Saab 9-3 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Dünyanın en sağlam otomobil markalarından bir tanesi olan Saab’ın en çok tutulan modeli olan 9-3 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Saab 9-3 inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Saab, İsveç malı olarak sanılsa da uzun yıllardır Amerikan General Motor bünyesinde bulunmaktadır. Belkide piyasada en ucuz premium otomobiller Saab’a aittir. 9-3 modeli ise ülkemizde 1998 – 2010 yılları arasında satılmıştır. Saab 9-3’ün ülkemiz için yeri ayrıdır, çünkü mülkiyet hakları Türkiye Cumhuriyeti Teknoloji ve Sanayi bakanlığında bulunmaktadır. Neyse biz konumuza gelelim.

Saab 9-3 Nasıl Araba?

Saab 9-3 1998 yılından itibaren üretilmeye başlamış D segmenti premium bir otomobildir. 2002 yılına kadar olanlar Vectra B ile aynı platformda üretilmişken 2002 yılından sonra üretilenler ise Vectra c kasa platformu üzerine üretilmiştir. Motor parçalarından bazıları ve yürüyen aksamları Vectra ile aynıdır. Dünyanın en sağlam otomobilleri olarak bilinen Volvo’dan çok daha sağlam bir otomobildir. Saab, gerçekte uçak üreticisi bir firmadır. Bu sebeple otomobillerinde uçak kokpiti gibi görüntüler taşımaktadır. Saab 9-3 aero, vector ve TSE donanım paketleriyle satılmıştır. En çok tutulan Aero donaım paketinde “ABS, 8 hava yastığı, dijital çift yönlü klima, ASR, ESP yol bilgisayarı, hız sabitleyici, soğutmalı torpido, krom kaplama” gibi pek çok özellik bulunmaktadır. 2.0 Turbo (185 beygir) 2.2 TİD (125 beygir), 1.9 TİD (150 beygir) motor seçenekleri bulunmaktadır.

Saabh 9-3 İçi

Saab 9-3 Aero Kullanıcı Yorumu

4 yıldan bu yana 2005 model bir Saab 9-3 aero kullanıyorum ve daha uzun yıllar kullanmayı planlıyorum. İlk olarak aracın içinden başlayacak olursak, her şey çok lüks ve konforlu. İçinin genişliği muhteşemdir. O kadar dolu bir otomobildir ki her yerinde düğmeler vardır. 1.9 dizel motorunun performansı harikadır. Gaza yüklendiğimde şehir içinde beni koltuğa yapıştırıyor. Yakıt tüketimi biraz fazla. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketiyor. Dizel motora göre bu veriler yüksek gibi gelebilir ama verdiği performans için bence yeter de artar bile. Uzun yolda çok defa 220 km/s hızı denedim ve o hızlarda bile yola yapışıyor. Yol tutuşu diğer D segmenti aynı model otomobillerden daha iyidir. Bir daha bir otomobil alacak olsam yine Saab 9-3 alırdım. Frenleri o kadar güçlüdür ki, gördüğüm en kısa mesafede duran otomobil. Zaten frenleri tasarlanırken uçak freni mühendislerinden yardım alınmıştır. Kısacası kusursuz bir otomobil.

Saab 9-3 Arkadan Görünüşü

Saab 9-3 Alınır Mı?

Şimdi sizin aklınızdaki soru yedek parçaları bulunuyor mu veya yedek parça sıkıntısı var mı olacaktır. Motor, mekanik ve yürüyen aksam parçalarının çoğu diğer GM arabalarıyla uyumlu olduğu için kolayca bulabiliyorum. Kaporta aksam parçaları internette var. Ancak parası biraz pahalı. Ben bunu bile bile aldım. İkinci el piyasası ise sadece bilenler alıyor. Ama iyiki bu araba tutulmuyor diyorum. Yoksa bu kadar paraya b segmenti sıradan otomobil almaktansa D segmenti premium otomobile binenezdik. Temiz bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu