Opel Agila Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Alman otomobil üreticisi Opel’in mini şehir içi aracı olan Agila nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Agila inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Opel Corsa modeli ile güzel satış rakamları yakalayan Opel, mini otomobil sınıfında daha çok satış yapabilmek için yeni bir model üretme amacındaydı. Yeniden bir platform kurup sıfırdan üretmek yerine küçük otomobiller konusunda Dünya’nın en iyi markalarından bir tanesi olan Suzuki’nin kapısını çaldı. Anlaşma sonucunda Suzuki Wagon R platformu üzerine Opel’in A segmenti otomobili olan Agila üretilecekti. İlk defa 2000 yılında üretilmeye başlamış ve ülkemizde 2001 yılında satışa sunulmuştur. 2002 yılının ilk aylarında ise Türkiye’de çok tutulmadığı için satıştan kaldırılmıştır. Ancak Dünya’da 2007 yılında ikinci nesli ile üretimine devam edilmiştir.

Opel Agila Nasıl Bir Araba?

Opel’in A segmenti mini otomobili olan Agila daha çok bayan sürücüler düşünülerek üretilmiştir. Zaten tam bir şehir içi arabasıdır. Agila’nın Club ve Comfort donanım paketleri vardır. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, hidrolik direksiyon, klima, elektrikli ön camlar ve aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. Ülkemizde sadece 5 ileri manuel şanzımanlı satılmıştır. Kaputunun altında 4 silindirli 1.2 litre hacimli enjeksiyonlu motor bulunmaktadır. Bu motor 75 beygir ve 110 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

Opel Agila Kullanıcı Yorumu

Eşim için şehir içinde kullanmalık 5 kapılı bir hatchback otomobil arıyorduk. Araştırmalarımız sonucunda sağlamlığına güvendiğimiz bir 2001 model Opel Agila aldık. 3 yıl boyunca kullandıktan sonra yine tercihimizi Opel’den yana kullandık. Öncelikle dışardan her ne kadar küçük gibi dursa da içi efsane geniş olan bir arabadır. Zaten Türkiye’de satılmaya başladığında reklamlarını hatırlıyorum içine 4 tane hamile kadın biniyordu. Ön tarafının genişliği güzeldir, arka diz mesafesi de orta boylu birisi için yeterli seviyededir. ancak bagaj hacmi çok küçük. Bir bebek arabasını bile zar zor alıyor. Motor performansı fena sayılmaz. Şehir içinde ara hızlanmalarda iyi ivmeleniyor. Ancak içinde 3-4 kişi varken yokuş çıkarsanız biraz bayılıyor. Tavan yüksekliği çok büyük olduğundan içi ferahtır. Ayrıca sanki mini bir SUV gibi yüksek. Kullanırken jip kullanıyormuş hissi veriyor. Uzun yolda kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle virajlarda yana çok yatıyor. 120 – 130 km hızı geçtiğinizde hafiften yolda gezinmelere başlıyor. Yanından büyük bir kamyon, tır veya otobüs geçerse acayip sallıyor.

Opel Agila Alınır Mı?

Eğer sizde şehir içi kullanmak için bir bayan arabası istiyorsanız Agila alınabilir. Motor, mekanik ve yürüyen aksam parçalarında sorun yok. Ancak kaporta parçaları biraz pahalı. İkinci el piyasası ise çok güçlü değildir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

8 Yorum

  1. Eşimin de sürebileceği araç arayışımız vardı. Agila yı tavsiye üzerine aldım. İçi çok ferah ve şaşırtıcı derecede rahat. Uzun boylu olmana rağmen arka koltukta gayet rahat oturabiliyorum. Yakıt yüketimi çok az. Birçok marka ve model bakmıştım. Bu özelliklerde bir araç bütçeme göre bulamadım. İyi ki Agila aldım. Pişman olmazsınız

    1. Selam ,bende yakin bir zamanda agila almayı planlıyorum, parça konusunda durumu nedir, deneyimlerinizi ne yönde,hangi araçlarla uyumlu parçaları bulunuyor

  2. Selam ,bende yakin bir zamanda agila almayı planlıyorum, parça konusunda durumu nedir, deneyimlerinizi ne yönde,hangi araçlarla uyumlu parçaları bulunuyor

  3. Nisan ayından bu tarafa Agila kullanıyorum. Şu ana kadar gayet memnunuz. Özellikle yakıt konusunda çok iyi. Lpg siz benzinli kullanıyorum. Parça olarak çok sıkıntı yaşamadık fakat bildiğim kadarıyla bazı yürüyen aksam parçaları suzuki swift ile uyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu