkla yolculuk yapabilir. Sedan bir araba olduğu için bagaj hacmi oldukça geniştir. Elantra ile çok defa uzun yola gittim ve bir sorun yaşamadım. Hatta Ankara’dan İstanbul’a 150 – 160 km/s ortalama ile gidip geldim ve bana mısın demedi. Öyle sorun çıkartan bir araba değildir. Yol tutuşu da emsali olan arabalara göre gayet iyidir. Frenleri zamanına göre en güçlü arabalardan bir tanesidir. Tofaş gibi hemen kızaklamaz. Kaportası çok zayıf değildir.

Hyundai Elantra 1.6 GLS Alınır Mı?

Evet bu arabalar bugün Tofaş parasına satılıyorlar. Bugün yine bu paralara araba alacak olsam yine Elantra alırdım. Gerçekten aynı fiyatta arabalar içerisinde en iyilerden bir tanesidir. Yedek parçaları kolay bulunuyor ve hiç pahalı değil. İkinci eli zayıf ama bu Elantra’nın ucuz bir otomobil olmasını sağlıyor. Almadan önce motorunu gösterin. Ayrıca kaportasında çürük olmamasına özen gösterin.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu