Peugeot 205 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un ülkemizde de sattığı modeli olan 205 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Peugeot 205 inceleme ve kullanıcı yorumu ile test sürüşüne yer vereceğiz.

Peugeot 205 ülkemizde ilk olarak 1987 yılında satılmaya başlamıştır ve 1994 yılına kadar satılmıştır. Daha sonra yerini satış rekorları kıracak model olan 206’ya bırakmıştır. 205, çok fazla tutulan bir otomobil olmamıştır.

Peugeot 205 Nasıl Bir Araba

205 öyle çok fazla satılmamış B segmenti hatchback bir otomobildir. 3 ve 5 kapılı hatchback kasalarının yanı sıra cabrio olanları da vardır. Donanım olarak hiçbir şey yoktur. Aslında Fransızlar donanım olarak dolu otomobiller üretmesine rağmen 205’te hidrolik direksiyon veya elektrikli camlar bile yoktur. Kaportası o kadar güçlü bir araba değildir. Peugeot 205’te 5 ileri manuel ve 4 otomatik şanzıman seçenekleri bulunmaktadır. Motor teknik özelliklerine göz atacak olursak

1.1 Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 60 beygir ve 96 Nm tork güç üretmektedir. Performansı çok düşük bir motordur. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketen karbüratörlü bir motordur.

1.4 Benzinli : En çok tutulan motor budur. 1.4 litre hacimli motor 75 beygir ve 115 Nm tork güç üretmektedir. Eğer bir 205 alacaksanız bu motorsa sahip bir tanesini almanızı tavsiye ederim. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : Yine çok fazla tutulmayan bir motor seçeneğidir. 89 beygir ve 135 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 10, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

1.9 GTI : Bu motora sahip 205’ler artık koleksiyonluk olduğu için çok yüksek fiyatlara satılmaktadır. 120 beygir ve 180 Nm tork güç üretmektedir. Günümüz teknolojisiyle baktığımız zaman öyle yüksek bir performans değeri yoktur. Ancak o zamanlara göre gerçekten çok güçlü bir motordur. Tek kapı 205 denildiği zaman 1.9 GTI geliyordu insanların aklına. Zaten otoban faresi lakabını bu motor sayesinde almıştır. Gerçekten performansı bir motordur.

Peugeot 205 GTI

Peugeot 205 Kullanıcı Yorumu

Bende az param varken bir reno 9 veya tofaş almak yerine şehir içi işe gidip gelirken kullanmak için bir 205 aldım. Hala daha kullandığım bu otomobili çok seviyorum. İlk olarak anlatmaya içinden başlayım.  Ön göğüs ve torpido üstünde sert bir malzeme kullanılmıştır. Ayrıca kapı içlerinde neredeyse hiç döşeme yoktur. Çok zayıf bir iç mekanı vardır. Ön tarafının genişliği güzeldir ancak arka diz mesafesi oldukça dardır. Bagaj hacmi de çok küçüktür. 1.4 litrelik motorunun performansı idare eder. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel iş çıkartıyor. 205’in direksiyonu hidrolik olmamasına rağmen oldukça yumuşaktır. Küçük olması sebebiyle şehir içinde özellikle park etmelerde baya bir avantaj sağlıyor. Bir kaç defa uzun yola çıktım. Bu araba gidiyorsanız mutlaka sınırlarınızı bilmelisiniz. 120 km/s hızdan sonra yolda gezinmeye başlıyor. Yol ve motor sesini yalıtımı zayıf olduğu için içine alıyor.

Peugeot 205 Arka ve Yandan Görünümü

Peugeot 205 Alınır Mı?

Evet geldik asıl soruya. 205’in ikinci el piyasası çok zayıf olduğu için öyle kolay kolay satılmıyor. Yedek parça sıkıntısı yaşamazsınız bulunuyor ama biraz pahalı. Eğer alacaksanız gençler tarafından çok fazla kurcalanmamış bir tanesini almaya özen gösterin.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu