Kia Shuma Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Kia’nın ülkemizde 4 yıl boyunca sattığı ancak istediği satış rakamlarını bir türlü yakalayamadığı modeli olan Shuma nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Shuma inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia, Türkiye’de ilk olarak 1993 yılında Sephia modeli ile c segmentinde satışa başladı. Sephia çok kaliteli bir otomobil olmasına rağmen çok fazla tutulmamıştır. Bunda Kia’nin pazarlama stratejisinin zayıflığı büyük rol oynamaktadır. 2000 yılına gelindiğinde ise kompakt sınıfta sephia’nın yanına Shuma modelini de satmaya başladı. Ancak shuma, Sephia’dan daha başarısız olunca 2004 yılında satıştan kaldırılarak yerini Kia Cerato’ya bırakmıştır.

Kia Shuma Nasıl Bir Araba?

Kompakt sınıfta yani küçük aile otomobili olan Shuma ülkemizde ilk olarak 2000 yılında satılmaya başlamıştır. Arkadan tasarımı çok büyük bir otomobil görüntüsü vermektedir. Gerçekten de c sınıfında çoğu otomobilden daha büyük boyutlara sahiptir. LS ve RS donanım paketleriyle satılmış olup, en çok tutulanı LS donanım paketinde olanıdır. ABS, EBD, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, ayarlanabilir direksiyon, elektrikli dört cam, deri direksiyon, ön ve arka kol dayama, sis farları” gibi özelliklere sahiptir.

Shuma ülkemizde 1.6 litrelik 4 silindirli motor ile satılmıştır. Bu motor 101 beygir ve 144 Nm tork güç üretmektedir. Her uzak doğu otomobilinde olduğu gibi bu motorda LPG ile uyumludur. Şehir içinde 10.7, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Ayrıca 5 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri mevcuttur.

Kia Shuma Arka ve Yandan Görünüşü

Kia Shuma Kullanıcı Yorumu

Elimdeki para ile 90’lı yılların teknolojisi bir otomobil almaktansa daha donanımlı konforlu bir araba almak için arayış içerisindeydim. Bu yüzden 2004 model bir Kia Shuma II aldım ve 5 yıl boyunca kullandım. Öncelike anlatmaya iç mekanından başlayım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert bir malzeme kullanılmıştır. Ama öyle çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. İç genişliği gayet güzeldir. Çok gören bu arabayı D segmenti sanıyor. Ayrıca binenler hayran oluyor. Motoru zamanına göre çok teknolojiktir. Oldukça sessiz olduğundan motorun çalıştığını bazen devir saatinin oynamasından hissediyorum. Motor performansı fena sayılmaz ama öyle çok bir şey beklemeyim. Düşük devirlerde yüksek hızla gidebiliyor. 16 valf olan motorunun yokuş performansı gayet yeterli. Basınca gitmem demiyor. Çok defa uzun yolda gittim ve bir sorun yaşamadım. Yakıt tüketimi gayet düşüktür. Uzun yolda 160 – 170 basıyorum ve güvensizlik hissi vermiyor. O hızlarda bile motor ve yol sesini içeriye çok fazla almıyor. Şu arabayı başka marka üretseydi fiyatı en az iki katı olurdu. Frenleri çok güçlüdür ve kısa mesafe içerisinde arabayı durdurabilir. Shuma’nın en çok hoşuma giden yanı bagaj hacminin çok büyük olması. Bebek arabası ve bavulları atıp tatile gidiyordum. Öyle kolay kolay sorun çıkartan bir araba değildir.

Kia Shuma Alınır Mı?

Sizin aklınızdaki soru Shuma’nın yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Eve motor ve mekanik aksam parçalarını bulmak zor değil. Ayrıca pahalı da değiller. Ancak kaporta aksam parçaları biraz pahalı. Aksesuar ise çok az sayıda satıldığından parçaların bir çoğunda yok. Yine de bu fiyatlara alabileceğiniz kaliteli otomobillerden bir tanesi olduğunu unutmayın.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu