Chevrolet Epica Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Chevrolet’in D segmenti otomobili olan Epica nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chevrolet Epica inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Chevrolet, Opel ve Daewoo, General motor bünyesinde bulunduğu zamanlarda farklı isimlerle aynı otomobilleri farklı ülkelerde satmıştı. Örneğin Daewoo Epica, Türkiye ve Avrupa’da Chevrolet Epica olarak satılmıştır. Epica, Daewoo fabrikalarında üretilmiş bir otomobildir. Ülkemizde 2007 – 2011 yılları arasında satılmıştır.

Chevrolet Epica Nasıl Bir Araba?

Epica’nın üretiminde daha önce başarılı olan ve sağlamlığı kanıtlayan Vectra C kasadan yardım alındı. C kasa ile aynı şase ve platformda üretilen Epica için sadece kasası değiştirilmiş Vectra C diyebiliriz. Sedan kasa olarak satılan Epica’da 5 ileri manuel ve 5 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur. Ülkemizde LT donanım paketiyle satılmış olan Epica’da “ABS, ASR, ESP, sürücü, yolcu ve yan perde hava yastığı, ön ve arka kol dayama, hız sabitleyici, geri görüş kamerası, ısıtmalı koltuklar, yol bilgisayarı, yağmur ve far sensörü” gibi pek çok özellik bulunmaktadır.  Gerçekten çok kaliteli donanımlı ve konforlu bir otomobildir. Ülkemizde keşke hala daha satılmaya devam edilseydi diyorum. İki farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Epica’nın motor teknik özellikleri ise şu şekilde,

2.0 D : 2.0 D LT olarak satılan bu motor Opel üretimi gerçekten çok performanslı bir dizel motordur. Zaten Epica’nın en çok tutulan motoru budur. 150 beygir ve 320 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.2 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi Çekebilir : Chevrolet Celebrity Nasıl Araba?

2.0 Benzinli : Çok fazla satılmamış motor seçeneğidir. 6 silindirli ve 24 valf olan bu motor 143 beygir ve 195 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Chevrolet Epica Arkadan Görünümü

Chevrolet Epica Kullanıcı Yorumu

Chevrolet ülkemize ilk giriş yaptığında konforlu, donanımlı ve kaliteli otomobilleri ucuz satmasıyla ilgi çekmişti. Epica’da bu otomobillerden bir tanesidir. D segmenti olması sebebiyle diğer pek çok kaliteli d segmenti otomobilin başına geldiği gibi bu arabada çok fazla tutulmamıştır. Bende bunlardan bir tanesini aldım ve 1 yıldan bu yana kullanıyorum. Gerçekten çok kaliteli bir otomobil. İçi adeta yayla gibi ve çok rahat. Arka koltuklarında 3 kişi rahat rahat yolculuk yapabilir. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerden çok kaliteli bir kaplama kullanılmıştır. 2.0 motorunun performansı, Epica’nın çok ağır bir otomobil olmasına rağmen çok harikadır. Ara hızlanmalarda olsun yokuşlarda durup kalkerken çok güzel ivmeleniyor. Sedan bir otomobil olduğu için bagaj hacmi çok geniş. Örneğin tatile giderken 3-4 bavulu rahatlıkla sığdırabiliyorsunuz. Uzun yolda 170 – 180 hız ile çok defa İstanbul – Ankara arası gittim geldim ve bana mısın demedi. Yolda giderken hızlandıkça yola yapışıyor. Yol tutuşu çok güzeldir. Çoğu arabanın 70 ile girdiği virajlara epica ile 120 ile bile girebiliyorsunuz. Dizel otomatik olan benim aracım vites geçişlerini hissettirmiyor. Yokuşlarda kalkarken asla geriye kaçırma olmuyor. Öyle güçlü bir kliması var ki, kavurucu Antalya sıcağında açtığımda arabanın içini buz gibi yapıyor. Tank gibi araba dedikleri bu olsa gerek. İçine oturduğum zaman kendimi çok güvende hissediyorumç Kapıları ağır ve kalın bir otomobil.

Chevrolet Epica İçinden Görünüm

Chevrolet Epica Alınır Mı?

Evet ben iyiki bu araba tutulmuyor diyorum. Ya değilse bu paralara aynı model bir Passat, Epica’nın iki katından daha pahalıdır. Ancak Epica’nın hiç aşağı kalır yanı yok. Bu fiyatlara alabileceğiniz, en donanımlı, konforlu ve yeni otomobillerden bir tanesidir. Yedek parça sıkıntısı bulunmuyor. Zaten motor, mekanik ve diğer aksam parçaları Vectra ile uyumlu olduğu için kolayca bulunabiliyor. İkinci piyasası zayıftır. Temiz kullanılmış bir tanesi alınabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu